NITRA. Vtedy zaostalejší, dnes vo všetkom medzi tými lepšími. Tak vidí župan Milan Belica Nitriansky kraj po desiatich rokoch existencie.
Belica je na čele župy od vzniku vyšších územných celkov v roku 2001. Desiate výročie existencie krajov si pripomenul s hosťami vo vynovených priestoroch historického Župného domu, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
Historická rokovacia miestnosť v nitrianskom Župnom dome. Prvým veľkým podujatím v sále po jej rekonštrukcii boli oslavy desiateho výročia samosprávnych krajov.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Nezamestnanosť prudko klesla
Župan v príhovore zdôraznil, že Nitriansky kraj sa v priebehu svojej desaťročnej existencie zaradil medzi najrozvinutejšie regióny Slovenska.
„Kým v roku 2001 prekračovala nezamestnanosť v našom regióne 23 %, dnes sa v rovnako turbulentnej dobe, ovplyvnenej celosvetovou hospodárskou recesiou, znížila o polovicu,“ povedal Milan Belica.
Žiaden megainvestor
Nezamestnanosť pomohli znížiť zhruba tri desiatky investorov, ktoré na územie kraja za uplynulé desaťročie prišli. Spolu vytvorili vyše 20-tisíc nových pracovných miest.
Z hľadiska odvetví smerovali investície hlavne do strojárskeho, elektrotechnického a chemického priemyslu.
„Cenné je hlavne to, že do kraja neprišiel žiadny megainvestor masívne podporovaný štátom, ale boli to skôr viacerí strední a menší výrobcovia vytvárajúci široké produkčné spektrum, ktoré je odolnejšie voči výkyvom trhu,“ povedal Belica.
Ako podotkol župan, Nitriansky samosprávny kraj má dobré čísla aj v iných ukazovateľoch. Kým napríklad na začiatku svojej existencie spravoval majetok v celkovej hodnote necelých 9 miliónov eur, dnes sa stará o majetok v hodnote viac ako 213 miliónov eur.
Dvetisíc kilometrov ciest
Vyššie územné celky majú od svojho vzniku pomerné široké kompetencie. Starajú sa napríklad o cesty druhej a tretej triedy.
V Nitrianskom kraji je to sieť zhruba dvoch tisícok kilometrov ciest druhej a tretej triedy. Len táto kompetencia si vyžaduje ročne asi 10 miliónov eur na bežnú údržbu a ďalších viac ako 3,5 milióna eur na opravy ciest aj mostov.
Hrozia žaloby
Župu však trápia kamióny, ktoré sa po zavedení mýta presunuli na cesty druhej a tretej triedy, aby nemuseli platiť mýto na rýchlostných cestách a diaľnicach. Krajské cesty však na takú záťaž rozhodne stavané nie sú.
Problémom je aj to, že štát previedol na nitriansky vyšší územný celok až 70 % ciest druhej a tretej triedy, ktoré ležia na majetkovo nevyrovnaných pozemkoch. Župe tak nielenže hrozia žaloby zo strany majiteľov pozemkov, ale komplikuje sa jej aj prístup k peniazom na opravy ciest zo štrukturálnych fondov. Pravidlá Európskej únie totiž nedovoľujú samosprávam investovať jej prostriedky do cudzieho majetku.
Školy, domovy, kultúrne organizácie
Do zriaďovateľskej pôsobnosti nitrianskej župy patria aj niektoré zariadenia sociálnych služieb, v ktorých je 3 340 klientov.
Okrem domovov riadi kraj aj 67 stredných škôl. Tento počet vznikol racionalizáciou, pretože v snahe ušetriť peniaze hlavne na manažmentoch škôl kraj niektoré stredné školy zrušil alebo zlúčil. V roku 2002 mala pritom župa až 110 stredných škôl.
Pod kraj tiež spadá 21 regionálnych kultúrnych inštitúcií. Patria sem múzeá, knižnice, galérie, divadlá aj osvetové strediská.
Nitriansky kraj v číslach
* funguje 10 rokov, je jedným z 8 slovenských krajov
* má rozlohu 6 343 kilometrov štvorcových
* pod kraj spadá 7 okresov: Nitra, Zlaté Moravce, Šaľa, Nové Zámky, Levice, Komárno a Topoľčany
* v 350 obciach, z ktorých 15 má štatút mesta, žije viac ako 700 000 ľudí, čím je Nitriansky kraj 3. najľudnatejším
* v krajskom parlamente sedí 54 poslancov zo všetkých kútov župy
* župný úrad kraja je roztrúsený na 5 rôznych miestach Nitry
* kraj má uzavreté zmluvy s 12 partnerskými regiónmi
* má majetok, ktorého hodnota presahuje 213 miliónov eur
* na starosti má 3 nemocnice, 67 stredných škôl, 21 kultúrnych organizácií a 2 000 kilometrov ciest
* v tomto roku hospodári so sumou 136 813 151 eur
Tomáš Holúbek