NITRA. Drevené chodníky na novom Chrenovskom moste sa zmenili na klzisko. Ľudia majú problém po nich prejsť najmä ráno a večer, keď sa teploty blížia k nule. Povrch je však klzký v podstate po celý deň.
Mestské služby koncom týždňa osadili na most informačné tabule. Chodcov upozorňujú na nebezpečenstvo pošmyknutia. Hlásajú tiež, že chodníky sú bez chemického posypu. Ten by poškodil drevo a znečistil rieku.
Vykrútené nohy„Je to absurdný hazard so zdravím ľudí. To naozaj nikomu z kompetentných nenapadlo, že na drevených chodníkoch nad riekou bude v zime permanentne námraza? Mne to napadlo hneď, keď som zistil, z akého sú materiálu,“ rozčuľoval sa policajt, ktorý už stihol na chodníku spadnúť. „Keby sa mi niečo stalo, okamžite zažalujem mesto,“ dodal.
„Ja som sa na tom chodníku skoro zabil,“ zatelefonoval nám do redakcie Jakub, študent žurnalistiky. Sťažností na nebezpečnú situáciu sme behom dvoch dní zaznamenali asi desať. Nehovoriac o reakciách ľudí, ktorých sme stretli priamo na Chrenovskom moste.
„Keď ideme ráno s poštou, nohy sa nám kĺžu, vykrúcajú. To je voľačo strašné. Toto mohol niekto odsúhlasiť? Takýto chodník? No to je hanba,“ posťažovala sa žena, ktorá roznáša poštu na Chrenovej.
„Ja radšej idem po ceste - skoro ráno nechodí toľko áut. Kto toto vymyslel, v živote asi nerobil chodníky nad mostom,“ myslí si ďalšia poštárka.
Nikto nebol protiO tom, že chodníky na moste budú z dreva, sme po prvýkrát písali ešte vlani v lete. Mnohí ľudia už vtedy vyjadrili obavy, že zimná údržba bude problematická. Nejde pritom o most v okrajovej časti mesta, po ktorom za deň prejde zopár ľudí, ale o prepojenie medzi centrom a Chrenovou.
„Drevo navrhol projektant, ktorému to odsúhlasil útvar hlavného architekta mesta a komisia územného plánovania,“ reagovali pred rokom v spoločnosti Inpek, ktorá most stavala. Projektantom bola firma Dopravoprojekt.
„Drevené chodníky budú zodpovedať platným technickým normám. Ich použitie v zahraničí aj na mostových konštrukciách je štandardizované,“ napísal nám vlani Milan Ivan z Inpeku.
Radnica sa vtedy k problému nevyjadrila.
Je to trendové„Vieme o tom, že situácia s údržbou je trošku zložitejšia, lebo kvôli rieke nemôžeme použiť chemický posyp,“ reagoval viceprimátor Štefan Štefek.
Dodal, že nad mostom býva vyššia vlhkosť: „Ale keď je námraza, šmýka sa na akomkoľvek povrchu.“
Na otázku, kto rozhodol o drevených chodníkoch, odpovedal: „Projektant to navrhol, naši architekti súhlasili. Je to trendové.“
Mestské služby, ktoré majú na starosti údržbu mosta, sa k chodníkom nevyjadrovali, nikto sa ich nepýtal. V prípade úrazu ale budú musieť práve ony čeliť žalobám.
„Možno sa dajú aj drevené chodníky na moste udržiavať tak, aby ľudia nepadali. Žiaľ, správca na to zatiaľ nie je pripravený,“ konštatoval mestský úradník.
Horúci vzduch zo stroja„Soľ nemôžeme použiť, poškodila by drevo a znečistila by rieku. Chodníky na moste čistíme mechanicky. Používame škrabky, metly, lopaty,“ povedal nám riaditeľ Mestských služieb Jozef Chrenko, ktorý vyčlenil špeciálne pre Chrenovský most pracovníkov.
Ani táto čata ale nedokáže zabezpečiť, aby sa na chodníkoch nešmýkalo. Z rieky totiž na most permanentne stúpa vlhkosť.
Koncom týždňa sa riaditeľ Chrenko skontaktoval s projektantom mosta a požiadal ho o vyjadrenie k údržbe chodníkov. Dostal vraj odporúčanie, aby použili špeciálny jemný posypový materiál. Mestské služby ho zatiaľ nemajú k dispozícii.
Riaditeľ v piatok prišiel aj s ďalším nápadom - fúkať na chodníky horúci vzduch, ktorý odstráni námrazu. „Existujú také prenosné prístroje, videl som ich na výstave. A možno si nejaký sami vyrobíme,“ povedal.
Ženy si ničia podpätky
Most otvorili v júni, mesto stál 4,06 milióna eur vrátane DPH. Táto zimná sezóna je jeho prvá. Sťažnosti na kvalitu drevených chodníkov sme zaznamenali už v lete. Niekoľko žien si tu zlomilo podpätky. Zostali zakliesnené v drážkach medzi doskami. „Videl som, ako si takto zničilo topánky asi päť žien,“ povedal nám Karol, ktorý chodí po moste denne do práce. Svedkom jednej takejto nehody bol aj riaditeľ Mestských služieb. Žiadna žena sa vraj oficiálne nesťažovala, ani nežiadala náhradu škody.(MH)
Niekoľko žien už prišlo na drevených chodníkoch o opätky.