NITRA/OBYCE. O zákonom chránené zvieratá, ktoré žijú v klietkach na ranči v Obyciach, je podľa polície dobre postarané. Jediným problémom vraj je, že lev púšťový, medveď hnedý a tiger usurijský nemajú v poriadku papiere. Polícia preto prípad vyhodnotila len ako priestupok proti životnému prostrediu.
Ranč kedysi patril veľkopodnikateľovi Jozefovi Majskému. Dnes je majiteľom jeho syn Erik Majský. Úrady ho preto označujú za držiteľa vzácnych šeliem.
Polícia: Podmienky na chov sú dobré
Krajská prokuratúra v Nitre sa začala o zvieratá na ranči zaujímať v roku 2010, na základe článku v časopise. Tam sa dočítala, že medveď, lev a tiger žijú v zlých stiesnených podmienkach.
Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Nedávno ho ale zastavila.
„Policajti nezistili žiadne pochybenia v súvislosti s chovom, len to, že nebola splnená ohlasovacia povinnosť v zmysle zákona o ochrane a registrácii voľne žijúcich zvierat,“ povedala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.
Dodala, že o zvieratá je postarané: „Ich chovné podmienky stanovené zákonom sú splnené, majú potrebné výbehy aj zdravotnú starostlivosť.“
Cirkus skrachoval
Hovorkyňa potvrdila, že vzácne zvieratá „nemajú majiteľa a ani žiadny preukaz pôvodu, len očkovacie preukazy“. Odkiaľ pochádzajú, zostáva nejasné.
Niekdajší veľkopodnikateľ sa vraj vyjadril, že lev a medveď patrili českému cirkusu Šmídovci. Ten pred rokmi skrachoval. V tom čase kočoval práve v našom regióne.
„V rámci vykonaného dokazovania nebolo možné objasniť pôvod uvedených živočíchov, respektíve nebolo možné vyvrátiť ani tvrdenia dotknutej osoby, že pochádzajú zo skrachovaného českého cirkusu,“ povedal hovorca krajskej prokuratúry Ján Ludva.
Spoločenská hodnota medveďa hnedého je 2 655,51 eura. „Spoločenskú hodnotu tigra usurijského a leva púšťového nebolo možné určiť, nakoľko tieto živočíchy nie sú obsiahnuté v prílohe vyhlášky ministerstva životného prostredia,“ dodal Ludva.
Priestupkové konanie
Polícia zaslala spis na Obvodný úrad životného prostredia v Nitre. Tam ale nezostane. Postúpia ho Slovenskej inšpekcii životného prostredia, ktorá sa o prípad zaujímala ešte pred začatím trestného stíhania.
„Inšpekcia začala priestupkové konanie, v ktorom bude teraz pokračovať. Dôvodom je nevedenie evidencie o zvieratách na druhovej karte a nepreukázanie ich pôvodu,“ povedala prednostka obvodného úradu životného prostredia Monika Medovičová.
Budú zhabané?
Držiteľovi zvierat hrozí pokuta do 4979 eur. „Exempláre by podľa platnej legislatívy mali byť v priestupkovom konaní zároveň súčasnému držiteľovi zhabané a umiestnené v štátom určenej organizácii,“ dodala prednostka.
Návrat zvierat do voľnej prírody podľa nej nebude možný ani po ich rehabilitácii: „Už by sa nevedeli prispôsobiť prirodzeným podmienkam.“
Držiteľ zvierat sa ešte v roku 2005 zaujímal o možnosť zaregistrovať ich na obvodnom úrade životného prostredia. „Vzhľadom na absenciu potrebných dokladov však k zaregistrovaniu nedošlo,“ povedala prednostka.