V knihe ľuďom ukazuje, ako tvoriť svoj život podľa vlastných želaní, ako sa stať ženou či mužom, ktorými chceme byť. Vždy pri tom ide o prácu so svojím vnútrom.
NITRA. Svojou prvou knihou sa v Nitre sa v rácmi slovenského miniturné predstavila Katarína Zacharová. Hoci autorka už asi štyri roky žije v Malajzii, jej debut Ako dostať od života, čo chceme nie je zmesou zážitkov z tejto ázijskej krajiny. Jej pobyt tu však podstatnou mierou podmienil vznik knihy.
Za prácou do Kuala Lumpur
Dvadsaťosemročná rodáčka z Banskej Štiavnice sa do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur vybrala za prácou. „Študovala som na Ekonomickej univerzite obchod a marketing. Počas školy i po jej skončení som pracovala, ale stále to nebolo ono, snívala som o zahraničí. Preto som si hľadala novú prácu, ktorá by ma zaujímala. A našla som ju – zhodou okolností práve v Malajzii,“ vysvetľuje Zacharová svoje pôsobenie v Ázii.
Zamestnala sa vo vydavateľstve, ktoré predávalo produkty osobného rozvoja pre americký trh. Išlo o semináre, workshopy, tréningy, on-line produkty a podobne. Katarína mala na starosti marketing, robila aj so Silvovou metódou - priamo spolupracovala s prezidentkou organizácie Laurou Silva.
Spoznať svoje sny
„Osobný rozvoj je sebaspoznávanie, rast, posúvanie sa vpred a budovanie si lepšieho života. My si to ani neuvedomujeme, ale tento proces prebieha u každého a celý život,“ hovorí Katarína Zacharová, ktorej firma, kde pracovala, zásadne ovplyvnila jej ďalší život. Až natoľko, že takmer po dvoch rokoch sama začala v tejto sfére podnikať a vymýšľať vlastné produkty.
„Preto sa aj pravidelne vraciam na Slovensko. Budujem tu projekt RealWoman, v tomto smere som sa priam našla, najmä v kreatívnej práci a v tvorbe jeho modelu. Na webovej stránke nájdu najmä ženy, ale aj muži inšpirujúce články a rozhovory. Prvotné informácie im môžu pomôcť nájsť nové perspektívy a spôsoby myslenia, môžu ich posunúť ďalej vo vzdelávaní a sebaspoznávaní,“ pokračuje Katarína.
„Vždy ide o prácu s naším vnútrom. Ak nie sme v živote tam, kde by sme chceli byť, je to preto, lebo nás ovplyvňujú vlastné limitácie. Z nich najväčšou brzdou je strach, ktorý zo života nikdy úplne nezmizne, ale môžeme sa ho naučiť ovládať. Treba sa naučiť spoznať sám seba – čo nás baví, aké sú naše sny, čo chceme robiť a ísť za tým. Neprišli sme na svet preto, aby sme nasledoval istý vzorec - máme obrovskú silu, aby sme život tvorili.“
Lekcie jedna po druhej
Katkina kniha Ako dostať od života, čo chceme - rovnako ako RealWoman - veľa napovie ženám i mužom. Autorka ňou chce najmä inšpirovať, nie radiť. Delí sa v nej s čitateľmi o jednoduché pravdy a myšlienky, ktoré jej radikálne zmenili život k lepšiemu.
„Neviem, čo je pre každého dobré, každý si musí vybrať sám, čo mu vyhovuje. Ja len ukazujem možnosti a cesty, ako sa k tomu dopracovať, ako ovládnuť vlastné obmedzenia, ktoré nám bránia v uskutočňovaní našich snov. Ukazujem, ako tvoriť svoj život podľa vlastných želaní, ako sa stať ženou či mužom, ktorými chceme byť,“ hovorí autorka.
„Ja sa stále viac a viac cítim byť sama sebou. Ale vždy tam bude čo vylepšovať, o tom je život. Vždy sa objaví niečo, čo nás posunie inam, ale tak to má byť, životné lekcie dostávame jednu po druhej, nie neraz.“
Mix kultúr a filozofií
Nielen firma, ale aj samotná krajina dala Kataríne veľa inšpirácie a impulzov. Život v Kuala Lumpur je podľa nej veľmi zaujímavý – je to úplne iná kultúra, iný svet. „Žije tu obrovský mix národov a národností rôznych vierovyznaní. Mám tu priateľov takmer z celého sveta, preto je v tejto krajine a vlastne v celej Ázii model osobného rozvoja veľmi markantný, keďže sa tu stretáva množstvo filozofií,“ popisuje Katarína. „Vyhovuje mi to, zažívam tu celkom iné situácie, načerpávam nové inšpirácie a podnety, ktoré sa potom snažím prinášať na Slovensko.“
Domov sa Katarína, samozrejme, veľmi rada vracia, keďže jej v Ázii mnohé veci chýbajú. Rodina, priatelia ale napríklad aj naše syry, ktoré má veľmi rada, či bryndzové halušky. „Žije tu však veľká komunita Slovákov, takže som si tu vytvorila také vlastné zázemie. Je to vlastne môj druhý domov. Vďaka tom, že tu žijem, začala aj moja rodina viacej cestovať. Bola tu moja maminka aj brat, ktorý začína spoznávať aj okolité krajiny v tejto oblasti,“ doplnila Katka.