V zrevitalizovanom parku ponechajú studňu aj Pomník osloboditeľov Serede z 2. svetovej vojny.
SEREĎ. Projekt revitalizácie námestia sprevádza nevôľa niektorých Seredčanov. Vzbudil ju výrub líp. Podľa dendrologičky mala však väčšina z nich zlý zdravotný stav, a preto aj ich odstránenie bolo nevyhnutné.
Dutina nemusí byť viditeľná
Odborníčka na dreviny Michaela Mederlyová sa na projekte spolupodieľala. Na základe dendrologického prieskumu vyhodnotila, že väčšina líp v parku nie je zdravá a treba ich vyrúbať. Ich zlý zdravotný stav bol podľa jej slov výsledkom zanedbanej údržby.
„Boli napadnuté hubovými chorobami, hnilobami. Boli v nich dutiny, ktoré spôsobili živočíšni škodcovia. Dutina nemusí byť viditeľná, ale keď v zime napadne sneh a bude vietor, môže to spadnúť a niekomu ublížiť. Stromy mali tiež poškodené korene, keďže sú v asfaltovom chodníku,“ opísala stav stromov dendrologička.
Vyrúbanie stromov však pobúrilo niekoľkých domácich.
„Nie som dendrológ, aby som to vedel odborne posúdiť, ale podľa mňa fotografie ukazujú niečo iné,“ povedal pán Ivan. Patrí medzi skupinu Seredčanov, ktorí sú presvedčení, že medzi vyrúbanými stromami boli aj zdravé. Michaela Mederlyová to pripustila s tým, že ich výrub bol podmienený výstavbou inžinierskych sietí. „Z dôvodu výstavby museli ísť von. Ponechali by sa v prípade, ak by to boli pamätné stromy zviazané nejakým spôsobom s históriou. Ale tieto lipy len niekto nahusto vysadil a ďalej sa o ne nestaral,“ dodala odborníčka.
Mesto namiesto vypílených líp veľkolistých nasadí 47 nových líp malolistých, takmer dvetisíc kusov kríkov, 244 trvaliek a 1740 sezónnych kvetov. Drevo z vypílených stromov bude uskladnené v areáli bývalých kasární pri Váhu.
Sociálno-spoločenská funkcia
S myšlienkou rekonštrukcie a revitalizácie Námestia slobody sa začalo ešte v roku 2009. Autorom projektu je architekt a mestský poslanec Róbert Kráľ. Vlastníkov priľahlých nehnuteľností, ktorí pripomienkovali návrh, musel ubezpečiť, že parkovacie miesta nezaniknú. Vytvorí sa zóna s osobitným režimom, to znamená, že výnimku budú tvoriť zásobovacie autá a klienti neďalekých prevádzok.
Projekt realizuje bratislavská firma. Tá vo výberovom konaní, ktoré pre mesto zabezpečil externý dodávateľ, skončila až na druhom mieste. Podala však námietku na úrad pre verejné obstarávanie a úrad jej vyhovel. „Administratívnymi prieťahmi v konaní trvalo až jeden a pol roka, kým sme dostali túto firmu do polohy budúceho realizátora stavby. Od februára do konca augusta sme čakali len na odborné stanovisko a posudok príslušného Krajského úradu v Trnave,“ povedal viceprimátor Ľubomír Veselický.
Revitalizácia parku by sa mala ukončiť v máji. Súčasťou projektu je okrem rekonštrukcie spevnených plôch, cyklistických a peších komunikácií aj vybudovanie fontány, prvkov drobnej architektúry, detského ihriska a kamerového systému. Investičné náklady sú vo výške milión tristotisíc eur.
„Z bývalého parku, ktorý obsahoval niekoľko chodníkov, lavičiek, zákutí s hustými tujami, sa stane miesto, ktoré bude plniť sociálno-spoločenskú funkciu. Bude to priestor určený napríklad na rozlúčky s vojakmi, ktorí odídu do medzinárodných misií, či na promenádové koncerty. Bude to miesto pekné na pohľad a vhodné na prechádzky,“ povedal viceprimátor.
V zrevitalizovanom parku ostane Pomník osloboditeľov Serede z 2. svetovej vojny a studňa, ktorú používajú hydrológovia. V súčasnosti sa už začalo s terénnymi výkopovými prácami.