NITRA. Chodník nad Rolfesovou baňou je opäť o niečo užší. Už sa ani nedá nazvať chodníkom. Ukrojila z neho erózia. Časť Fabrickej ulice je preto už rok zavretá. Mestské služby sem z oboch strán osadili zábrany.
Kedysi po ulici jazdili autá, dnes tadiaľ neprejdú ani chodci. Priepasť sa už blíži k základom neobývaného domu. Erózia ohrozuje aj domček, ktorá stojí na bočnom svahu. Za celé roky neurobilo mesto žiadne opatrenia na zastavenie erózie.
Kedysi tadiaľto jazdili autá, dnes neprejdú ani chodci. Ulicu uzavreli.
Foto: (MH)
Unikát medzi domami
Rolfesovu baňu považujú odborníci za geologický unikát. Šedý ramsauský dolomit a vápenec sú staré vyše 200 miliónov rokov. Je raritou, že sa lom nachádza prakticky v centre mesta (neďaleko Štúrovej ulice) - medzi rodinnými domami a panelákmi.
Na problém s eróziou upozorňujeme už roky. Na radnici nám stále tvrdia to isté – projekt na spevnenie svahov existuje, peniaze na realizáciu nie sú. Rolfesova baňa je pritom od roku 1982 prírodnou pamiatkou, mesto je ako majiteľ povinné sa o ňu starať.
„Za tie roky mohli aspoň zastaviť postupujúcu eróziu svahu zo strany Fabrickej ulice, určite by to nestálo milióny,“ povedal nám ochranár, ktorý si neželá byť menovaný.
Myslí si, že prioritne treba riešiť aj spevnenie bočného svahu pod obývaným domčekom. Ten stojí doslova na okraji priepasti. Kedysi sa domáci pán Milan Martiš (68) okolo domu bicykloval, dnes je z dvoch strán priepasť.
Dom Martišovcov stojí na skale.
Dom nad priepasťou
Majitelia domu pred niekoľkými rokmi spevnili skalu na vlastné náklady – pomocou železa a betónu.
„Bývalý primátor sľúbil, že mesto prispeje sumou 500-tisíc korún na spevnenie svahu pod domom. Dodnes sme sa peňazí nedočkali,“ povedala nám Anna Martišová, ktorá to má aj písomne.
„Mesto bude s rodinou rokovať o probléme a určite sa bude hľadať praktické riešenie,“ povedali nám vlani na radnici, keď sme upozornili na hroziacu žalobu ho strany Martišovcov. Prešiel rok a žiadne riešenie sa nenašlo.
„Viete, koľko rokov už sľubujú nápravu?“ mávol rukou pán Milan Martiš. „Bolo by to treba spevniť, ale povedali, že na baňu peniaze nie sú a ani nebudú, že majú inakšie priority. Položil som im aj otázku, čo spravia, keď dom spadne. Povedali, že nespadne,“ tlmočil nám komunikáciu s úradníkmi majiteľ domu.
Od tejto brány dostala pani Martišová kľúč. Od ďalšej, ktorá je o pár metrov ďalej, ale nie.
Chodia dookola
Mesto za celé tie roky investovalo len do železného oplotenia, ktoré oddeľuje Fabrickú ulicu od priepasti. Vlani dalo z bezpečnostných dôvodov urobiť zábrany, ktoré znemožňujú vstup na najužší úsek ulice. Stala sa tak nepriechodnou, miestni musia chodiť dookola.
Súčasťou zábran sú brány – Martišovci dostali od jednej kľúč. Od druhej ale nie. Pani Anna si raz požičala kľúč od muža, ktorý má rovno nad priepasťou firmu. Bolo to však zbytočné – zámka sa dá otvoriť len z vonkajšej strany brány, pani Anna prichádza z opačnej strany. „Už som si zvykla, chodím dokola, je to obkluka,“ poznamenala.
Viceprimátor Štefan Štefek minulý týždeň sľúbil, že situáciu s kľúčom vyriešia. Ešte vlani povedal, že mesto zváži aj postavenie mostíka. Mal viesť ponad baňu v časti, kde sa prepadol chodník. Dnes sa už táto možnosť nespomína.
Záchrana len na papieri
Prvý projekt, ktorý mal zastaviť eróziu v bani, bol vypracovaný ešte v sedemdesiatych rokoch. Posledný je z roku 2008. Uvažuje so stabilizáciou južnej a západnej steny. Projektant navrhol zapustiť do skaly kotvy a osadiť pletivo. Priestor medzi skalou a pletivom sa má vyplniť kameňmi. S betónovaním sa podľa Štefeka neuvažuje. Náklady vlani odhadol na milión eur.
„Oprava Rolfesovej bane nebude predmetom ani budúcoročného rozpočtu,“ uistil nás. Keď sme povedali, že priepasť sa už blíži k základom neobývaného domu na Fabrickej ulici, sľúbil, že sa tam pôjde pozrieť. „Posúdime, či ide o havarijný stav,“ povedal.
Havarijný stav ale trvá v bani už desaťročia. „Mesto z vlastných zdrojov, žiaľ, nedokáže pokryť obnovu tohto areálu,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré nám zaslali z odboru komunálnych činností a životného prostredia.
Radnica sa spolieha na získanie peňazí „z akýchkoľvek fondov, ktoré by sa zaoberali podobnou tematikou“. Do dnešného dňa ale nebola vyhlásená výzva, do ktorej by mesto mohlo prihlásiť svoj projekt.
„Rolfesova baňa si pýta riešenie čím skôr,“ povedali nám na tom istom odbore v roku 2009. V tom čase ešte bola Fabrická ulica priechodná. Prešli dva roky a erózia postúpila. Ak sa nenájdu peniaze, prepadnú sa aj domy a garáže na Fabrickej ulici.
V Rolfesovej bani.
Miesto na oddych
Mesto má štúdiu, podľa ktorej by sa malo územie Rolfesovej bane využívať na oddych, rekreáciu a šport. „Napriek tomu, že bola vypracovaná v roku 1994, je stále aktuálna a zaujímavá, nakoľko jej riešenie na tú dobu bolo veľmi atraktívne,“ povedal Pavol Jakubčin z radnice.
V bývalej bani by mali pribudnúť lavičky, uvažuje sa aj s koncertmi. „Najskôr však treba riešiť zosuv svahu,“ poznamenal Jakubčin pred tromi rokmi.
Pani Helena Nováková si spomína, že lavičky už v bani boli, aj preliezky pre deti. „Asi pred štyridsiatimi rokmi to bolo osvetlené, aj lietadlo tu bolo. My sme vtedy bývali v paneláku nad baňou,“ rozpamätala sa pani Anna Martišová, ktorá býva aj teraz nad baňou – len z opačnej strany.
Obe ženy sa dodnes chodia do bane poprechádzať, zeleň spolu so skalami vytvára neopakovateľnú atmosféru. Žiaľ, niektorí ľudia si chránené územie mýlia so smetiskom. V čase našej návštevy ale bolo bez odpadkov – práve pred niekoľkými týždňami dalo mesto baňu vyčistiť, odstránili aj náletovú zeleň.