SEREĎ, DUNAJSKÁ STREDA, JELKA. Podľa riaditeľov detských domovov nie je o profesionálnych rodičov núdza.
Viacej manželských párov
Doteraz museli detské domovy umiestňovať do profesio-nálnych rodín všetky deti do troch rokov. Od januára majú v profesionálnych rodinách vyrastať deti až do šiestich rokov. Výnimkou budú len tie, ktorých zdravotný stav si vyžaduje osobitnú starostlivosť, alebo ak je to v záujme dieťaťa z dôvodu zachovania väzieb.
„V profesionálnych rodinách máme celkovo 16 detí, štyri z nich sú deti do 6 rokov. Sú tu súrodenecké skupiny a vzhľadom na citové väzby medzi súrodencami sa ich snažíme nerozdeľovať,“ hovorí riaditeľka detského domova v Seredi Marta Tóthová.
Novelu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele na Slovensku, z ktorej zmena vyplýva, považuje za výbornú. Vyrastanie detí v profesionálnych rodinách je podľa nej prospešné pre ich vývin a fungovanie v ďalšom živote.
„Uvítali by sme viacej manželských párov, aby bolo možné umiestniť celé väčšie súrodenecké skupiny detí,“ vraví Tóthová.
Detský domov v Dunajskej Strede má záujemcov toľko, že ich nemôže všetkých prijať do pracovného pomeru. Ide väčšinou o rodičov vlastných detí, ktorí majú skúsenosti s výchovou a ich vlastné deti sú školou ich „profesionality“. Bezdetných záujemcov neevidujú, nepodávajú si žiadosť.
„Profesionálnych rodičov je podľa nás „dostatok počtom“. Je otázne, či ich je aj dostatok kvalitne pripravených a či sú ochotní sa ďalej vzdelávať. Musia byť prepojení na detský domov, ktorý im vytvára podporný systém,“ poznamenáva Gabriela Augustínová z detského domova Dobrý pastier v Jelke.
Byty hospodária s určitou sumou
Zriaďovateľom detských domovov je od júla Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Podľa jeho koncepcie by sa malo pokračovať v procese transformácie. Z domovov by sa mali stať Domovy detí – teda detské domovy s profesionálnymi rodinami a samostatnými skupinami v rodinných domoch alebo bytoch. Nebude v nich viac ako 10 detí pod jednou strechou. Tieto kritériá už spĺňa väčšina domovov v Galantskom a Dunajskostredskom okrese.
V Seredi začali s prerábaním detského domova z internátneho typu na typ s prvkami rodinného charakteru v roku 2003. Po prestavbe hlavnej budovy ubytovali všetky deti v štyroch samostatných bytoch. Starajú sa o ne piati výchovní pracovníci.
Každý byt hospodári s určitou sumou peňazí, z ktorej vychovávatelia nakupujú potraviny, drogériu, oblečenie a všetko ostatné, čo potrebujú deti, ako je to aj v bežných domácnostiach.
Noční vychovávatelia pripravujú deťom raňajky a desiatu, obed majú v materskej škole alebo v družine. Večeru si pripravujú spolu s vychovávateľmi vo vlastných kuchynkách, kde sa deti spoločne zapájajú do varenia. Vo voľnom čase deti navštevujú centrum voľného času.
Výchovný moment
Ústredie práce schválilo pred dvomi rokmi detskému domovu v Seredi projekt na prestavbu dvoch rodinných domov. Budú v nich zriadené dve samostatné špecializované skupiny pre deti s duševnými poruchami. Prestavba by sa mala podľa riaditeľky ukončiť v máji na budúci rok. „Financovanie tohto projektu bolo dôvodom na pozastavenie, 13. júna bol projekt obnovený. V súčasnosti sa pracuje na projekte, ktorý je financovaný z eurofondov,“ dodáva Tóthová.
Dunajskostredský detský domov Nezábudka sa v roku 2010 zlúčil s detským domovom vo Veľkom Mederi. Ten nie je v súčasnosti domovom, ale centrom detí.
„Plánujeme postupný prechod samostatných skupín do rodinných domov. Naším cieľom je vytvoriť deťom čo najhumánnejšie podmienky, v ktorých, samozrejme, musia prijať svoj diel zodpovednosti za svoj život, správanie, smerovanie. V podmienkach veľkých budov sa často zodpovednosť jednotlivca rozplýva, čo nie je dobrý výchovný moment,“ uzatvára riaditeľka detského domova v Dunajskej Strede Katarína Výbochová.