Desiatky ľudí zapálili na námestí sviečky. Do červena blikajúce plamene mali tvar stužky, ktorá je symbolom boja proti zákernej chorobe.
NITRA. Dvadsaťtri rokov si celý svet začiatkom decembra pripomína deň boja proti AIDS. Nosia červené stužky ako symbol, ktorý vyjadruje solidaritu s nakazenými vírusom HIV, nesúhlas s diskrimináciou HIV pozitívnych ľudí a uctenie si pamiatky tých, ktorým AIDS zobral život.
V Nitre si červené stužky priplo niekoľko desiatok ľudí, ktorí sa zúčastnili sviečkového pochodu proti AIDS. Cez pešiu zónu prešli k námestiu, kde vytvorili pomyselnú stužku z červených kahancov a sviečok.
Choroba sa niekoľko rokov schováva
Okoloidúci dostávali infoletáky, aktivisti im hovorili detaily o chorobe, ktoré je pre veľkú časť populácie stále tabu.
HIV je vírus, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS. Za touto skratkou sa skrýva získaný syndróm zlyhania imunity a prepukne až keď je zničený imunitný systém.
Človek sa často cíti zdravo aj niekoľko rokov a o infekcii ani nevie. Jeho telo sa však postupne nedokáže brániť škodlivinám v našom okolí, pretože imunita nakazeného človeka sa stáva nedostatočnou.
Prednášky pre tínedžerov
„V poslednom čase u nás počet chorých na AIDS veľmi nestúpa, registrujú ich vyše tristo. Problémom je však to, že ľudia majú mylné predstavy o tom, akým spôsobom sa môžu nakaziť,“ hovorí Andrea Hugáňová zo združenia Storm, ktoré patrilo medzi organizátorov pochodu.
Práve nesprávne informácie o chorobe zvyšujú riziko nákazy aj paniku z možnosti získania HIV. Storm preto pri príležitosti svetového dňa boja proti AIDS zorganizoval 35 prednášok na stredných školách Nitrianskeho aj Trnavského kraja, na ktorých odborníci hovorili o ochorení s jednou z najrizikovejších skupín – s tínedžermi.
Mýty o AIDS pretrvávajú
Mnoho ľudí stále verí, že HIV sa môže preniesť aj jednoduchým podaním rúk, bozkom či pri spoločnom používaní sprchy, WC, bazénu alebo sauny. Častým bludom tiež je, že AIDS môžu dostať len homosexuálni muži.
HIV sa vyskytuje v krvi, spermiách, pošvovom sekréte a v materskom mlieku. Preniesť sa môže nechráneným sexom, nechránenou súložou do konečníka, používaním spoločných ihiel pri vpichovaní drog, spoločným používaním žiletiek a zubnej kefky, tetovaním s nedostatočne vydezinfikovaným náradím či z nakazenej ženy na dieťa počas tehotenstva, pôrodu a kojenia.
Odborníci hlavne mladých ľudí vyzývajú, aby v prípade, že často striedajú sexuálnych partnerov, používali pri milovaní prezervatív. Nechránená súlož do konečníka je z hľadiska prenosu HIV najrizikovejšia.
Od začiatku roka sa nakazilo 41 Slovákov
Na svete žije momentálne viac ako 33 miliónov ľudí s HIV / AIDS. Od roku 1981 doteraz zomrelo na AIDS ďalších 30 miliónov ľudí.
Na Slovensku je 384 ľudí, ktorým diagnostikovali vírus HIV. Od začiatku roka zaregistrovali 44 nových prípadov. Z tohto počtu sa nakazilo 41 Slovákov a traja cudzinci.
Anonymné testovanie v Nitre
Ak má niekto podozrenie, že sa nakazil vírusom HIV, môže sa dať anonymne otestovať. V Nitre testy robia na odbore epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorý sídli na Štefánikovej 58. Odbery vykonávajú každý pracovný deň po telefonickej konzultácii. Kontaktnou osobou je doktorka Tináková na čísle 037 / 65 604 60 alebo 037 / 65 604 13. V pracovnom čase je zriadená aj linka dôvery pre prevenciu HIV a AIDS, jej číslo je 02 / 5936 9174.
Tomáš Holúbek