Keď si Anna ako 13-ročná začala písať denník, pochybovala, že ho ona či niekto iný bude chcieť niekedy čítať. Vtedy ešte netušila, ako veľmi sa mýli.
NITRA. Jedinečnú putovnú výstavu s názvom Anna Franková - odkaz dejín dnešku otvorili minulý piatok v Nitre. Tento medzinárodný vzdelávací projekt vytvorili v Dome Anny Frankovej v holandskom Amsterdame a od roku 1996 obletel už takmer celý svet.
Výstava putuje po stredných školách, tento rok ju po prvýkrát nainštalovali aj v Nitre - v priestoroch Gymnázia na Golianovej ulici.
Vyškolili 16 študentov
Textovo-obrazová výstava na 30 paneloch zachytáva životný príbeh židovského dievčaťa Anny Frankovej, jej rodiny a priateľov, ich útek pred nacistami, dvojročné ukrývanie sa, hrôzy koncentračného tábora, až po ich tragický koniec. To všetko na pozadí spoločensko-politických a hospodárskych zmien v medzivojnovej Európe.
Výstava sa zaoberá problematikou ľudských práv, rasizmu a diskriminácie, potrebou šírenia tolerancie a pozitívnych morálnych hodnôt. Ako jeden zo svojich programov ju pripravila Nadácia Milana Šimečku (NMŠ).
„Od roku 2005, čo táto putovná výstava chodí po Slovensku, je nitrianske gymnázium 38. školou, kde je inštalovaná. Dva dni sme školili 16 študentov gymnázia, aby vedeli návštevníkov výstavy sprevádzať,“ povedali pracovníci nadácie Helena Roglová a Peter Leponi. „Formou rovesníckeho vzdelávania budú teraz študenti šíriť Annine posolstvo o boji proti intolerancii a genocíde. Týka sa každého z nás a je platné v každej dobe.“
Jedným zo sprevádzajúcich študentov bola aj tretiačka Michaela Šarköziová, v ktorej výstava zanechala silný dojem: „Je to veľmi smutné, keď si uvedomíme, čo sa dialo počas 2. svetovej vojny. Tie hrôzy, ktoré bol človek schopný urobiť druhému človeku, to bolo choré. Síce sme sa o tom učili v dejepise, ale nie až tak podrobne.“
Jedinečná a autentická
Výstavu, ktorá bude na golianovskom gymnáziu do 16. decembra, si pri jej otvorení pozreli pozvaní hostia. Jedným z nich bola Ľubica Libová, vedúca odboru školstva, mládeže, športu a kultúry ÚNSK. Pochválila sprevádzajúcich študentov a vyjadrila presvedčenie, že výstava iste hlboko zapôsobí na ich rovesníkov.
Riaditeľku gymnázia Martu Rácovú potešila ponuka NMŠ usporiadať výstavu práve na ich škole. „Cítime sa poctení. Svojou autentickosťou a odkazom je táto výstava jedinečná, urobila na mňa silný dojem,“ hovorí Marta Rácová. „Naši študenti sa stali sprievodcami výstavou i šíriteľmi Anniných myšlienok najmä smerom k mladej generácii. Je tu veľa silných momentov na to, aby si ľudia uvedomili dôležitosť boja proti násiliu, za slobodu a toleranciu,“ dodala Marta Rácová.
Knihu preložili do 55 jazykov
Keď Anna v 13 rokoch dostala na narodeniny denník, netušila, ako veľmi sa jej život o niekoľko dní zmení. Keď si ho začala písať, pochybovala, že sa ona či nikto iný bude neskôr zaujímať o jej osud. Nevedela, ako veľmi sa vtedy mýli... Počas dvoch rokov skrývania sa si do neho zaznamenávala všetko, o čom uvažovala, čo cítila.
Z rodiny Frankovcov prežil napokon koncentračný tábor len otec Otto Frank, matka a sestry Anna a Margot zomreli krátko pred oslobodením. Otec splnil želanie svojej dcéry, ktorá zápisky svojho denníka chcela po vojne vydať v knihe Zadný dom. S rovnomenným názvom v náklade 1 500 kusov kniha vyšla 4. júna 1947, neskôr ju preložili do 55 jazykov. Knihu neonacisti označovali za falzifikát, Otto Frank preto proti nim viedol súdne procesy. Vedecký výskum v roku 1986 potvrdil pravosť knihy, ktorú si prečítali milióny ľudí. Vytvorili podľa nej divadelnú hru aj film. Otto Frank celý svoj život (zomrel v roku 1980) zasvätil šíreniu Annino odkazu o potrebe tolerancie, porozumenia a mieru medzi ľuďmi.
Jana Černáková