Situácia je kritická aj na klinike novorodencov, detí a dorastu. Podľa vedenia nemocnice tu vypomáhajú lekárky, ktoré k 1. decembru odišli.
NITRA. Fakultná nemocnica v Nitre pracuje vo víkendovom režime. Plánované operácie až do odvolania zrušili, vykonávajú iba akútne zákroky. Výnimku urobia len pri onkologických pacientoch.
K 1. decembru odišlo z nemocnice 47 z 232 lekárov. Pôvodne ich podalo výpoveď viac ako 60, podľa odborárov až 66. Poslední desiati stiahli výpovede v stredu popoludní.
Motívy boli podľa riaditeľa Kamila Kolejáka dva. Časť lekárov si vraj uvedomila, že situácia je už vážna a „prekročila určitú hranicu“. Niektorí sa zase obávali, že budú zrušené ich oddelenia.
Nemá kto uspať pacientov
Najkritickejšia situácia je podľa vedenia nemocnice na štyroch pracoviskách – na klinike anestéziológie a urgentnej medicíny (KAIM), na neurologickej klinike, klinike novorodencov, detí a dorastu a na urológii.
Na KAIM podľa riaditeľa zostalo z 25 lekárov len desať, z toho je polovica neatestovaných. Práve to je dôvod, prečo museli zrušiť plánované operácie, hoci z chirurgických odborov vraj žiadny lekár neodišiel.
„Sme veľká nemocnica, kde sa operuje na viac ako desiatich operačných stoloch. V službe sú štandardne traja anestéziológovia, za daných okolností budú len dvaja,“ povedal riaditeľ.
Ambulancia pre predoperačné vyšetrenia bola vo štvrtok zavretá, fungovať by mala od 6. decembra. Na dverách je oznam o dovolenke. „Čerpajú si ju aj inštrumentárky,“ povedal riaditeľ.
Pomáhajú lekárky, ktoré odišli
Na neurologickej klinike zostalo 6 z 11 lekárov. „Zabezpečujú služby, cez deň konzíliá a riešia urgentné stavy. Pacientov z iných krajov však už prebrať nezvládneme.“
Na urologickom oddelení sú štyria lekári z pôvodných ôsmich. „Už pred koncom mesiaca sme zaviedli systém, že v nočnej službe zastupuje urológa lekár z neurochirurgie a cievnej chirurgie. Urológ je pre každý prípad na telefóne,“ povedal riaditeľ.
V pohotovostnej službe sú urologické vyšetrenia už od 18. novembra vykonávané len v obmedzenom režime. Pacienti sa to dozvedia z vyvesených oznamov. Na viacerých je rukou dopísané: Nemáme lekárov. Na jednom ozname niekto doplnil: Nebudete mať ani pacientov.
Kritická je tiež situácia na klinike novorodencov, detí a dorastu. „Zostalo 7 lekárov z pôvodných 19. Štyri neonatologičky, ktoré k 1. decembru odišli, však s nemocnicou podpísali dohodu, zabezpečia služby,“ povedal riaditeľ. Aj vďaka už bývalým zamestnankyniam tak dokážu zabezpečiť aspoň akútnu zdravotnú starostlivosť.
V detskej ambulancia ošetrujú iba akútnych pacientov.
Navrhli núdzový stav, neuspeli
Vedenie nitrianskej nemocnice navrhlo vyhlásiť núdzový stav na všetkých štyroch spomínaných pracoviskách. Ministerstvo zdravotníctva malo iný názor – situácia v nemocniciach v Nitrianskom kraji je totiž stabilizovaná.
Vo štvrtok nemuseli žiadneho pacienta prevážať z Nitry do iných nemocníc. „Vykonali sme jednu chirurgickú a štyri traumatologické operácie, išlo o zlomeniny,“ povedal riaditeľ Koleják.
Kedy obnovia v Nitre plánované operácie, nikto netuší. „Ja osobne, pokiaľ by som nemusel, ani by som nechcel byť v tejto situácii operovaný. Lebo väčšina operácií si vyžaduje pokojné prostredie,“ poznamenal riaditeľ.
V prípade plánovaných operácií urobia výnimku u onkologických pacientov. Po ožarovaní majú väčšinou časový limit, tzv. okno, kedy musia byť zoperovaní. „Napríklad na chirurgii bývajú takíto pacienti v priemere štyria za mesiac.“
Zákroky u pacientov so srdcovou arytmiou ale presúvajú – dôvodom je nedostatok anestéziológov.
Veľmi rizikový stav
Od 1. decembra prijali do nitrianskej nemocnice dvoch neatestovaných lekárov. Ďalší traja až piati by mali nastúpiť v januári.
Riaditeľ je pripravený prijať späť aj lekárov, ktorí odišli. Verí, že sa krízovú situáciu podarí čím skôr vyriešiť.
„Ak sa lekári vrátia, v priebehu dvoch dní nastúpime na štandardnú prevádzku,“ povedal námestník Peter Mondek.
Súčasný stav označil za veľmi rizikový. „Nemáme žiadne personálne rezervy pre zvládnutie viacerých akútnych stavov, lekári môžu aj ochorieť. Ak súčasná situácia potrvá viac ako päť dní, pôjdu na doraz,“ dodal.
V takom prípade je podľa neho len otázkou času, kedy príde k vážnemu poškodeniu zdravia alebo niekto príde o život.
Posily zo zahraničia nemocnica nečaká. Anonymné oznámenie, že tu pracujú Ukrajinci, ktorí ani nedokážu ovládať prístroje, označil Mondek za klamstvo.
Nátlak na nových lekárov
Momentálne vraj bez obmedzenia fungujú len tri pracoviská - psychiatria, onkológia a infekčná klinika.
„V štandardnom režime idú aj ambulancie chirurgická a ušno-nosno-krčná. Interná ambulancia je v zredukovanom režime, na urologickej je mierna redukcia a detská a neurologická ambulancia riešia len akútne stavy,“ povedal Mondek.
V nemocnici nezaznamenali, že by sa lekári sťažovali na stres a dávali niečo podpísať pacientom. „Zato sme ale zaznamenali nátlak na nových lekárov od tých, čo podali výpoveď. Vyhrážali sa im, aby sem nechodili. Je to zdokumentované, vieme aj mená,“ potvrdili nám na riaditeľstve nemocnice. Trestno-právnu dohru ale nezvažujú.
Námestník Mondek poznamenal, že lekári, ktorí podali výpovede, aj tí, ktorí zostali, ťahajú za jeden povraz: „Jedni zabezpečujú zdravotnú starostlivosť, aby ľudia nezomierali, a tí druhí bojujú za požiadavky lekárov. Nie sú dve skupiny lekárov - jedna zlá a jedna dobrá.“
Horúca linka funguje aj v noci
Aj v nitrianskej nemocnici funguje od stredy telefonická „hotline“ linka. Jej číslo je 0904 265 526. Pacienti sa môžu 24 hodín informovať o stave svojej plánovanej operácie, o vývoji situácie a zabezpečení poskytovania zdravotnej starostlivosti.
„Telefonátov je veľa. Pri telefóne sa strieda manažment nemocnice,“ povedal riaditeľ Kamil Koleják. Pacientom radí, aby v prípade, že si niečím nie sú istí, radšej zavolali. Povedia im napríklad, ktorá ambulancia funguje v akom režime.
(mh)