Spoločnosť mala začať s výstavbou bytových domoch do troch mesiacov od stavebného povolenia. Začala však až o dva roky.
SEREĎ. Neobsadené byty na Kukučínovej ulici musí mestský bytový podnik temperovať. Neuhradené poplatky bude vymáhať od investora pravdepodobne súdnou cestou.
Zmluva obsahuje niekoľko dodatkov
Pozemky na Kukučínovej ulici sa predali 7. októbra 2005 spoločnosti SL.S Sereď, s.r.o. Tá bola do obchodného registra zapísaná len pár mesiacov predtým (12. 8. 2005). Jej konateľmi boli Tatiana Lulkovičová a Ivan Zatloukal, ten už v spoločnosti od 26. 6. 2007 nefiguruje. V súčasnosti sú okrem Tatiany Lulkovičovej z Bratislavy konateľmi aj Shmuel Levy z Izraela a Viktor Weber z Maďarska.
Zmluvu o kúpe podpísal vtedajší primátor Ján Lehota. Spoločnosť sa v nej zaviazala, že na pozemkoch postaví sídlisko Meander. Malo pozostávať zo siedmich bytových domov so 410 bytmi. Dodatkom číslo 1 z 1. 3. 2006 sa zmenil počet bytových domov na šesť. Počet bytov už špecifikovaný nebol.
Developérska spoločnosť mala začať s výstavbou do 90 dní od nadobudnutia právoplatnosti stavebného povolenia, ktoré mala získať do 31.5.2006. Dodatkom č. 2 z 25.5.2006 sa zmenil záväzok kupujúceho na získanie právoplatného stavebného povolenia do 31.8.2006.
„Dodatkom č. 4 z 25.10.2006 sa opäť zmenila štruktúra plánovaných bytových domov a počet bytov nebol špecifikovaný. Začatie výstavby bolo posunuté na rok od nadobudnutia právoplatnosti stavebného povolenia,“ povedal viceprimátor Ľubomír Veselický.
Zaburinené pozemky
K dnešnému dňu postavila spoločnosť iba dva bytové domy, takmer polovica bytov v nich je prázdna. Neobsadené byty musí Mestský bytový podnik, ktorý vykonáva správu budov, temperovať. Investor mu za to dlhuje už viac ako 30-tisíc eur. „Súdne konanie je jednou z možností ako získať dlžnú sumu, konkrétne kroky už bytový podnik podniká,“ povedal viceprimátor.
Ďalším problémom sú pozemky, na ktorých mali stáť zvyšné bytové domy a parčík s fontánkou. V súčasnosti sú zaburinené. Kosiť a zalievať by ich mal investor ako majiteľ pozemkov, údržbu však robia obyvatelia na vlastné náklady.
„So spoločnosťou je veľmi obtiažne sa spojiť. Na písomné ani mailové výzvy nereaguje. Zatiaľ sa primátorovi podaril len jeden kontakt,“ poznamenal Veselický.
Mesto v súčasnosti hľadá riešenie, ako „prinútiť“ investora v pokračovaní výstavby. Právnik a poslanec Michal Irsák je presvedčený, že mesto v tejto veci nemá úplne zviazané ruky. Podľa neho je potrebné dôkladne preštudovať pôvodnú zmluvu.
„Sám som bol v tom čase poslancom, kde som navrhoval určité opatrenia pre prípad, že by stavba nebola dokončená, respektíve začatá,“ povedal Irsák.
Znižovali ceny bytov
Výstavba ďalšieho bytového domu je podľa našich informácií naplánovaná na jar budúceho roka. Novinárom to povedal aj poslanec Peter Rampašek. „Konateľ povedal, že s výstavbou sa bude pokračovať postupne. Najprv sa musia predať tie byty, ktoré sú postavené, aby sa neznehodnocovali,“ povedala zamestnankyňa spoločnosti. Pripustila, že nepredajnosť bytov spočívala aj v ich, pre Sereď neprimeranej, sume. „Ceny sme už druhýkrát generálne znižovali.“
Radnica je s vyslovenými plánmi investora zdržanlivá. „Zatiaľ nie je nič písomne,“ uzatvoril viceprimátor.