Krajský školský úrad prerobil necitlivo vzácnu Lukáčiho vilu. Mal na to ešte aj súhlas mesta, ktoré netušilo alebo tušiť nechcelo, že vila stojí v pamiatkovej zóne.
ZLATÉ MORAVCE, NITRA. Zlatomoravčania prišli o jednu z najvzácnejších stavieb v meste.
Funkcionalistickú vilu Dr. Ľudovíta Lukáčiho z 30. rokov 20. storočia, ktorá stojí v pamiatkovej zóne neďaleko mestského úradu, zrekonštruovali nevhodne a navyše bez súhlasu pamiatkárov.
Študent videl, čo úrady nie
Na markantné pochybenia úradov a porušenie zákona o ochrane pamiatkového fondu upozornil Richard E. Pročka, študent dejín umenia zo Zlatých Moraviec.
„Vedel som, akú má táto stavba architektonickú hodnotu, pretože som bol vo vile ešte skôr ako sa začala upravovať. Najhodnotnejší bol komplexne zachovaný interiér, ktorý rekonštrukciou úplne znehodnotili. Vznikli tam dokonca nové priečky, menili sa podlahy, okná, dvere a aj detaily – napríklad lustre či stojan na dáždniky. Všetky originálne kusy z čias založenia vily sú teraz nenávratne preč,“ hovorí Pročka.
Na pochybenia úradov a porušenie zákona o ochrane pamiatkového fondu upozornil Richard E. Pročka, študent dejín umenia.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Bez povolenia
Rekonštrukciu robil Krajský školský úrad v Nitre, ktorý si z vilky spravil priestory pre poradenské centrum. Háčik je v tom, že na to nemal povolenie od pamiatkárov. Školský úrad sa ale bráni, že mal súhlas mestského úradu. A to je pravda – radnica na čele s vtedajšou primátorkou Serafínou Ostrihoňovou stavebníkovi oznámila, že nemá námietky proti uskutočneniu stavebnej úpravy podľa priloženej dokumentácie.
Vzácne stavby si vlastní nechránia
Podľa odborníkov je absurdné, že mesto si nedokáže vzácne stavby na svojom území ochrániť. Radnica mala podľa všetkého chaos v papieroch a pri vydávaní povolenia na úpravu stavby neprihliadla alebo nechcela prihliadnuť na fakt, že vila stojí v pamiatkovej zóne.
To zrejme ale nevie ani súčasné vedenie mesta. Prednosta a zároveň hovorca mesta Ján Jamrich pre televíziu Markíza povedal, že pamiatkovú zónu vyhlásili iba v tomto roku a že vlani ešte užšia pamiatková zóna nebola schválená. Faktom však je, že pamiatková zóna v dnešnej podobe existuje už sedemnásť rokov.
Na naše otázky prednosta Jamrich, ktorý berie dvesto eur mesačne navyše za funkciu hovorcu, neodpovedal.
Pamiatkári: Rekonštrukcia bola nevhodná
„Je to zrejme v myslení ľudí – totalita nás asi odnaučila vážiť si takéto hodnoty. Kým na západe si takéto vzácne stavby cenia a ochraňujú, my ich ničíme,“ hovorí Richard E. Pročka.
A za pravdu mu dávajú aj pamiatkári. Keď Krajský pamiatkový úrad v Nitre zistil, že úpravy na Lukáčiho vile robili bez jeho súhlasu, nechal si predložiť projektové dokumentácie slúžiace ako podklad na úpravu vily aj fotky z obdobia pred rekonštrukciou.
„Zrealizované úpravy sme vyhodnotili ako nevodné,“ uviedla v stanovisku pamiatkárov Eva Gažiová. Krajský pamiatkový úrad preto podal vo veci nezákonného postupu podnet na Okresnú prokuratúru v Nitre.
„Na závery prešetrenia kompetentných orgánov čakáme,“ reagovala na naše otázky Krisztína Száz, prednostka Krajského školského úradu v Nitre.
Úpravy na Lukáčiho vile sa robili bez súhlasu Krajského pamiatkového úradu.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Školský úrad: K nenávratnej devastácii neprišlo
V stanovisku, ktorý zaslali Pročkovi, sa školský úrad obhajuje. „Rekonštrukciu pre účely poradenského centra by sme nenazvali pojmom, že 'došlo k hrubej a nenávratnej devastácii hodnôt', ale že sme vytvorili optimálne podmienky pre existenciu a nerušné fungovanie zariadenia, ktoré slúži hlavne deťom z mesta a okolia.“
Úrad tiež upozornil na to, že vila nebola pred opravou v ktovieakom stave. Drevený trámový strop nad vestibulom bol prehnutý, strecha zatekala a elektroinštalácia a ústredné vykurovanie boli nefunkčné.
Pôvodné prvky sú po zásahu preč
Horší stav vzácnej vily nespochybňuje ani Pročka. Zdôrazňuje, že vila rekonštrukciu nevyhnutne potrebovala, ale dala sa spraviť oveľa citlivejšie.
„Rekonštrukcia mohla prebehnúť ináč, možno aj lacnejšie, ale hlavne s ohľadom na to, že ide o hodnotnú funkcionalistickú stavbu,“ povedal. Budova podľa neho v porovnaní s inými funkcionalistickými vilami nebola tak progresívna, ale bola unikátna hlavne tým, že sa v jej interiéri do roku 2010 darilo komplexne zachovávať všetky pôvodné prvky. Tie však po rekonštrukcii nadobro zmizli.
Lukáčiho vila
Vilu Dr. Ľudovíta Lukáčiho postavili v roku 1932 alebo tesne po ňom. Staval ju miestny architekt židovského pôvodu Imrich Drexler. Lukáči využíval dvojpodlažnú časť ako svoj súkromný dom, prízemná časť vpredu bola jeho ambulanciou. Vila sa neskôr dostala do rúk evanjelického kňaza, od ktorého ju prevzal farský úrad. Ten ju v roku 2010 odpredal Krajskému školskému úradu v Nitre, ktorý so súhlasom mesta začal s kontroverznou rekonštrukciou a vilu tým podľa odborníkov zohavil.
Tomáš Holúbek
Na nasledujúcich snímkach autora Richarda E. Pročka je Lukáčiho vila pred rekonštrukciou. Znalci hovoria, že na funkcionalistickej stavbe bol najvzácnejší jej originálny a detailne zachovaný interiér.
Čelný pohľad na vilu pred rekonštrukciou.
FOTO PRE SME - RICHARD E. PROČKA
Pohľad na vilu z Ulice 1. mája.
FOTO PRE SME - RICHARD E. PROČKA
Obýbacia miestnosť s krbom. Po stranách krbu sú dvere zasúvajúce sa do stien.
FOTO PRE SME - RICHARD E. PROČKA
FOTO PRE SME - RICHARD E. PROČKA
Pohľad z galérie do haly.
FOTO PRE SME - RICHARD E. PROČKA
Originálny stojan na dáždniky.
FOTO PRE SME - RICHARD E. PROČKA
Kľučky okien s progresívnym otáčaním okolo vertikálnej osi.
FOTO PRE SME - RICHARD E. PROČKA
FOTO PRE SME - RICHARD E. PROČKA
Takto vyzerala vila kedysi.
FOTO - archív