Poslanci nespochybnili potrebu nových bytov v meste. Prekážalo im ale umiestnenie plánovanej bytovky. Navrhnutá bola tak, že ľudia z bytov by sa dívali rovno na pacientov polikliniky.
ZLATÉ MORAVCE. Z chátrajúcej budovy pri poliklinike v centre mesta sa bytovka nestane. Rozhodli o tom mestskí poslanci, ktorí zamietli postavenie kolosu oproti poliklinike.
Prekážalo im hlavne umiestnenie plánovaného bytového domu Centrum. Vyrásť mal na mieste, kde dnes stojí bývalé oddelenie hematológie a rehabilitácie. Budova je v súčasnosti prázdna a chátra.
Bytíky aj luxusné a priestranné byty
Štúdia, ktorá bytovku Centrum opisuje, počítala s 58 bytmi s priemernou rozlohou viac ako sedemdesiat metrov štvorcových. Medzi nimi mali byť malé byty s plochou len o niečo viac ako 25 m² štvorcových, no počítalo sa aj s luxusnými bytmi, ktoré by mali rozmery až 164 m². Zastavaná plocha mala tvoriť 1 535 m² a investícia by dosiahla výšku štyri až päť miliónov eur v závislosti od použitých materiálov a konštrukčných postupov.
Projekt nepočítal len s obnovou existujúcej budovy. Bytovka Centrum mala podstatne narásť. Ťahala by sa do písmena L. Poriadne by sa rozrástla najmä zo strany Bernolákovej ulice, kde by stála paralelne s veľkou časťou polikliniky. No natiahnuť sa mala aj z opačnej strany na Štefánikovej ulici. Vrčiacu trafostanicu, ktorá je hneď za existujúcou budovou, plánovali presunúť bližšie k poliklinike.
Ulica s množstvom stromov je Bernolákova. Pozdĺž nej sa mala tiahnuť podstatná časť bytovky.
FOTO: MsÚ
Odpor pacientov aj zdravotníkov
Proti takejto verzii bytovky protestovali lekári, pracovníci aj návštevníci polikliniky. Za necelé dva dni zozbierali pod petíciu štyristo podpisov – z nich približne stovka je od pracovníkov ambulancií v poliklinike. Podpismi vyjadrili stovky ľudí nevôľu so zahusťovaním výstavby v okolí polikliniky a nepáčilo sa im ani zlikvidovanie parkoviska pred poliklinikou.
„Mestská rada ešte v júni jednohlasne odporučila posunúť tento bod do zastupiteľstva aj bez toho, aby bol materiál prerokovaný odborníkmi v stavebnej komisii. Navyše nie všetci členovia mestskej rady vedeli o tom, že starú budovu chcú nielen zrekonštruovať, ale aj dostavať pred budovu polikliniky,“ povedala poslankyňa Ivona Vicianová (nezávislá). Tá ešte v roku 2005, keď poslankyňou nebola, budovu polikliniky kúpila a dnes pôsobí ako jej správkyňa.
Poslankyňa a správkyňa budovy polikliniky Ivona Vicianová.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Nahí pacienti – divadlo pre obyvateľov?
Podľa vizualizácií, ktoré máme k dispozícii, mala bytovka stáť tesne pred poliklinikou. „Ako by sa asi cítili vyzlečení pacienti pri vyšetrovaní u lekárov v ambulanciách, keď by mali pocit, že sa na nich pozerajú obyvatelia bytovky?“ spýtala sa Vicianová na zastupiteľstve, ktoré o stavbe rozhodovalo.
Poslankyňa tiež namietala voči tomu, že bytovka by poliklinike tienila. V bratislavskej autorizovanej spoločnosti si dala vypracovať svetlotechnický posudok, ktorý jednoznačne hovorí o hrozbe tienenia. Tú ale spochybňuje architekt Stanislav Babčan, spracovateľ územného plánu mesta. Tvrdí, že svetlotechnický posudok, ktorý má on, stopercentne garantuje splnenie všetkých potrebných noriem. V dôvodovej správe k bytovke napísal, že akékoľvek predchádzajúce svetlotechnické posúdenia sú 'nevyhnutne neaktuálne' a môžu podľa neho iba 'dokumentovať dielčie vývojové štádiá tvaroslovia a objemu budovy'.
Vicianová: Parkovanie chceli stovky metrov od polikliniky
Ďalším z problémov, na ktoré upozornili viacerí poslanci, je parkovanie. Mesto síce povedalo, že ráta s postavením veľkého parkoviska v areáli nemocnice na ploche starej kotolne, kde by mohlo vzniknúť až 270 parkovacích miest. To však podľa Ivony Vicianovej problém s parkovaním pred poliklinikou nevyrieši. „Na pešo by to mali ľudia odtiaľ do polikliniky viac ako pol kilometra, do niektorých ambulancií dokonca ešte ďalej. Predstavte si nejakú babičku, ktorá je chorá a nemobilná, ako v zime prechádza takúto vzdialenosť. Veď je to úplne nereálne,“ povedala Vicianová.
Už teraz je v okolí polikliniky problém zaparkovať. V čase našej návštevy okolo desiatej sme parkovacie miesto hľadali viac ako päť minút, v blízkosti polikliniky sa nám nakoniec ani zaparkovať nepodarilo. Situácia je ešte horšia hneď ráno.
Vicianová povedala, že správca polikliniky vytvoril na vlastné náklady niekoľko parkovacích miest. Tie mali byť podľa projektu bytovky zastavané. Naopak, Babčan poslancom povedal, že pri výstavbe bytovky by sa postavil dostatočný počet parkovacích miest, dokonca aj väčší, ako je na počet bytov potrebný a problém s parkovaním v lokalite by podľa neho nebol žiaden.
Poslanci: Bytovka áno, ale pred poliklinikou nie
Zbor návrh bytovky v hlasovaní zmietol zo stola. Viacerí poslanci pritom zdôraznili, že nie sú proti výstavbe bytov v meste, ale lokalita pred poliklinikou v širšom centre Zlatých Moraviec sa im vhodná nezdala.
„Na tomto pozemku určite nie,“ postavil sa proti plánu aj poslanec Ivan Madola (Smer). „To miesto nemá žiadnu logiku, je v nesúlade s územným plánom. Máme pritom iné, veľmi vhodné možnosti na stavanie bytov na mestských pozemkoch, napríklad na Tekovskej ulici,“ povedal poslanec Ľudovít Chládek (nezávislý). Primátor Peter Lednár (Smer-KDH-HZDS) mu na to odpovedal, že asi nepozná mesto, pretože podložie na Tekovskej ulici je močaristé. „To v dnešnej dobe problém vôbec nie je, existujú predsa technológie, ktoré si s tým dokážu poradiť. Navyše už niekoľko rokov existuje projekt na výstavbu dvoch bytoviek na Tekovskej ulici, v ktorých by vzniklo vyše sto bytov, čo je oveľa viac, ako plánovalo mesto postaviť pred poliklinikou,“ povedala Ivona Vicianová.
Poslankyňa Vicianová navrhla radnici predĺžiť bytovku hlbšie do Štefánikovej ulice. Pamiatkový úrad s tým však nesúhlasil.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Iný tvar bytovky zabrzdili pamiatkári
Poslankyňa Vicianová navrhla radnici ešte jednu možnosť. Chcela si s mestom zameniť pozemky a Zlatým Moravciam dať pozemok za trafostanicou, na ktorom stojí stará vilka. Mesto by tak bytovku nemuselo ťahať do L-ka k poliklinike, mohlo ju predĺžiť hlbšie do Štefánikovej ulice. S tým však nesúhlasil pamiatkový úrad.
Babčan: Uberáte sa k strediskovej obci
Architekt Babčan apeloval na poslancov, aby mali zodpovedný prístup a výstavbu bytovky Centrum podporili. „K tomuto roku mali mať Zlaté Moravce podľa prognózy aktuálneho územného plánu 16 500 obyvateľov. Realita je však úplne iná, v skutočnosti je to 13-tisíc obyvateľov. Podľa takéhoto vývojového trendu môžu Zlaté Moravce v horizonte 25 rokov stratiť štatút mesta a stať sa stredne veľkou strediskovou obcou. Úzko to súvisí s možnosťami pre bývanie hlavne pre mladé rodiny s deťmi, ktorých úbytok z mesta do okolitých obcí s lepšími podmienkami pre bývanie je jednoznačný,“ varoval Babčan poslancov. Tí ale opakovane tvrdili, že nie sú proti výstavbe bytov, prekážala im len lokalita v centre mesta, navyše pred poliklinikou. Mesto zaviazali, aby hľadalo možnosti výstavby bytov v iných častiach mesta. Ako vhodné lokality sa spomínali oblasti pri železničnej stanici, na škvarovom ihrisku a pri už existujúcej Tekovskej bytovke.
Tomáš Holúbek