Do otvorenej výzvy na prihlasovanie záujemcov o rezidenčný pobyt, ktorú Divadlo Pôtoň vyhlásilo v októbri, sa prihlásili dvaja sóloví performeri a päť umeleckých skupín z Poľska, Čiech, Maďarska a Slovenska.
NITRA. Umelci z Českej republiky a Maďarska budú v najbližších týždňoch tvoriť v Centre umenia a kreativity, teda v budove Divadla Pôtoň v Bátovciach v okrese Levice. Ateliér aplikovanej scénografie vedie od 8. do 12. novembra české združenie MAMAPAPA (Tomáš Žižka, Martin Janíček). Umelci, ktorí patria k priekopníkom site specific performance, inštalácií a sociálnych umeleckých intervencií v Čechách, budú v Bátovciach svoju pozornosť venovať estetike a funkcionalite budovy divadla. Cieľom ateliéru je premeniť tradičný priestor budovy kultúrneho domu z 50. rokov na rezidenciu pre umelecké a sociálne aktivity. Určený je študentom a absolventom architektúry, divadelnej scénografie, dizajnu, ale aj ďalších odborov, ktorí radi prekračujú hranice jedného druhu umenia. Druhá časť ateliéru – teda inštalácia pripravených riešení – bude od 7. do 11. januára 2012.
Budova Divadla Pôtoň v Bátovciach už niekoľko rokov funguje ako Centrum umenia a kreativity. Divadlo dlhodobo pracuje na rekonštrukcii priestorov, ktoré sa postupne menia na multifunkčný priestor pre rôzne kultúrne aktivity - divadelné predstavenia, koncerty, premietania, tvorivé dielne. Zrekonštruované prvé poschodie ponúka aj ubytovacie kapacity, ktoré umožňujú organizovanie rezidenčných pobytov pre umelcov. Projekt EAT – Europe Art Touch je súčasťou medzinárodného rezidenčného programu Centra umenia a kreativity. Jeho zámerom je poskytovať umelcom z krajín Európy priestorovú a produkčnú asistenciu pri vzniku ich divadelných inscenácií a zároveň sprostredkovať kontakt medzi zahraničnými a slovenskými umelcami a prezentovať slovenskú kultúru. V roku 2011 je zameraný na import zaujímavých projektov z krajín V4. Finančne projekt EAT podporili Nadácia SPP a Ministerstvo kultúry SR.
Výsledkom výzvy je tvorivý pobyt maďarského umelca Gábora Czapa. Od 27. novembra do 3. decembra bude v Divadle Pôtoň pracovať na sólovom tanečnom projekte, ktorý vychádza z japonského tanca butó v spojení s haiku a autorskými textami. Nosnou témou je príbeh človeka, ktorý si hľadá svoje miesto vo svete – fyzicky aj existenciálne. Gábor Czap je absolventom viacerých tanečných workshopov pod vedením uznávaných tanečníkov z Maďarska, Dánska, Japonska, Poľska a Belgicka. Na konte má viacero tanečných projektov, projektov fyzického divadla a dva krátke filmy. Výsledky svojej rezidencie bude prezentovať 3. decembra. V roku 2012 bude medzinárodný rezidenčný program Divadla Pôtoň pokračovať ďalšími výzvami pre umelcov z krajín Európy. Vzhľadom na programové priority vyhlasovateľa a priestorové a technické kapacity Centra umenia a kreativity, budú aj budúcoročné výzvy zamerané predovšetkým na projekty z oblasti performing arts.