NITRA. Kópia barokového hradného mosta už stojí, rekonštrukčné práce sú pred dokončením. Podľa biskupstva by mohli byť hotové do konca novembra.
Do konca roka sa majú na most vrátiť aj kamenné sochy a vázy. V prípade nepriaznivého počasia sa termín odsunie na jar.
Tehlu nahradí kameň
Na most ukladajú kamennú dlažbu a kamenné časti zábradlia. Potom ho budú omietať.
„K 30. novembru by mali byť stavebné práce ukončené, no termín by sa mohol posunúť v závislosti od počasia. Potom bude treba doriešiť úpravu okolia mosta,“ povedal nám Miroslav Lyko, hovorca nitrianskeho biskupského úradu.
Dodal, že z pôvodného hradného mosta sa zachovali takmer celé kamenné zábradlia, podstavce pod sochy a kamenné piliere.
„Až pri rozoberaní sa zistilo, že niektoré piliere a časť zábradlia boli pri predchádzajúcich opravách nahradené tehlou. Tie sa teraz nahradia pôvodným kamenným materiálom,“ povedala Patrícia Hlobenová z biskupského úradu.
Dodala, že všetky kamenné časti boli reštaurátorsky ošetrené a vrátia sa na pôvodné miesto.
Originály sú zreštaurované
Na moste boli kedysi štyri sochy a šesť váz. „Tri sochy a vázy už boli zreštaurované, sú to originály,“ povedal nám Lyko.
Sochársku výzdobu odniesli z mosta ešte začiatkom 90. rokov, zostala na ňom len jediná socha. Tú zdemontovali až tesne pred začatím stavebných prác. Keďže je považovaná za kópiu, nebola reštaurovaná spolu s ostatnými dielami.
„Jej obnova sa práve pripravuje a robíme všetko preto, aby bola osadená spolu s ostatnými sochami,“ upresnila Patrícia Hlobenová.
Použili ťažké mechanizmy
Most vybudovali počas barokovej prestavby hradu, ktorá sa robila v rokoch 1750 až 1780. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Pre problémy so statikou ho začali v auguste rekonštruovať.
Statik priamo na stavbe konštatoval, že sa pôvodné murivo už nedá obnoviť, pretože je prevlhnuté a vo veľkej miere zasolené. Odporučil rozobratie klenieb a vymurovanie ich presných kópií. Podstatnú časť mosta vzápätí stavebná firma zbúrala, použila aj ťažké mechanizmy.
Pamiatková inšpekcia ministerstva kultúry dospela k záveru, že stavebník nasadil ťažké mechanizmy bez predchádzajúceho súhlasu pamiatkarov a špeciálneho stavebného úradu.
Špeciálny stavebný úrad vykonal na stavbe štátny stavebný dohľad. Jeho pracovníčka Eleonóra Danišová nám povedala, že pri obhliadke mosta „sa javilo, že stavebník odstránil väčšiu časť stavby ako mal povolené“.
Po doplnení dokladov však úrad prehodnotil svoje pôvodné stanovisko: „Dospel k záveru, že stavebník neporušil ustanovenia stavebného zákona“.
Kópia sa vráti do baroka
Kópia mosta bude vyzerať trochu inak ako most, ktorý si ľudia pamätajú spred rekonštrukcie. Kópia sa totiž vráti k jeho barokovej podobe. Tá sa najmä v minulom storočí zmenila po umelých zásahoch. Pribudli sekundárne podporné konštrukcie a priestory pod mostom boli zamurované. V 2. polovici 20. storočia boli dokonca pod mostom zriadené hygienické zariadenia.
(mh)