ŠAĽA. Mestá a obce môžu vo svojich katastroch od 1. septembra zamedziť výherné automaty. Umožňuje im to novela zákona o hazardných hrách, ktorú v júli schválila Národná rada SR.
Z príjmov automatov vyplácajú elektrinu
Prevádzkovanie automatov zatiaľ samosprávy šalianskeho a galantského regiónu podľa našich informácií nezakázali. Hoci s ich „existenciou“ nesúhlasia, zhodujú sa, že ich zákazom by prišli o slušnú čiastku v rozpočte.
Poplatky, ktoré podnikatelia odvádzajú do obecnej pokladne v Kráľovej nad Váhom, tvoria zhruba jednu desatinu rozpočtu. Starosta Ferenc Bergendi hovorí, že o zákaze automatov ešte obecné zastupiteľstvo nerokovalo, ale je viac ako pravdepodobné, že ich nezakážu.
„Nevedeli by sme bez toho začať rok, takmer dva mesiace vyplácame z príjmov za hracie automaty elektrinu, plyn a podobne. Ak by sme mali možnosť nahradiť tieto príjmy niečím iným, určite by sme to vykompenzovali. Bolo by vhodné, aby napríklad príjmy, ktoré plynú z podnikateľskej činnosti, nešli na župu, ale na obec,“ vraví starosta.
Dôležitá je podľa primátora prevencia
O zákaze ôsmich automatov, ktoré sú umiestnené v štyroch prevádzkach, neuvažuje ani obec Trnovec nad Váhom. Problém gamblerstva nie je podľa starostu Jána Hrabovského v obci taký vypuklý. „V obci máme 16 výherných automatov a príjem z nich do obecnej pokladne je približne 25-tisíc eur. Je to pekná suma,“ hovorí starosta obce Vlčany Július Iván. Dodal, že zákazom by možno pomohli tým, ktorí to nezakážu a notorickí hráči by chodili potom k nim.
Podobný názor zdieľa aj starosta z Kráľovho Brodu Pavel Racsko. Je presvedčený, že tí, ktorí si na automatoch chcú zahrať, pôjdu do druhých obcí v prípade, že by ich tá „ich“ zakázala.
„Obce by sa mali zjednotiť a spoločne zakázať hracie automaty. Keď sa rozhodne ukončiť prevádzku iba jedna obec, to nepomôže.“
V Šali je zhruba 200 automatov. Ročný príjem z nich je približne 220-tisíc eur. Mesto sa zatiaľ problematikou nezaoberalo, pravdepodobne sa zákazu automatov bude zastupiteľstvo venovať až budúci rok.
„Podľa mňa je potrebné hlavne zabezpečiť prevenciu, tá spočíva v krčmách bez automatov. Z tohto hľadiska si myslím, že je správnejšie zakázať automaty mimo zariadení na to určených. Takže aj napriek finančnej situácii mesta by som skôr obetoval príjmy z hracích automatov,“ myslí si primátor Martin Alföldi.
Krčmári sú nespokojní, delia prevádzky
Zo schválenej novely zákona o hazardných hrách tiež vyplýva, že od roku 2013 budú môcť byť automaty a videohry len v herniach. Majitelia krčiem, v ktorých prevádzkujú automaty, sú s novou novelou zákona nespokojní.
„Neviem si to predstaviť, pretože výnos z automatov nie je zanedbateľná čiastka. Týchto niekoľko tisíc eur ročne by určite chýbalo na nájom, výnos z alkoholu by nestačil pokrývať náklady. Ale myslím si, že do roku 2013 sa zákon ešte upraví,“ poznamenáva majiteľ baru v Kráľovom Brode Július Kollárik.
Jeho konkurent Alexander Keller sa rozhodol svoje pohostinstvo rozdeliť na dve prevádzky. Z jednej zostane bistro, z druhej vytvorí herňu. Zhruba pred mesiacom požiadal obecné zastupiteľstvo o povolenie. To mu vyhovelo s tým, že musí dodržať stanovené podmienky. K stavebným úpravám pristúpi na budúci rok.
„Ak by som to nespravil, musel by som prepustiť zamestnancov, pretože by mi určite klesli príjmy.“
Hráč si zahrá aj bez piva a cigarety
V herniach bude zároveň od roku 2013 zakázané fajčenie a konzumácia alkoholu.
„Je zvykom, že hráč, ktorý vyhral, pozve ostatných na „panáka". Takže je to svojím spôsobom už súčasťou ponúkaného sortimentu v týchto priestoroch. Ale myslím si, že ten, kto si bude chcieť zahrať, zahrá si aj bez piva a cigarety,“ uzatvára prevádzkovateľ herne v Šali.