NITRA. Z verejného vodovodu tečie v Nitre aj hnedooranžová voda. Podľa vyhlášky má byť pritom pitná voda číra.
„Hrdzavé zafarbenie môžu spôsobovať častice oxidu železa, ktoré vznikajú pri nekontinuálnom odbere vody,“ reagoval Marek Buranský, riaditeľ nitrianskeho závodu Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Zvýšený obsah železa podľa neho nepredstavuje ohrozenie zdravia: „Negatívne pôsobí len na vzhľad pitnej vody.“
Vodárov nevolala
Za posledné mesiace tiekla napríklad na Párovciach takmer každý týždeň hrdzavá voda, čo je zdokumentované fotografiami. Západoslovenská vodárenská spoločnosť ale na Párovciach tento rok nezaznamenala žiadne sťažnosti na špinavú pitnú vodu.
„Niekedy to trvalo dlhšie, inokedy len pár minút. Nemám čas volať vodárov. Kým by prišli, možno by už z vodovodu tiekla čistá voda,“ povedala pani Mária z Párovskej ulice. Potvrdila, že oficiálnu sťažnosť nepodala.
„Nespokojnosť na dodávku znečistenej (hrdzavej) pitnej aj teplej úžitkovej vody vyjadrujú predovšetkým obyvatelia mestskej časti Párovce a Klokočina,“ povedal nám Jozef Krázel z Nitrianskej teplárenskej spoločnosti, ktorá distribuuje teplú vodu.
Ešte sa nesúdili
„Železo či mangán sa z vody prirodzene vylučujú a usadzujú na stenách potrubí. Pri zmene hydraulických podmienok, ako je prudké zvýšenie odberu, môže následne dochádzať k ich rozvíreniu a zakaleniu vody,“ vysvetlil Jozef Krázel.
Keď sme na problém po prvý raz upozornili vodárov, dostali sme odpoveď, z ktorej vyplynulo, že za kalnú vodu môže Nitrianska teplárenská spoločnosť. Až keď sme pripomenuli, že znečistená je aj studená voda, dostali sme ďalšie stanovisko s prísľubom, že to vodári budú riešiť.
„Súčasné vedenie našej spoločnosti si zadalo ako jeden z hlavných cieľov vyriešiť k všeobecnej spokojnosti problémy s občas tečúcou hrdzavou vodou. Sme pripravení, na rozdiel od predchádzajúceho vedenia, vynaložiť nemalé finančné prostriedky a urobiť všetko preto, aby bol tento problém v čo najkratšom čase minulosťou,“ odpísal nám riaditeľ Marek Buranský.
Dodal, že za stav potrubia v rozvodoch bytových domov je zodpovedný správca, respektíve majiteľ domu. „Škody spôsobené dodávkou zakalenej vody naša spoločnosť rieši dohodou s poškodenou stranou, ani jeden prípad nebol predmetom súdneho sporu,“ konštatoval Buranský.
Hodnotia aj vzhľad
Jeho slová, že zvýšený obsah železa vo vode neznamená zvýšené riziko, potvrdila aj hygiena.
„Na základe dlhodobého sledovania vplyvu týchto ukazovateľov na zdravie človeka možno konštatovať, že voda so zvýšeným obsahom železa a mangánu nemôže poškodiť zdravie ľudí. Sú to zdravotne nevýznamné ukazovatele kvality pitnej vody a voda je zo zdravotného hľadiska pitná,“ napísali nám z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.
Napriek tomu by sa však zrejme nikto nenapil hrdzavej vody, väčšina ľudí má odpor sa v nej aj umyť. Navyše, podľa nariadenia vlády sa hodnotí aj to, či je voda prijateľná pre spotrebiteľa z hľadiska senzorických vlastností. A hrdzavá voda určite prijateľná nie je.
Urobia preplach
Mesto Nitra a prímestské časti sú zásobované vodou z diaľkovodného systému Gabčíkovo, Jelka a z Ponitrianskeho skupinového vodovodu, mestská časť Dražovce využíva vlastný vodný zdroj.
V prípade, že majú obyvatelia problémy s kvalitou vody, ktorú dodáva ZVS, mali by sa obrátiť priamo na odštepný závod Nitra. Poruchová služba funguje 24 hodín denne na číslach 037/6949336, 0904259687. „V prípade tečúcej špinavej studenej pitnej vody bude okamžite vykonaný preplach potrubia verejného vodovodu,“ povedal riaditeľ závodu Marek Buranský.
Západoslovenská vodárenská spoločnosť - odštepný závod Nitra prevádzkuje v meste približne 400 kilometrov sietí vodovodného potrubia a vyše 11 000 prípojok pitnej vody. Pripojených je 83 408 obyvateľov.