Úspešná sobota ViOnu, výbuch Nitry

Futbalisti FC Nitra nezískali s Ružomberkom doma ani bod (2:3), hoci viedli 1:0 a od 18. minúty hrali presilovku o jedného hráča v poli! Zlatomoravčania po dvoch góloch Hrušku vyhrali na Žitnom ostrove.

FC Nitra - MFK Ružomberok 2:3 (1:1)
O prvú strelu na bránku sa postaral v 9. min Mikuš po prihrávke Hodúra, no Hrdlička loptu vyrazil na rohový kop. V 12. min kapitán hostí Kostelný fauloval Mikuša, Hodúr okamžite rozohral na Ráka a po jeho prihrávke z pravej strany zblízka prestrelil brankára hostí Šimončič - 1:0. Bol to jeho druhý gól v sezóne. V 16. min zahodil Harbuľák čistú šancu, keď po prihrávke Mikuša prestrelil prázdnu bránku Ružomberka. O dve minúty dostal červenú kartu Kostelný, keď stiahol rukou Romana Slobodu, no nasledujúci trestný kop Rák nevyužil. V 22. min bolo vyrovnané, keď Skalákova tečovaná strela z rohu pokutového územia skončila za chrbtom prekvapeného brankára Nitry Chudého. V 40. min Kolmokov našiel v šestnástke hostí Ráka, no lopta po jeho prudkej strele skončila iba v rukách Hrdličku. V samom závere pohrozili hostia, no ich nebezpečný útok skončil strelou Ďubeka ponad bránku Nitry. V úvode druhého dejstva Ďubekova strela z 20 metrov skončila v rukách Chudého a krátko na to domáci Rák z brejku skóroval, no hlavný rozhodca Pavlík po porade s asistentom gól pre ofsajd neuznal. V 51. min napriahol Hodúr z hranice pokutového územia a lopta tečovaná Antonom Slobodom skončila v ružomberskej sieti - 2:1. V 56. min skúšal domáci Gajdoš z 25 metrov, no loptu poslal vedľa bránky a v 63. min prudkú strelu striedajúceho Ružomberčana Pekára zrazila obrana Nitry mimo priestoru domácej svätyne. Krátko na to skončila Skalákova strela v rukách nitrianskeho gólmana. V 71. min zaúradovali krajní obrancovia hostí, keď Jurkemik našiel voľného Masla pred domácou bránkou a ten strelou od žrde vyrovnal na 2:2. V 80. min mal dobrú šancu najlepší hráč domácich Hodúr, keď sa dostal do pokutového územia hostí, no bránku netrafil. O tri minúty ten istý hráč pripravil gólovú pozíciu Gajdošovi, avšak zblízka trafil len Hrdličku. V závere zápasu najlepší hráč hostí Skalák dostal loptu do brejku a svoju šancu využil - 2:3. Nitrania už osem zápasov nepoznajú chuť víťazstva, naopak Ružomberok je päť zápasov bez prehry.

Góly: 12. Šimončič, 51. I. Hodúr - 22. a 86. Skalák, 72. P. Maslo.
Rozhodoval Pavlík, ŽK: Ďubek, A. Sloboda, ČK: 18. Kostelný (všetci Ružomberok), 620 divákov.
FC: M. Chudý - Kaspřák, Martin Tóth, M. Kolmokov, Harbuľák (83. Boszorád) - Šimončič - Matúš Mikuš (60. Ľ. Kolár), I. Hodúr, R. Sloboda (75. Šimonek), V. Gajdoš – Rák.
MFK: L. Hrdlička - P. Maslo, Huber, Kostelný, M. Jurkemik - Greššák, J. Vavrík (56. Š. Pekár) - Ďubek (80. Krbeček), Hoferica (71. Serečin), A. Sloboda – Skalák.

Hlasy trénerov
Cyril Stachura (tréner Nitry): "Zápas sa mi ťažko hodnotí. Vstúpili sme aktívne, dali sme gól, súper mal vylúčeného hráča, ale po našich chybách sme napokon prehrali. V druhom polčase sme strácali lopty, nedali sme si pozor na súperove brejky a to sa nám vypomstilo."
Aleš Křeček (tréner Ružomberka): "Stretnutie bolo bláznivé, vstúpili sme do neho pasívne, za čo sme boli potrestaní. Po vylúčení sme však paradoxne ožili, v druhom polčase sme bojovali a za to sme boli odmenení. Nehovorím, že to bolo zaslúžené víťazstvo, ale vôľa bola na našej strane a to rozhodlo."

DAC 1904 Dunajská Streda - FC ViOn Zlaté Moravce 0:2 (0:1)
Na Žitnom ostrove sa stretli mužstvá, ktoré chceli hrať futbal, a preto sa diváci v prvom polčase mali na čo dívať. Už v 4. min sa Kuračka dostával do šance, ale Struhár obetavo zasiahol. Z protiútoku sa dostal Tomčák do úniku, no Delarge vo vyloženej šanci ťažkú prihrávku zle spracoval. V 16. min prebral fanúšikov Čorič, ktorý ukázal kus futbalového umenia a pekne vysunul Kabeleho, ale Delarge po jeho centri nenamieril presne. Keď Obert z krídla poslal loptu do šestnástky, Delarge z otočky natiahol Kuciaka. O minútu platilo nedáš-dostaneš: Orávik krásnou načasovanou uličkou vysunul Hrušku, ktorý samostatný únik na Kováča rutinérsky zakončil gólom - 0:1. O tri minúty mohol vyrovnať aktívny Delarge, ale Tomčákovu prihrávku poslal strelou z prvej nad bránku ViOnu. V 26. min Hruška hľadal pred bránkou nabiehajúceho Babica, ktorému Kováč v poslednej chvíli zobral loptu spod nôh. U hostí skúšal ešte štastie Kuračka, ktorý po peknom úniku strieľal spoza šestnástky tesne nad. Záver polčasu patril domácim, po Čoričovom treťom rohu mal gól na hlave Struhár, ale loptu len pohladil. Minútu pred odchodom do šatní Čorič vysunul Kabeleho. V pozícii zoči-voči Kuciakovi sa pokúsil o lob, ktorý však hosťujúci gólman vystihol. Zaujímavý futbal pokračoval aj po obrátke. Hneď v úvode druhého polčasu sa v priebehu dvoch minút vyskytli tri vyložené šance. Brčák sa uvoľnil cez Marcina, našiel nabiehajúceho Paura a ten namieril nad prázdnu bránku. Po Struhárovej hrubke Hruška nabil Babicovi, a ten napodobnil Paura. Na druhej strane Némethov priamy kop prešiel až na päťku, kde nikým nekrytý Marcin netrafil loptu. Domáci sa snažili o vyrovnanie, ale s Kabeleho strelou si Kuciak poradil a do Delargovej gólovej strely sa v poslednej chvíli vrhol Candrák. Hostia ukázali maximálnu efektivitu po hodine hry, keď z druhej strely na bránku vyťažili druhý gól. Dlhé vhadzovanie Paura prešlo domácou obranou až pred Hrušku, ktorý s nečakaným darčekom naložil najlepšie, ako vedel, a z prvej prestrelil Kováča - 0:2. Čoričov priamy kop z ideálnej parkety mieril nad a z identickej situácie na opačnej strane chýbali Hruškovej strele centimetre. V 75. min si hlavný rozhodca nevšimol ruku Brčáka, ten našiel Paura, ktorý prekonal Kováča, ale Struhár na bránkovej čiare zachránil. O štyri minúty Delarge vysunul Németha, ktorý z čistej šance nechal vyniknúť Kuciaka. V závere už DAC nedokázal urobiť s výsledkom nič, a tak po prehre klesol na posledné miesto tabuľky.

Góly: 20. a 60. M. Hruška.
Rozhodoval Horváth, ŽK: Hílek, Konečný, Marcin - Babic, Pavelka, 1965 divákov
DAC: P. Kováč - I. Obert (65. Helísek), Struhár, Marcin, Konečný - Hílek - Kabele, Čorič, Zs. Németh - Delarge, Tomčák (65. Z. Harsányi).
VION: M. Kuciak - A. Candrák, Janečka, Pavol Majerník, Chren - Pavlovič - Orávik (88. Pavelka), Kuračka (46. Paur), M. Babic, M. Hruška - Brčák (78. Hodek).

Krisztián Németh (tréner Dunajskej Stredy): "Vedeli sme, že nás čaká silný a konsolidovaný súper, ale aj tak sme chceli vyhrať. Vypracovali sme si na to aj dosť šancí, nevedeli sme však skórovať ani z metra. Naopak súperovi sme ponúkli šance, pri oboch góloch naša obrana len asistovala. Bol to otvorený futbal, bolo sa na čo pozerať, ale naši diváci určite nie sú spokojní, ako ani ja nie som."
Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Kto neprišiel, môže banovať. Bol to veľmi dobrý futbal, s množstvom šancí, hralo sa hore-dolu. Nám sa podarilo dve z množstva šancí využiť, vedeli sme, že domáci sa budú snažiť dostať do tlaku, pripravili sme sa na to a vychádzali nám brejky. Mali sme ešte dve-tri ďalšie vyložené šance, takže naše víťazstvo je zaslúžené."

Ostatné výsledky 14. kola:
Trenčín - Senica 0:1 (0:0), 66. Kalabiška.
Košice - B. Bystrica 3:1 (0:1), 70. a 84. (11 m) Pačinda, 55. Djokovič - 5. Uškovič.
Slovan - Žilina 2:1 (1:1), 35. a 88. Halenár - 33. Pich.
Prešov - Trnava 2:0

1. Trnava 14 8 3 3 16:11 27 (+6)
2. Senica 14 7 5 2 21:9 26 (+5)
3. Žilina 14 7 4 3 19:13 25 (+4)
4. Slovan 14 7 4 3 20:15 25 (+4)
5. Ružomberok 14 6 5 3 20:11 23 (+2)
6. Zl. Moravce 14 6 5 3 15:12 23 (+2)