NITRA. Hoci je nitrianska autobusová stanica vo veľmi zlom stave, búrať sa zrejme nebude. Dodnes sa nepodarilo nájsť investora, ktorý by zaplatil výstavbu novej stanice.
Ak sa situácia nezmení, dopravca z vlastných zdrojov investuje aspoň do rekonštrukcie súčasných priestorov. „Urobíme veci, ktoré sú nevyhnutné z hľadiska bezpečnosti a zároveň vylepšia vzhľad stanice,“ povedal nám Juraj Kusy, generálny riaditeľ spoločnosti Veolia Transport, ktorá prevádzkuje autobusovú dopravu.
Nitrianska autobusová stanica.
FOTO: DUŠAN TARKO
Investor odstúpil
Dopravca plánuje urobiť nový asfaltový koberec a upraviť prístrešky pre cestujúcich. Práce by sa podľa Kuseho mali začať na budúci rok.
Podľa pôvodných plánov mal v priestoroch súčasnej stanice vyrásť multifunkčný objekt. Odhadované náklady boli okolo 33 miliónov eur. Financovať ich mala firma Immocap z Bratislavy, ktorá ale v roku 2009 z projektu odstúpila.
„Išlo o jedného z najsilnejších developerov v strednej Európe. Do podpisu zmluvy chýbali 2-3 týždne. Plány však zmarila hospodárska kríza,“ povedal Juraj Kusy.
Unimobunku odvezú
Nitrianska autobusová stanica je nedôstojná pre krajské mesto. O potrebe rekonštrukcie sa hovorí už dlho. Prístrešky pre cestujúcich boli postavené ešte v roku 1978, sú v katastrofálnom stave. Z rovnakého roku je aj unimobunka, v ktorej boli administratívna budova s čakárňou. Vlani ich museli z bezpečnostných dôvodov zavrieť.
Unimobunka bola pôvodne určená robotníkom, ktorí stavali stanicu. Teraz je prázdna. „V krátkej dobe ju dáme odstrániť,“ povedal Juraj Kusy.
Čakáreň pre cestujúcich a administratíva sú od minulého roka v prenajatých priestoroch v novostavbe oproti železničnej stanici. Viacerí cestujúci kritizujú, že je mimo areálu autobusovej stanice.
Situácia sa zmenila
Celková výmera areálu je 26 005 metrov štvorcových. Krytá stanica, ktorú chcel financovať bratislavský developer, mala zaberať 17-tisíc metrov štvorcových.
Súčasných 38 klasických nástupíšť malo nahradiť päť interaktívnych, ku ktorým by ľudia vychádzali priamo z haly. V nej mali byť prevádzky s občerstvením a obchody. Uvažovalo sa tiež o nadjazde, respektíve nadchode, ktorý prepojí autobusovú a železničnú stanicu.
Juraj Kusy povedal, že situácia sa medzitým zmenila, v Nitre postavili obchodné centrum Mlyny. „Priestor autobusovej stanice je naďalej lukratívny. No ak by sme aj našli investora, projekt bude určite v menšom rozsahu, ako bolo plánované,“ myslí si generálny riaditeľ.
Čakáreň v unimobunke museli zatvoriť. Presťahovali ju do prenajatej budovy oproti železničnej stanici (snímka hore).
FOTO: (MH)
Chceli aj hotel
Pred niekoľkými rokmi dala štúdiu autobusovej stanice vypracovať aj SAD Nitra, predchodca Veolie Transport. Počítala s postavením troch šesťposchodových budov s komerčnými priestormi aj s hotelom. V podzemí malo vzniknúť tristo parkovacích miest.
„Sme si vedomí toho, že nitrianska stanica nie je v dobrom stave. Napríklad plechy na stanoviskách autobusov pretekajú, pre ľudí to nie je dôstojné,“ povedal v roku 2007 šéf SAD Nitra. Situácia sa odvtedy ešte zhoršila, prístrešky slúžia už 33 rokov.
Kusy: Nie sme developer
Veolia Transport má záujem financovať novú lanovku na Zobore. Podľa predbežných odhadov by mala stáť okolo dvoch miliónov eur. Ďalšie náklady si vyžiada výstavba parkoviska na dolnej stanici a úprava hornej stanice. „Z dôvodu návratnosti investície chceme lanovku prevádzkovať minimálne dvadsať rokov,“ povedal nám Juraj Kusy.
Viacerí sa v tejto súvislosti pýtajú, prečo Veolia nevybuduje aj novú autobusovú stanicu. „Nie sme developer, ale dopravca,“ reagoval Juraj Kusy. Rozdiel je aj vo výške investície - výstavba novej stanice je v porovnaní s lanovkou niekoľkonásobne drahšia.
(mh)