Problémy absolventov či tých tesne pred skončením univerzity sú tri: Nehľadajú si prácu už počas školy, nezdokonaľujú sa v jazykoch a po škole nevedia, kde hľadať potrebné informácie.
NITRA. Mladým ľuďom, ktorí na jar alebo vlani skončili školu, pomáhali odborníci na podujatí nazvanom Európsky deň pre absolventov. Organizoval ho úrad práce a Europe Direct Nitra a zameraný bol na získavanie informácií o európskom trhu práce.
Úrad práce oslovil tých klientov, ktorí uviedli, že by chceli pracovať mimo Slovenska a v krajinách Európskej únie.
Majú záujem pracovať vonku
Problémom totiž často býva, že mladí ľudia si nevedia správne informácie o možnostiach zamestnania vyhľadať. A ak ich aj nájdu, nevedia ich správne spracovať vo svoj prospech.
„Nie sú tu ľudia, ktorí by si nevedeli nájsť prácu u nás. Školu ukončili v júni, potrebujú preto ešte určité adaptačné obdobie, aby preskúmali trh práce. Keďže ale pri podaní žiadosti prejavili záujem ísť pracovať do zahraničia, pripravili sme pre nich podujatie, na ktorom im poskytujeme informácie, ktoré by si inak museli hľadať sami,“ povedala Zuzana Gališinová z úradu práce.
Užitočné informácie
Záujem mali absolventi hlavne o informácie o zdravotnom poistení, procese zaraďovania do evidencie či o platnej legislatíve.
Na podujatí boli aj zástupcovia sociálnej či zdravotnej poisťovne. „Chcem robiť v zahraničí a celkom sa mi hodili informácie zo zdravotnej poisťovne. Zistila som, že pri niektorých úkonoch nemusím behať po úradoch, stačí mailom poslať oskenované papiere,“ povedala Helena.
Absolventi sa môžu so svojimi otázkami o pracovnom trhu v krajinách Únie obrátiť aj na informačné centrum Europe Direct Nitra, ktoré sídli v Agroinštitúte. „Väčšinou vysokoškoláci nevedia, že môžu hľadať prácu v nejakej európskej inštitúcii. Alebo to aj vedia, len nevedia, ako sa majú o takúto prácu uchádzať,“ hovorí Tatiana Kobidová z Europe Direct Nitra. Najväčší záujem o prácu úradníka v európskych inštitúciách zažívalo Slovensko tesne po našom vstupe do EÚ.
Do centra chodievajú často aj ľudia, ktorí už v zahraničí pracovali, vznikli im však nejaké problémy a oni nevedia, s kým ich majú riešiť. „Často za nami prichádzajú aj s veľmi konkrétnymi problémami. Napríklad chcú chovať kone, ale nevedia, aké normy majú spĺňať,“ hovorí Tatiana Kobidová. Odborníci im potrebné informácie buď priamo vyhľadajú, alebo ich aspoň nasmerujú na kompetentné inštitúcie.
Nezamestnanosť v regióne
Ku koncu októbra mal okres Nitra, do ktorého spadajú aj Vráble, mieru nezamestnanosti na úrovni 8,73 %. To predstavuje 7 880 uchádzačov o zamestnanie. V okrese Zlaté Moravce bola nezamestnanosť o čosi vyššia, dosiahla 11,39 %. Uchádzačov o zamestnanie bolo 2 485.
Tomáš Holúbek