Župný úrad už rokoval so súkromnými spoločnosťami o možnom vstupe do nemocníc. Niektorí poslanci o tom nevedeli.
NITRA. Na kritický stav po prvom decembri sa pripravujú nemocnice v Leviciach a Topoľčanoch.
V oboch zariadeniach podalo výpovede viac ako päťdesiat percent lekárov. Reagovali tak na celoslovenskú protestnú akciu Lekárskeho odborového združenia.
Na kolenách
Ak sa ministerstvo zdravotníctva a Lekárske odborové združenie nedohodnú a lekári skutočne odídu, nemocnice budú na kolenách. Vedenie nemocníc priznáva, že také množstvo odchádzajúcich lekárov sa len tak ľahko nahradiť nedá.
V Topoľčanoch dalo výpoveď 44 zo 77 lekárov. Z tohto počtu sú až tri desiatky lekári s atestáciou.
Úplne rovnaký počet lekárov má aj levická nemocnica, tam chce odísť 40 lekárov.
Svoju výpoveď stiahol zatiaľ iba jediný lekár – v Topoľčanoch.
„Kritický stav je na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny a na väčšine chirurgických odborov,“ povedala župným poslancom Marta Eckhardtová, riaditeľka krajom zriadenej neziskovky, ktorá spravuje obe nemocnice.
Levice bez gynekológie?
Úplný kolaps môže od decembra nastať na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v Leviciach, kde podali výpoveď všetci lekári. Ak sa nič nezmení, oddelenie zanikne.
„Z gynekológie v Leviciach by sme pacientov museli transportovať do Topoľčian. Ďalšie oddelenia by sme museli spájať a poskytovali by sme len akútnu a neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ opisuje možný scenár Eckhardtová. Zároveň však dodáva, že je optimistkou a verí v to, že zástupcovia lekárskych odborov sa s ministerstvom dohodnú.
Absolventi atestovaných lekárov nenahradia
Eckhardtová pripustila, že náhrada za odchádzajúcich lekárov prakticky nie je možná.
Ukrajinských lekárov, o ktorých sa veľa hovorí ako o alternatíve k protestujúcim Slovákom, podľa nej nemožno zamestnať zo dňa na deň.
A absolventi škôl nie sú plnohodnotnými lekármi, chýbajú im atestácie. „Len v tomto roku sme prijali veľký počet absolventov, bolo ich až osemnásť. Momentálne máme na stole žiadosť od ďalších dvoch či troch absolventov. Atestovaných lekárov ale nenahradia,“ povedala riaditeľka neziskovky.
Krajski poslanci sa zaoberali problémami levickej a topoľčianskej nemocnice.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Nemocniciam hrozí odobratie licencií
Krajská poslankyňa za levický obvod Ľubica Burdová (nezávislá) upozornila, že ak lekári, čo výpovede podali, skutočne odídu, vyplýva krajskému lekárovi povinnosť zo zákona odobrať licencie prevádzkovateľovi nemocníc, pretože ich nedokázal personálne zabezpečiť.
Marta Eckhardtová ale neverí, že by k takémuto drastickému scenáru prišlo. „Nie sme ojedinelé nemocnice, problémy sú aj inde. A neverím tomu, že by hlavní lekári v ostatných vyšších územných celkoch dokázali odobrať licencie zdravotníckym zariadeniam – veď to by bol kolaps celého zdravotníctva,“ podotkla Eckhardtová po rokovaní regionálneho parlamentu.
Čo zámýšľa župa s nemocnicami?
Župná poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá) na rokovaní župného parlamentu povedala, že má 'kuloárne informácie' o tom, že župa rokuje s tromi firmami o vstupe súkromných spoločností do krajských nemocníc v Leviciach a Topoľčanoch. Župan Milan Belica (Smer-KDH-SDKÚ) opakovane povedal, že on s nikým nerokoval. „Môj názor poznáte – ak by sa aj z nemocníc hneď stali akciovky, trvám na tom, aby majetok nemocníc ostal kraju. Musíme mať aspoň základné páky na ovplyvňovanie procesov v nemocniciach,“ povedal Belica. Riaditeľ župného úradu Peter Nagy na opakovanú výzvu Burdovej pripustil, že úrad rokoval so súkromnými firmami. Podľa neho to bolo na základe špeciálne zriadenej komisie, ktorá má pripraviť návrhy na riešenie situácie v nemocniciach. Nič bližšie o rokovaní Nagy nepovedal.
Tomáš Holúbek