NITRA. Nedá sa presne spočítať, koľko ľudí je v Nitre bez domova. Existujú iba hrubé odhady, ktoré hovoria, že v meste sú bez strechy nad hlavou asi dve stovky ľudí.
Len časť z nich má záujem prežiť studené noci v nízkoprahovej nocľahárni pre bezdomovcov v Dome charity svätého Rafaela v Nitre. Tá sa zapĺňa postupne, priamo úmerne s klesajúcou teplotou. „Máme kapacitu 24 miest, teraz u nás prespáva asi 27-28 ľudí. V najväčších zimách tu prespáva až okolo 40 ľudí – máme viac postelí ako je naša kapacita a keď nestačia postele, pomôžeme si matracmi, ktorých tu je dosť,“ hovorí Andrea Rončková, vedúca nocľahárne.
Alkohol nosiť nesmú
Zariadenie je len pre dospelých. Poplatok za jeden deň je 50 centov, no ešte sa nestalo, že by niekoho vyhodili, lebo nemá peniaze. Svoj pobyt v nocľahárni si klient môže odpracovať drobnými robotami.
Platia tu však aj pravidlá – bezdomovci nesmú byť agresívni. Keďže ide o nízkoprahové zariadenie, môžu byť pod vplyvom alkoholu, v žiadnom prípade si ho však do nocľahárne nesmú nosiť.
„Veľa z nich k nám nechce chodiť, radšej ostávajú na ulici. Je to hlavne preto, že na ulici nemusia dodržiavať naše pravidlá. Máme tu presne stanovené hodiny, kedy je večerná hygiena a nočný pokoj. To sa mnohým nepáči, preto radšej ostávajú na zime,“ povedala Andrea Rončková.
Pani Katarína. Štedrý večer strávi v nocľahárni pre bezdomovcov.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Bez dcéry
Na Štedrý deň budú bezdomovcom podávať tradičné vianočné menu. Okolo obeda čaká ľudí bez domova vianočná kapustnica a ryba so šalátom. Tešiť sa môžu aj na malé darčeky. Stravu aj darčeky zabezpečujú sponzori a dobrovoľníci.
„Vianoce budeme tráviť tak ako v každej rodine. Sme tu ako keby jedna rodina, pomáhame si. Na Štedrý deň si všetko pripravíme, vyzdobíme si to tu. Prinesú nám kapustnicu, šalát, rybu, zákusky, takže stoly máme plné tak ako doma,“ hovorí pani Antónia, pre ktorú budú tieto Vianoce len druhé bez rodiny. Vlani v septembri sa nepohodla so svojou dcérou, ktorá žije v dedine neďaleko Nitry. Odvtedy je Antónia tuláčkou. „Keď sú tu mníšky, tak sa pomodlíme a každý sa zamyslí, že kde sa našiel, v akom zariadení. Niekto si poplače a rozmýšľa, prečo sa to stalo, ale väčšinou je to chyba každého z nás, že sme tu. Ja som si postavila hlavu a odišla som od dcéry, nepohodla som sa s ňou,“ rozpráva Antónia. Je jednou z tých žien bez domova, čo sú ešte v aspoň čiastočnom kontakte s rodinou. „Pôjdem k nej na Božie narodenie a možno aj na druhý sviatok vianočný. Ale nechcem tam spať, večer sa sem vrátim,“ povedala.
Antónia je bez strechy nad hlavou pre spory s dcérou. Priznáva, že si "postavila hlavu" a od dcéry odišla.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Darčeky sú praktické – do zimy
Bezdomovci dostanú v nocľahárni aj symbolické darčeky. Zväčša sú to praktické veci, ktoré sa im hodia do zimy – ponožky, šály, čiapky, spodnú bielizeň.
„Pre mňa treba liter vodky,“ zasmeje sa pri vyslovení svojho želania bezdomovec František. Vzápätí ale vážne dodá: „Nepijem už mesiac. Už som prestal. Nemôžem, viete? Kvôli zdraviu.“ Na rozdiel od Antónie, on je bez domova už desiatky rokov. „Od roku 1986, kedy ma mama vyhodila z domu. To som mal tridsať a neposlúchal som. Odvtedy som už aj v base bol, kradol som,“ priznáva.
Bezdomovec František priznáva, že kradol. Za trestné činy si posedel za mrežami.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK