PRÍLEPY. Štrnásť domácnosti v Prílepoch, ktoré sú mestskou časťou Zlatých Moraviec, vrátilo na mestský úrad faktúry za vodu.
Ľuďom faktúry doručila úradníčka v prítomnosti mestských policajtov. Spolu s faktúrami roznášali aj papier, ktorým ľudí nútili uznať si svoj dlh voči mestu.
Vymáhanie peňazí
Celá kauza okolo vody v Prílepoch sa tiahne už roky. Ľuďom vinou bývalého vedenia mesta nechodili zhruba tri roky faktúry za vodu, ktorú odoberali. Nové vedenie mesta chce peniaze od Prílepčanov vymôcť, vyzerá to ale tak, že na to neexistuje žiaden právny základ.
„Zákon predsa jasne hovorí, že ľudia odoberajú vodu na základe zmluvy,“ hovorí František Jamrich, obyvateľ Prílep a aktivista. Zmluvu v minulom období Prílepčania nemali.
František Jamrich považuje nasadenie mestských policajtov na to, aby doručovali priznanie dlhu, za blbo vyzerajúcu vec. "Vyzeralo to ako nejaký prepad," povedal.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Plašili ľudí
Prílepčanov pobúril spôsob, akým mesto doručovalo faktúry. „Úradníčka a dvaja mestskí policajti prišli o pol štvrtej poobede, takmer po pracovnej dobe. Blbo to vyzeralo, ako nejaký prepad či komando. Rozdávali faktúru a papier na podpis, ktorým mali ľudia uznať svoj dlh. Podpisovali to viac-menej v strese,“ hovorí František Jamrich.
Rovnako na podobné praktiky reagovali aj ďalší obyvatelia Prílep. „Môj príbuzný má vyše sedemdesiat rokov. Je to starší človek, čo mu dajú, to podpíše. To, že chodili s mestskou políciou, zohralo svoju rolu,“ myslí si Jozef z Prílep. Faktúru dostala aj ďalšia z jeho príbuzných, no tá ju podpísať odmietla. Za obdobie od januára 2008 do októbra 2011 si podpisom mala priznať dlh vo výške viac ako štyristo eur. Iným rodinám však dlh narástol až na vyše tisíc eur.
„Nebolo to najšikovnejšie riešenie. Na niektorých občanov, hlavne tých starších, to pôsobilo stresujúco. Naplašili sa, nevedeli, prečo prišli policajti,“ hovorí Ivan Hritz, poslanec za mestskú časť Prílepy.
Poslanec Hritz hovorí, že mestskí policajti s faktúrami pôsobili stresujúco hlavne na starších ľudí.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Prednosta: Iné ako policajné auto nebolo
Mestský úrad však v doručovaní papierov o uznaní dlhu v prítomnosti mestskej polície nič neštandardné nevidí. Naše otázky k prítomnosti mestskej polície v Prílepoch označilo mesto za hľadanie senzácií.
Prednosta radnice a hovorca mesta Ján Jamrich vysvetľuje prítomnosť policajtov prozaicky. „Keď nemáte k dispozícii služobné auto, lebo sú všetky preč, tak idete autom mestskej polície. Ušetríte benzín, pretože pri doručovaní zásielok asistuje mestská polícia,“ tvrdí prednosta Ján Jamrich.
Faktúry len hŕstke domácností
Zaujímavé je, že faktúru s uznaním si dlhu roznieslo mesto len niekoľkým rodinám na jedinej ulici – na Obecnej. „Asi hneď zistili, že spravili hlúposť,“ hovorí František Jamrich.
V októbri bolo vykonané prevzatie vodovodu medzi vlastníkom vodovodu - mestom a jeho prevádzkovateľom, ktorým je po novom Západoslovenská vodárenská spoločnosť Nitra. Tá pristúpila k podpisovaniu zmlúv s vlastníkmi jednotlivých vodomerov. „Po splnení všetkých technických požiadaviek pristúpilo mesto k zasielaniu uznania pohľadávok, aby mohlo dôjsť k rozposlaniu faktúr, ktoré mali byť formou štyroch splátok postupne v roku 2012 splácané,“ informoval prednosta.
Štrnásť dotknutých rodín faktúry aj s papiermi o uznaní dlhu pozbieralo a vrátilo na radnicu. A spolu s nimi priniesli aj sprievodný list, v ktorom naznačili, že dokumenty podpísali pod psychickým nátlakom.
Kocúrkovo
Problém s vodou v Prílepoch sa tiahne už roky a celá situácia pripomína Kocúrkovo. Mesto ešte za vedenia Serafíny Ostrihoňovej vypovedalo mandátnu zmluvu dovtedajšiemu prevádzkovateľovi vodovodu v Prílepoch, spoločnosti Bystrina. V jej kancelárii ľudia po istej dobe nikoho nenašli. Od roku 2008 tak vodovod stratil správcu. A tým aj toho, kto by ľuďom mohol faktúrovať za odber vody. Prílepčania sa tak dostali do nezávideniahodnej situácie. Vodu síce odoberali, no platiť ju nemali komu. V roku 2008 odobrali Prílepy vodu za 10 591 eur, v roku 2009 za 12 254 eur a vlani za 13 834 eur. Tieto peniaze chce mesto získať späť, no zdá sa, že na to nemá právny základ. „Robíme riadne právne kroky smerujúce k vysporiadaniu dlhov za odber vody,“ hovorí prednosta Jamrich. „Ľudia nie sú ochotní platiť za chyby iných. Nech je potrestaný ten, kto problém spôsobil, nie naši občania,“ vyhlásil poslanec Hritz.
Tomáš Holúbek