Malí i veľkí umelci tvorili na tému Súmrak demokracie. Ich diela môžete vidieť v múzeu do konca januára.
NITRA. Ďalšiu z pravidelných výstav Združenia výtvarníkov sv. Lukáša otvorili nedávno V Ponitrianskom múzeu. Desiatkami pozoruhodných prác sa predstavujú členovia a hostia združenia z Nitry a žiaci umeleckých škôl, práce môžete vidieť do konca januára.
Zmes motívov, techník a médií je naozaj pestrá – objavujú sa figurálne, sakrálne, abstraktné i prírodné námety. Z techník prevažujú olejomaľby, ale sú tu aj kresby, mozaiky, objekty, inštalácie, práce z hliny i kovu.
Obrazy na volebných plentách
Na výstave sú práce Fera Guldana, Mariána Kusika, Dominiky Balkovej, Jany Miklášovej, Viery Peterkovej, Viktora Šimu, Eleny Tarábkovej. Vystavuje aj Laco Bahorec, Juraj Barát, Soňa Mrázová, Pavol Bebjak a ďalší autori.
Umelci i deti ZUŠ tvorili na tému Súmrak demokracie. Jej predobrazom je dielo Juraja Baráta, znázorňujúce únik z horiacej akropoly. „Deti zo ZUŠ namaľovali zaujímavé kompozície na volebných plentách. Vyskúšali si aj odlievanie do vosku, čo je príprava na odlievanie do bronzu alebo olova, vyrobili aj obrí hmyz z odpadových materiálov. Marián Kusik vystavuje pozoruhodný cyklus obrazov, pri tvorbe ktorých sa inšpiroval tragickým prípadom malej Natálky. Krásnymi mozaikovými ikonami, inšpirovanými byzantskými motívmi, sa predstavuje Jana Miklášová. Fero Guldan vystavuje diela so zašifrovaným kresťanským posolstvom,“ predstavil niektorých autorov Pavol Bebjak, pedagóg na SZUŠ H. Madariovej v Nitre, ktorý výstavu koncipoval.
Nádej pre Natálku
Vystavujúcim, ktorý išiel z najväčšej diaľky, je Marián Kusik z Humenného. S deviatimi obrazmi cestoval autobusom, pričom vodičov za ochotu a pomoc odmenil malými umeleckými dielkami. „Inšpiroval som sa nešťastím v českom mestečku Vítkov. Mladí neonacisti vhodili do domu zápalnú fľašu s benzínom. Dopadla na 2-ročnú Natálku, ktorá utrpela popáleniny na 80 % tela,“ hovorí Marián Kusik. „Lekári jej nedávali takmer žiadnu šancu, takéto postihnutie by neprežil ani dospelý človek. Napriek tomu Natálka akoby zázrakom prežila a pre rodinu sa stala malým slniečkom, o ktoré sa všetci s láskou starajú.“
Marián Kusik uvidel Natálku na fotografii až po vytvorení svojich obrazov. Nejde v nich o podobu dievčatka, ale o emócie, ktoré vyvolávajú – v cykle autor v náznakoch zobrazuje horiace dievčatko, útek v bolestiach, strážnych anjelov, ktorí nad ňou bdeli, Natálku, prosiacu o život, aj prognózu nádeje do budúcnosti.
Kusikove originálne obrazy sú zo sololitu a dreva, natreté sú latexom a duvilaxom s vrstvou olejovej farby, terpentínu a voskov. Zaujímavé efekty vznikajú na dielach po ich zapálení.
„Cyklus deviatich obrazov Príbeh Natálky má v Nitre premiéru, tri obrazy som vystavoval na Výtvarnom spektre v rámci Prešovského samosprávneho kraja, kde som s nimi získal cenu,“
hovorí vyučený chemik. „Cyklus o Natálke vlastne neberiem ako umelecké dielo. Najväčšie umenie je láska k ľuďom a keď len v jednom človeku vzbudia moje obrazy súcit, lásku a pochopenie, splnilo to svoj význam.“
Celoročná žatva
Obrazmi Spozornenie a Proces hádania sa na výstave prezentuje Elena Tarábková. Maľby akrylom s vrstvami piesku vznikali veľmi spontánne, čo pre výtvarníčku nie je typické, keďže radšej tvorí podľa náčrtov a skíc. „Pri práci som sa nechala unášať momentálnymi pocitmi a psychickým rozpoložením. Veľmi ma to bavilo, tešila som sa na každú ďalšiu vrstvu, lebo som nevedela, čo z toho presne vznikne,“ prezradila Tarábková.
Pavol Bebjak vystavuje asi 10 obrazov, svoj podiel mal aj na detských prácach, ktoré umelecky zharmonizoval a dotvoril. „Výstava je takou našou celoročnou žatvou. Každý rok prinesie nové podnety a témy, o ktoré sa chceme s návštevníkmi podeliť,“ hovorí Bebjak, ktorý na obrazoch zvečnil aj svoju rodinu počas výletu na Gýmeš. „Mojimi obľúbenými autormi sú Paul Cézanne a Paul Gauguin. Vždy, keď tvorím, na nich nepriamo myslím.“
Marián Kusik a časť jeho cyklu Príbeh Natálky.
Pavol Bebjak - na obrazoch s rodinou počas výletu na Gýmeši.
Elena Tarábková a jej obrazy Spozornenie a Proces hádania.
Detské dielka - hmyz z odpadových materiálov.
Detské práce.
Veľmi pozoruhodné olejomaľby ťažko chorej autorky - Novozámčanky, ktorá nemá výtvarné vzdelanie. FOTKY: (ČE)