NITRA. Prvá z budov v areáli bývalých kasární pod Zoborom v Nitre už má využitie. Archeologický ústav v nej po rekonštrukcii zriadil centrálny depozitár keramických nálezov. Čoskoro tu vznikne aj pracovisko pre spracovávanie takýchto nálezov. „Dnes môžeme povedať, že je to najkvalitnejší a najväčší archeologický depozitár, aký na Slovensku máme,“ uviedol riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Pôvodne bol v budove hangár pre rakety, rekonštrukcia stála okolo 460-tisíc eur. Čoskoro sa začne s rekonštrukciou ďalšej budovy, kde vznikne centrum dokumentácie nálezov a centrálny depozitár drobných nálezov. V súčasnosti finišuje verejná súťaž na dodávateľa stavby. Na investíciu sa podarilo archeológom získať peniaze z eurofondov.
O financie zo štrukturálnych fondov sa chcú archeológovia uchádzať aj na rekonštrukciu ďalších objektov. „Na všetky naše budovy máme projekty hotové – stavebné aj realizačné,“ povedal Ruttkay. V jednej z budov plánujú zriadiť múzeum s najväčšou plochou v Nitre, ktoré bude venované prioritne obdobiu Veľkej Moravy. V areáli kasární chcú zároveň vytvoriť archeopark, ktorého súčasťou bude prezentácia veľkomoravského Kostola svätého Martina. Ten je už roky zakonzervovaný a čaká na sprístupnenie verejnosti. Na tento účel by archeológovia chceli získať peniaze cez podpornú schému ministerstva kultúry k oslavám 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré budú v roku 2013. „Boli by sme veľmi radi, keby sme v roku 2013 prvé časti archeoparku už mohli mať,“ skonštatoval Ruttkay.
Archeologický ústav získal koncom roka 2008 ako štátna inštitúcia bezplatne od ministerstva obrany 12 budov v areáli kasární z 19. storočia. Zvyšných 34 budov dostalo mesto. Vlastníkom rozhodujúcej časti pozemkov je Rímskokatolícka cirkev. Pamiatkový úrad SR vyhlásil časť kasární za národnú kultúrnu pamiatku. Archeológovia chcú v kasárňach zriadiť depozitáre nálezov, dokumentačné pracovisko, múzeum a archeoskanzen. Mesto zatiaľ k rekonštrukcii budov nepristúpilo. Kasárne plánuje využívať najmä na kultúru a oddych.