Štyri Doylove poviedky v sebe prináša nová premiéra Starého divadla. Na divákov dýchne atmosféra tajomných londýnskych dokov a uličiek.
NITRA. Milovníci divadla v Nitre to majú túto sezónu pestré. Po komédii o školských časoch a muzikálovom hite Sladká Charity, ktoré uviedlo Divadlo Andreja Bagara, prichádza na javisko detektívka. A nie hocijaká. Priamo sir Arthur Conan Doyle a jeho Sherlock Holmes.
V Starom divadle Karola Spišáka ju režíruje Jakub Nvota, premiéry budú 2. a 3. decembra o 19. h. Nvota pre nitrianske divadlo vlani zrežíroval pouličný horor Žena, Pánboh, Čertisko a sedem zakliatych. Na rozdiel od neho to teraz bude divadlo plné metafor a odkazov s puncom Nvotovej autorskej licencie.
Doky a uličky Londýna
Po Danke a Janke bude príbeh slávneho detektíva druhou premiérou v Starom divadle. „V tejto sezóne, v ktorej v SDKS istým spôsobom vzdávame poctu pokleslým žánrom, sme si k naštudovaniu vybrali klasickú detektívku. Scenár dramatizácie vznikol na motívy štyroch Doylových poviedok, ktoré na seba nadväzujú,“ hovorí režisér Jakub Nvota. „Pri naštudovaní sme sa striktne držali sveta, ktorý Doyle vytvoril, ale je tu istý posun v inscenačnom kľúči a zároveň vo výklade niektorých postáv.“
Scéna podľa Nvotu akoby vychádzala z esencie toho, čo príbeh ponúka - nechýbajú tu fragmenty bytu Sherlocka Holmesa s veľkým kreslom, či Londýn s jeho typickou siluetou uličiek a dokov. Sú tu aj rekvizity, ktoré patria k poetike bábkového či alternatívneho divadla. Fungujú ako znak, metafora, častokrát napríklad postavu predstavuje predmet alebo živý človek a predmet, čiže autori dramatizácie sa pohrávali aj s formou rozprávania príbehu.
S témou inscenácie budú korešpondovať aj kostýmy hercov. Budú mať klasické historické strihy. Jednotiacim prvkom budú noviny - všetky príbehy začínajú a končia novinami, časť z postáv z nich vystupuje a aj na sebe budú mať fragmenty novinovej tiráže.
Watson nebude živý
„Predstavenie je peknou príležitosťou pre všetkých hercov, ale obzvlášť pre Rada Hudeca, ktorý si zahrá Sherlocka Holmesa. V predstavení bude celý čas prítomný aj jeho nerozlučný kolega doktor Watson. Bude tu ale zastúpený zvláštnym spôsobom, prezradím len, že živý sa na scéne neobjaví,“ pokračuje Jakub Nvota. „Spolu s detektívom na scéne účinkujú ešte štyria herci – Katarína Petrusová (v alternácii s Luciou Korenou) ako Holmesova súperka Irene Adlerová, duchovia Londýna a všetky ostatné postavy stvárňujú Roman Valkovič, Miloš Kusenda a Milan Vojtela.“