Roman Cerulík hral už s troma majstrami sveta v šachu

Kráľovská hra priniesla Slovensku opäť výnimočný večer. Jeden z najlepších šachistov histórie Garri Kasparov odohral v Bratislave simultánku so 14 súpermi. Polovicu z nich tvorili Nitrania.

Pre 13-ročného nádejného šachistu Milana Chovana bolo stretnutie s Kasparovom veľkým zážitkom.Pre 13-ročného nádejného šachistu Milana Chovana bolo stretnutie s Kasparovom veľkým zážitkom.

Garri Kasparov bol celých pätnásť rokov (1985 až 2000) majstrom sveta v šachu. Mnohými je považovaný za najlepšieho šachistu všetkých čias. V októbri navštívil Bratislavu ako jedna z ôsmich osobností konferencie Veľké myšlienky pre strednú a východnú Európu, ktorá mala podnikateľom a manažérom ponúknuť nové nápady, vízie a iný pohľad do zákulisia biznisu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasťou Kasparovovho pobytu na Slovensku bola aj šachová simultánka, ktorú zorganizoval medzinárodný majster Ján Báňas. Možnosť čeliť trinástemu majstrovi sveta využilo štrnásť súperov. Podmienkou bolo zaplatiť 1000 eur (ktoré boli použité na dobročinné účely).

SkryťVypnúť reklamu

Ozaj, viete, čo má spoločné Kasparov s Nitrou? Pre šachových fajnšmekrov ľahká otázka - pod Zoborom predsa už 18 rokov žije Gennadij Timoščenko, ktorý ako tréner (sekundant) priviedol Kasparova k titulu majstra sveta. V Bratislave na simultánke nechýbal teda ani veľmajster z Nitry a držiteľ najvyššieho trénerského titulu FIDE. Na tlačovej konferencii sedel po boku Kasparova a asistoval so synchrónnym prekladom.

Tretie stretnuties majstrom sveta

Možnosť stretnúť sa s ďalším šachovým velikánom neprepásol Nitran Roman Cerulík. Známy športový nadšenec (zbieral hlavne basketbalové slovenské tituly) sa v posledných rokoch angažuje práve v tejto kráľovskej hre. „Pre mňa to bolo tretie stretnutie s majstrom sveta - po Karpovovi a aktuálnom šampiónovi Anandovi. Zo žijúcich majstrov sveta mi už chýbajú do zbierky teda len 10. majster sveta 74-ročný Boris Spassky a premožiteľ Kasparova 14. majster sveta Vladimír Kramnik,“ pousmial sa Cerulík. Šach je preňho koníčkom, ale nevenuje sa mu vážnejšie. „Pripravujem sa však na novembrový šachový súboj manažérov Česko proti Slovensku. Chcel by som popracovať na mojej hre, hlavne ju zrýchliť, aby som uhral slušný výsledok a prispel k víťazstvu našich farieb,“ podotkol nitriansky podnikateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Proti Garrimu Kasparovovi hrali siedmi Nitrania. Pre Romana Cerulíka (prvý zľava) to bol tretí zápis do cennej zbierky stretnutí so šachovými majstrami sveta.

Lahôdka na budúci rok

V minulom roku zorganizoval Cerulík v Nitre výnimočnú simultánku naslepo s českým veľmajstrom Hortom a vo výhľade má aj ďalší bonbónik. „Predbežne sme dohodnutí s bývalým sekundantom majstra sveta Američana Bobbyho Fi- schera, veľmajstrom Lubomirom Kavalekom, ktorý na jar 2012 príde do Nitry. Tento český rodák žije od roku 1968 v USA, je výborný šachista, dvojnásobný majster Československa a viacnásobný majster USA. Bude to jeho šachový comeback do Nitry po 50 rokoch, kde ako 19-ročný v roku 1962 odohral simultánku naslepo proti 10 hráčom. Verím, že pre nitriansku šachovú rodinu to bude ďalšia lahôdka,“ uviedol Roman Cerulík.
V bratislavskej simultánke podľa očakávania nenechal Kasparov žiadnemu zo súperov ani len remízu, i keď viackrát mal zjavné problémy so svojimi súpermi. V akcii boli aj synovia Romana Cerulíka 15-ročný Jakub a Roman ml., ďalšími Nitranmi za šachovnicou boli generál v zálohe Štefan Mečár, lesný odborník Pavol Slamka, pedagóg Oliver Ralík a mladý Timoščenkov zverenec 13-ročný Milan Chovan.

SkryťVypnúť reklamu

Snímka po poslednom ťahu simultánky. Nitrianska enkláva s Kasparovom po zápase. Zľava Jakub Cerulík, Eduard Kočiský, Štefan Mečár, veľmajster Garri Kasparov, Roman Cerulík, Branislav Drugda, Pavol Slamka, Roman Cerulík ml., Viliam Fiala.

Ožili spomienky na zlaté roky

Gennadij Timoščenko na stretnutie s bývalým žiakom vytiahol zo skrine výnimočne aj kravatu. S Garrim Kasparovom sa stretol Timoščenko prvýkrát po siedmich rokoch, nie sú totiž v častom a úzkom kontakte. Kasparov však uznal, ako si svojho bývalého trénera vysoko váži. „Garri sám povedal, že som mu pomáhal v najdôležitejších rokoch, teda od roku 1982, kedy bol perspektívny hráč, ale ešte zďaleka nebolo jasné, kedy bude môcť hrať zápas o titul majstra sveta. Postupne porazil Belavského, Smyslova, Korčného a dostal právo hrať zápas s Karpovom,“ uviedol Gennadij Timoščenko, ktorý bol trénerom Kasparova necelých päť rokov.
Kasparov s Karpovom súperil o majstra sveta päťkrát. Na prelome rokov 1984-85 sa hralo na šesť víťazstiev bez obmedzenia partií. Po 158 dňoch (!) a 48 zápasoch za stavu 5:3 pre Karpova (Kasparov sťahoval z 5:0) FIDE zápas anulovala pre vyčerpanosť aktérov bez vyhlásenia víťaza.

V roku 1985 sa hralo v Moskve už podľa iných pravidiel - na 24 partií. Kasparov (opäť vedený trénerom Timoščenkom) zvíťazil 13:11 a ako 22-ročný sa stal najmladším majstrom sveta. „To boli pre Kasparova najdôležitejšie a najproduktívnejšie roky. Počas prvého zápasu o majstra sveta sa z chlapca stal muž, dospel. Toto obdobie bolo pre mňa pracovne náročné, ale získal som skúsenosť, ktorú by som nikdy nedostal. Karpov mal v trénerskom štábe oveľa viac ľudí ako Kasparov, ale my sme museli urobiť minimálne takú istú prácu,“ vraví Timoščenko.

Tréner a žiak. Gennadij Timoščenko a Garri Kasparov počas tlačovky.

V roku 1986, kedy hrali Kasparov a Karpov o titul prvú polovicu zápasov v Londýne (12 zápasov) a druhú časť v Leningrade (12 zápasov), Timoščenko z viacerých dôvodov po londýnskej časti odišiel z Garriho trénerského tímu. Kasparova viedol Nikitin, čo bola voda na súperov mlyn. Prišlo totiž k nečakanému zlomu. Karpov tromi víťazstvami v rade zmazal trojbodové manko a vyrovnal celkový stav. Potom však urobil taktickú chybu, keď si zobral jeden deň voľna, počas ktorého sa však do trénerského tímu Kasparova opäť vrátil Gennadij Timoščenko a dopomohol svojmu zverencovi k udržaniu sa na tróne.

Z obdobia na začiatku práce so svojím zverencom, kedy bol Kasparov ešte mladý, neskúsený a mal strach zo zápasu s Karpovom, si Gennadij Timoščenko spomenul na jednu kuriozitu. „Garri svoje problémy v otvoreniach hry zveličoval. Tak som mu na začiatok jedného tréningu postavil na jednu stranu šachovnice veľké biele figúry a na druhú malé čierne. Aj pomocou tohto prirovnania pochopil, že sa bojí tam, kde sa netreba báť. Samozrejme, treba byť ostražitý, ale nebáť sa,“ odhalil Timoščenko zaujímavosť. V rokoch 1987 a 1990 si Kasparov proti Karpovovi titul tesne udržal.

Gennadij Timoščenko žije v Nitre od roku 1993. Bol lídrom tunajšieho šachového mužstva pred tromi rokmi, kedy sa s pomocou Romana Cerulíka podarilo zložiť silný poloprofesionálny tím a ten obsadil v extralige historické štvrté miesto. Dnes v Nitre trénuje šiestich mladých šachistov. Jeden z jeho mladých zverencov, 13-ročný Milan Chovan, mal tú česť zahrať si proti legendárnemu Kasparovovi. „Je to preňho určite zážitok na celý život. Šachu sa venuje príkladne a verím, že týmto získal motiváciu do ďalšej tvrdej práce,“ dodal Timoščenko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 482
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 612
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 261
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 712
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 649
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 960
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 834
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 338
  1. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  2. Eva Bachletová: Domáce poklady
  3. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  6. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  7. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 721
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 002
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 516
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 656
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 454
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 995
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  2. Eva Bachletová: Domáce poklady
  3. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  6. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  7. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 721
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 002
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 516
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 656
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 454
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 995
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu