ZLATÉ MORAVCE. Necelý rok po voľbách to v meste opäť vrie. Vzťahy medzi novým primátorom a poslancami sú narušené tak ako nikdy predtým.
Jedným z dôvodov je transformácia mestskej nemocnice. Kým drvivá väčšina poslancov je za neziskovku, Peter Lednár s ním dosadeným riaditeľom nemocnice Michalom Grujbárom presadzujú eseročku. Primátor dokonca povedal, že neziskovka 'je tunel ako Brno' a uznesenie o zakladajúcej listine a štatúte neziskovky vetoval.
Kéry: Za príchod Lednára sa ospravedlňujem
Výsledkom boja o nemocnicu sú spackané vzťahy. Od Lednára sa oficiálne dištancoval Smer. Najsilnejšia strana mestskej koalície vystúpila zo zostavy strán Smer-KDH-HZDS, ktorá Lednára pred voľbami podporovala a k primátorskému kreslu mu výrazne dopomohla. Aj primátor sa zrejme dištancuje od celej koalície, pretože v propagačnom periodiku sa necelý rok po voľbách vykreslil ako 'nezávislý'.
„Za to, čo sa udialo, znášam asi najväčší podiel viny. Chcem sa Zlatomoravčanom ospravedlniť za to, že som dôveroval človeku, o ktorom som asi nemal správny úsudok,“ povedal novinárom Marián Kéry, okresný predseda Smeru a donedávna aj poverený riaditeľ športovísk.
Hon na Smerákov
Z postu ho ale Lednár nečakane odvolal. A nielen jeho. Po hlasovaní o nemocnici, v ktorom poslanci odštartovali proces vzniku neziskovky, prišla o prácu aj Kéryho priateľka Adriana Chrenová, ktorá robila vedúcu organizačného oddelenia na radnici. Ľudia okolo Lednára sa ale obhajujú tým, že Kéry s Chrenovou odišli formálne dohodou.
Výpoveď v nemocnici dostala aj laborantka Mária Galabová, manželka mestského poslanca za Smer Milana Galabu. Podľa Galabu bola jedinou pracovníčkou nemocnice, ktorú v poslednom čase prepustili pre nadbytočnosť, a to údajne aj napriek tomu, že oddelenie, na ktorom pracovala, je personálne poddimenzované. Odísť musela aj Mária Sýkorová, riaditeľka Službytu.
Totalitné praktiky?
Sýkorová, Galabová, Chrenová aj Kéry sú ľudia napojení na Smer. Za svojim odchodom preto vidia politikárčenie a pomstu primátora. Pomsta údajne stála aj za nečakanou kontrolou mestskej polície v obchodných prevádzkach poslanca za Smer Miroslava Záchenského. Mestská polícia v ten deň kontrolovala údajne iba Záchenského prevádzky. „Doba temna sa vrátila do Zlatých Moraviec. Je naozaj symbolické, že práve v období, keď si pripomíname November a udalosti roku 1989,“ povedal Galaba.
Poslanci za Smer povedali, že v meste silnejú hlasy, aby sa vypísala petícia, ktorá by viedla k vyhláseniu referenda o odvolaní Lednára z funkcie. Podpisy pod takú petíciu sa v meste zbierali len nedávno – vtedy chceli stovky ľudí zosadiť z postu kontroverznú exprimátorku Serafínu Ostrihoňovú.
Nielen kontroverznú Ostrihoňovú chceli ľudia zosadiť z postu primátorky Zlatých Moraviec. V meste silnejú hlasy, aby sa vypísala petícia smerujúca k vypísaniu referenda o odvolaní Ostrihoňovej nástupcu Petra Lednára.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Lednár skladá telefóny a nekomunikuje
Lednár, ktorý sa s celým svojím tímom dušoval, že chce v meste zlepšiť komunikáciu s občanmi aj médiami a byť otvoreným primátorom, sa teraz novinárom vyhýba.
„Nebudem nijako reagovať, na to zabudnite. Ja som tam nebol a našu novinárku odtiaľ vyhodili,“ povedal Lednár zástupcom piatich médií a uprostred rozhovoru zložil telefón. Narážal na to, že Kéry na tlačovku Smeru nepustil Ľubomíru Rosinskú z mestských novín. Z tlačovky ju vypoklonkovali nepríjemne sa tváriaci SBS-kári, ktorí vstup do miestnosti strážili.