Čerstvý majster sveta v kulturistike Rasťo Solár je už z Indie doma. Teraz si užíva zaslúžené chvíle voľna. A hlavne sa môže dosýta najesť.
Aj po vyše týždni po zaslúženom zisku titulu prevláda u nitrianskeho kulturistu dobrá nálada. Ešte stále v ňom rezonujú euforické pocity z úspechu. „Sú to veci, ktoré sa človeku nestávajú každý deň, preto si ich treba čo najviac užiť,“ hovorí spokojne, keď sa začíname rozprávať o svetovej súťaži, ktorá sa konala prvý novembrový víkend v indickom Bombaji.
Pred 10-tisíc divákmi
Človeku by sa mohlo zdať, že India nie je krajinou, ktorá by kulturistikou práve žila. Majú predsa množstvo iných problémov, s ktorými sa treba vysporiadať, a ostatné veci idú do úzadia. „Práve naopak. Kulturistika je v Indii veľmi populárna. Rovnako aj známi vraveli, že keď tam boli majstrovstvá sveta asi osem rokov dozadu, atmosféra bola neskutočná. Tento šampionát bol na kriketovom štadióne pod holým nebom, kde bolo 10 000 ľudí, čo je pre tento šport niečo nepredstaviteľné,“ vysvetľuje Solár. „Ja osobne som bol veľmi prekvapený, že tento šport tam je skutočne uznávaný, hlavne vyššie kategórie sú populárne. Aj po organizačnej stránke to bolo naozaj na úrovni. Aj keď ľudia tam majú inú mentalitu, sú trošku pohodlní, ale nebolo sa na čo sťažovať,“ chváli organizáciu šampión. Po vyhlásení finálových výsledkov sa súťažiaci dokonca nemohli dostať z pódia, a keď sa už aj dostali, obklopil ich húf ľudí a každý sa chcel s finalistami odfotiť alebo sa ich dotknúť.
Je majster sveta. Na tento moment čakal Rasťo celú svoju kariéru. FOTO: IGOR KOPČEK – EASTLABS.BIZ
Arabi sú vo výhode
Pred samotným šampionátom sa v odborných kruhoch viedla živá diskusia, či budú tento rok úspešnejší arabskí pretekári alebo zástupcovia z Európy. V súčasnosti sa totiž čoraz viac začínajú presadzovať kulturisti z arabských krajín ako Egypt, Irán alebo Kuvajt. Sú finančne zabezpečení, trénujú na profesionálnej úrovni a dosahujú kvalitné výsledky. Sústreďujú sa viac na veľkosť svalovej hmoty. V našich končinách sa na druhej strane viac dbá na súmernosť svalstva a estetiku. O to viac si Rasťo úspech cení, pretože zázemie arabských športovcov je neporovnateľné s tým u nás.
Skromné ciele
Pred samotným vrcholom sezóny nemal Nitran veľké oči. Jeho cieľom bolo prebojovať sa do semifinále a následne sa pokúsiť o finále. Na nominačných pretekoch sa reprezentačný tréner pochvalne vyjadril o Rasťovej forme. „Trošku som začal rozmýšľať aj o medaile, ale na samotnom vážení v plavkách, kde nás bolo viac ako dvadsať, som začal mať pochybnosti. Videl som všetkých tých kulturistov, ktorí boli naozaj kvalitne pripravení a vypracovaní,“ s úsmevom priznáva Solár. „Keď ma vybrali do finále, spadol mi obrovský kameň zo srdca, pretože som už bol medzi svetovou špičkou, kde bolo šesť pretekárov. Tam už som nepociťoval stres, aj keď som sa snažil dať do toho všetko a zabojovať o medailu,“ pokračuje.
Dlhá cesta na svetový trón: Na prvých pretekoch súťažil 17-ročný Rasťo v hmotnostnej kategórii do 70 kg.
Stravovanie je alchýmia
Úspech však neprichádza bez tvrdej práce. V športe to platí dvojnásobne a bez prípravy sa výsledky čakať nedajú. „Príprava je prakticky celoročná. Najprísnejší režim, čo sa týka stravy aj tréningu, bol posledných šestnásť týždňov pred súťažou, teda štyri mesiace. Stravu som mal už striktne obmedzenú a rovnako aj tréning mal vyššiu intenzitu. Počas tohto obdobia som mal asi päť dní voľna, inak to bola nonstop drina,“ približuje nitriansky kulturista dni a týždne pred súťažou. S financovaním prípravy mu významne pomohol brat Milan a ďalší prajný kamarát.
Najmä v oblasti stravovania je to pri tomto športe doslova alchýmia. „Jedlo mi musí chutiť. Neviem to do seba iba nahádzať, aby som si niečo splnil, ako to robia niektorí kulturisti. Jedlá sa u mňa skladali väčšinou z nízkotučného tvarohu a proteínových nápojov a na obed som mával mäso, buď kuracie alebo tuniak. Z jedálnička som vylúčil tuky, ryžu, zemiaky, vločky a podobne. Obsahujú veľa uhľohydrátov,“ vymenúva Rasťo. „V tomto je kulturistika hrozná. Postupne, ako sa blíži súťaž, človek prestáva myslieť na všetko ostatné a v hlave má iba jedlo. Nevie sa dočkať, kedy bude po súťaži a bude sa môcť dosýta najesť. Je to taký pud, ale nedá sa tomu ubrániť,“ so smiechom dodáva Rasťo Solár.
Drina priniesla ovocie. Pred MS v Indii mal štvormesačnú prípravu s intenzívnym tréningom a striktnou diétou.
Nitran teda má vo svojej zbierke zlato z ME aj MS. Čo bude ďalej? Má ešte motiváciu? Odpovede na tieto otázky nepozná dnes ani sám Rasťo. Dvierka k návratu na scénu si tak stále necháva otvorené.
RASTISLAV SOLÁR
* narodený 10. januára 1978
* majster sveta 2011, bronzový na MS 2009
* majster Európy 2010
* strieborný na ME 2005 a 2006
* 4x majster SR