Odpor voči automatom vznikol práve u dvadsiatnikov, ktorí na hrách najviac fičali. Mesačne boli schopní oplieskať na hazard aj polovicu svojho zárobku.
POHRANICE. Nezvyčajnú petíciu budú riešiť volení zástupcovia ľudu v dedine neďaleko Nitry. Poslanci v Pohraniciach dostanú na stôl hárky so 445 podpismi. Taký počet ľudí trvá na úplnom zákaze hracích automatov na území obce.
Pohranice pritom nemajú ani 1 200 obyvateľov. Keď z tohto čísla odrátame neplnoletých, tak 445 vyzbieraných podpisov vyjadruje názor podstatnej časti dediny.
Sociálne odkázaní budú na príťaž dedinám
Petičiarov podporil aj starosta Ladislav Hajdu, ktorý stopnutie hazardu vo svojej obci považuje za prospešné.
Odstránenie hracích automatov z dedín a miest umožňuje novela zákona, ktorá platí od jesene. Stačí, aby obecné zastupiteľstvá prijali všeobecno-záväzné nariadenie.
Obce to však vo väčšine prípadov nespravili, pretože z automatov majú príjem do svojich rozpočtov.
Mnohí však poukazujú na to, že hracie prístroje sú časovanou bombou, ktorá postupne finančne zruinuje tých, čo sa na nich stali závislí. A ľudia v sociálnej núdzi potom ostanú dedine na krku.
Tri zo štyroch automatov v Pohraniciach, ktoré do obecnej kasy prinesú ročne zhruba päťtisíc eur.
FOTO: Archív
Dvadsaťroční hráči proti automatom
To si uvedomila aj skupina šiestich obyvateľov. Majú čosi po dvadsiatke a v miestnom bare aj krčme sú to štamgasti.
„Keď sme boli v bare, každú chvíľu niekto z nás odbehol a išiel si hodiť do automatu. Lákalo nás to a vždy tam voľačo padlo. Raz sme si ale povedali – chalani, čo robíme? Poďme proti tomu bojovať,“ hovorí dvadsaťdvaročný Alfréd Ženčák, predseda petičného výboru, ktorý chce dosiahnuť, aby poslanci na zastupiteľstve 13. decembra dali automatom červenú.
Okrem Ženčáka sú v petičnom výbore aj Tomáš Koniar, Michal Matyo, Imrich Szabó, Ladislav Molnár a Adriana Matyóová. Keď títo mladí chodili zbierať podpisy pod petíciu, často narážali hlavne u starších ľudí na nedôveru. „Nechápali, že za zákaz sme práve my, čo na tých automatoch najviac hrávame,“ povedal Ženčák.
Polovica zárobku nahádzaná do automatov
Nutkanie míňať v automatoch bolo pre mladých čoraz nezdravšie. „Kvôli automatom by sme kradnúť určite nešli. No veľká časť zárobku ide preč práve na automaty. Ja tam nechám asi polovicu toho, čo zarobím,“ priznáva člen petičného výboru Tomáš Koniar (26).
Všetci šiesti svorne tvrdia, že ak by sa automaty v Pohraniciach zrušili, ich závislosť nie je taká veľká, aby za hazardom dochádzali do susedných obcí.
„Na dedine to jednoducho podľa nás nemá čo hľadať. Ak to niekto bude chcieť, pôjde si zahrať do mesta, do väčšieho kasína,“ povedal Alfréd Ženčák.
Mladí hráčí chcú dosiahnuť, aby poslanci na zastupiteľstve 13. decembra dali automatom červenú.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Päťtisíc eur pre dedinu
V Pohraniciach majú štyri automaty, tri sú v bare a jeden v krčme. Do obecnej kasy ročne prinesú zhruba päťtisíc eur.
„Treba rozpočet upraviť tak, aby nám to nechýbalo. Budeme sa automatmi zaoberať na finančnej komisii a na základe petície ich zrušíme. Je na to aj podpora zo strany poslancov,“ vyhlásil starosta Ladislav Hajdu. Starosta petíciu podporil podľa svojich slov preto, lebo vie, aké sú problémy v rodinách tých, ktorí na automatoch hrajú.
Snažili sme sa hovoriť aj so šéfkou prevádzky, kde sú tri automaty. V bare v čase našej návštevy nebola a mobil nedvíhala.
Petičiari ale tvrdia, že zákaz automatov nie je namierený proti majiteľom pohostinstiev. „Nepáči sa im to, tvrdia, že ideme proti nim. Vôbec nechápu, že to robíme pre seba,“ povedal Tomáš Koniar.
Agresívni hráči
Potvrduje to aj Adriana Matyóová, ktorá kedysi v bare takmer rok a pol pracovala. „Videla som to na vlastné oči – mladí ľudia presedeli pri automatoch často aj celý deň. Prišli hneď ráno, keď sme otvorili, dali si jedno-dve pivá, cigarety a zvyšné peniaze pomíňali na automatoch. Boli prípady, že si požičiavali z baru alebo od kamarátov a mali problém to vrátiť – niektorí dodnes dlhujú. Bývali aj agresívni, keď pomíňali peniaze, rozbíjali poháre, fľaše, popolníky, raz sa stalo, že aj automat rozbili. Aj ja som bola z toho vystresovná, veď každý sa ich bál. Tie automaty nič dobré neprinášajú...“
Mestá hazard nezakázali
V blízkom okolí Pohraníc sú tri mestá – Vráble, Zlaté Moravce a krajské mesto Nitra. Ani jedno z nich hazard na svojom území nezakázalo. Nitra má z neho príjem až 800-tisíc eur ročne. Pri počte viac ako sedemdesiat prevádzok s automatmi a jednom kasíne to ani nie je prekvapujúca čiastka. Vráble majú 11 prevádzok s výhernými prístrojmi, Zlaté Moravce 22. Vo Vrábľoch na nich mesto vlani vybralo 81 842 eur, v Zlatých Moravciach 174 408 eur.
Tomáš Holúbek