NITRA. Jeho príbeh je ako vystrihnutý z rozprávky. Tanečník a maliar René Šurda začínal na ulici a s oboma svojimi vášňami to dotiahol ďaleko.
Príbeh tanečnej breakdancovej skupiny Old School Brothers, ktorú založil René so svojim bratom Rolandom, pozná celé Slovensko. Z kadejakých garáží a krivých betónových plôch na uliciach sa OSB vyšvihli na najväčšie talenty Slovenska, za ktoré si ich zvolili diváci. O ceste z ulice nahor spravili divadelné predstavenie.
Reklamy na štadióne
Už menej známy je príbeh samotného Reného. Okrem tanca má ešte jednu záľubu – maľovanie. Začínal fixkami, lebo v tom čase frčali. No otec ho veľmi rýchlo poučil, že maľovaním si na seba chlapec nezarobí.
René sa stal automechanikom, aj keď ho to nebavilo. Kresliť ale neprestal.
Pred pár rokmi mu kamarát poradil, aby vyskúšal grafiti. Dovtedy ani nevedel, čo to je. Zohnal si časopisy, kde sa o grafiti dozvedel viac. Naučil sa techniky a vypracoval si svoj štýl písma. „Nechcel som počmárať nejaké budovy, vždy som si vybavoval legálnu stenu. V Zlatých Moravciach som dostal zákazku od firmy, ktorá chcela, aby som vymaľoval reklamy okolo futbalového štadióna.“
Asi tu niekde sa René rozhodol, že sa dá na profesionálne maľovanie a bude prijímať reklamné zákazky. „Maľovať na steny štadióna sa mi nezdalo veľmi kreatívne, stále v tom však bola farba a štetec. Musel som však dodržiavať technické písmo, rozmery reklamy a farby loga. To ma dosť zväzovalo.“
Maľovanie na steny. Takto kedysi René skrášlil izbu svojho brata Rolanda...
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
... a takto svoju.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Detské obrázky u zubárky
Jeho maľby zdobia nejednu izbu, pestrými obrázkami pomaľoval napríklad aj čakárne u zubárov, aby odbúral strach detí zo stomatológov.
Maľby napríklad do bytov robil René takzvanou airbrush technikou, ktorá dokáže realisticky a detailne zobraziť maľovanú vec. „Sú tam jemné dýzy, vďaka ktorým sa dá výborne tieňovať. Tvár človeka namaľovaná airbrushom vyzerá ako tvár človeka z fotky. V tom je airbrush geniálny.“ Takto skrášlil René autá, nádrže motoriek či helmy.
René pomaľoval aj telo českého búrliváka Noida, bývalého manžela speváčky Lucky Bílej. Noidovi sa maľba na vlastnom tele tak zapáčila, že si ju neskôr nechal vytetovať.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Reného obraz Jacksona ide do súkromnej zbierky v USA
Z maliara bytov či čakární sa ale René vyšvihol kdesi oveľa vyššie. Len pred pár dňami dokončil obraz zosnulého kráľa popu Michaela Jacksona v životnej veľkosti. ′Dokopala′ ho k tomu Tina Marie Smith, Američanka z Floridy. Reného si všimla na internete, zaujal ju najskôr tancom.
„Je to veľká fanúšička Michaela Jacksona a všimla si, že maľujem jeho portrét v životnej veľkosti. Začal som s tým na jeho počesť v období, keď zomrel. Aj plátno som už mal natiahnuté, aj nejaké náčrty už boli, vždy som to však odložil, lebo sme mali vystúpenia. Dokončil som to, až keď sa o obraz začala zaujímať Tina,“ hovorí René o portréte populárneho speváka, ktorý ovplyvnil milióny ľudí na celom svete, okrem iného aj Tinu Marie.
Tá je Jacksonova rovesníčka a na jeho hudbe vyrastala. Ako správna zberateľka suvenírov po kráľovi popu prejavila o obraz svojho idolu mimoriadny záujem.
„Som fanúšičkou Michaela Jacksona už veľmi dlhý čas. Keď zomrel, kúpila som si vitrínu, kde som vystavila svoju zbierku. Postupne som zbierala ďalšie a ďalšie veci, až nakoniec tá jedna vitrína nestačila a musela som dokúpiť ešte jednu,“ povedala nám Tina Marie Smith. Doplnenie zbierky o obraz Tininho idola v životnej veľkosti je len logickým vyústením jej zanietenia pre kráľa popu.
3D obraz Jacksona v nadživotnej veľkosti. Pri posielaní do USA sa nemohol obraz zvinúť. Preprava tak stála zhruba osemsto eur.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Billie Jean
Reného obraz je unikátny hneď niekoľkými vecami. Predovšetkým, je trojrozmerný. Z plátna vyčnieva bunda speváka, ktorú používal samotný René na vystúpeniach Old School Brothers. Kráľ popu má na ruke typickú bielu rukavičku a na nohách biele ponožky vykladané Swarovskeho kryštálikmi.
Aj pri Jacksonovi použil René airbrush techniku. Predlohou mu bola snímka, ktorú našiel na internete.
„Chcel som ho v kostýme Billie Jean v lesklej bunde, ktorá ho vystihuje. Snažil som sa zachytiť jeho najznámejší pohyb s mikrofónom a nohami na špičkách. Ponožky som ešte vylepšil do štýlu pop art, 'rozšplechol' som ich, aby ešte viac zvýrazňovali pohyb,“ hovorí René.
Zem pod Jacksonovými nohami je popukaná návalom energie, rozcuchané vlasy podčiarkujú dynamiku spevákovho vystúpenia.
Darček pod stromček: Obraz za tri tisícky eur
Keď dokončený obraz videla Tina, ostala očarená. Chcela ho a René súhlasil, že jej ho predá. Spolu s prepravou zaň Tina Marie Smith zaplatí zhruba tritisíc eur. Len samotná preprava vyjde veľa, kuriérska služba si za transport obrazu vypýtala osemsto eur.
„Michael je v životnej veľkosti, ale obraz je ešte vyšší. Meria 205 centimetrov na výšku a 105 na šírku. Nedá sa zrolovať práve kvôli tým nalepeným veciam. Musím ho zabaliť do nejakej veľmi pevnej krabice tak ako je,“ lámal si René hlavu nad tým, ako portrét doručí za veľkú mláku.
Jackson sa dostal k Tine práve na Vianoce. Američanka Tina nám už prezradila, že presne vie, čo s ním spraví. „Mám veľkú stenu, na ktorú ho vystavím. Rozmýšľam, že na vrch dám svetlá, ktoré budú obraz osvetľovať,“ povedala Tina Marie Smith.
Karta sa obracia
A tak sa stalo, že graffiťák René, ktorému radili, aby dal ruky preč od maľovania a na ktorého hľadeli zvrchu, dnes predáva svoje obrazy do Ameriky za stovky eur:
„Je to presne ako v tanci – na breakdance nám hovorievali, že to sa len váľame po zemi. S maľovaním to bolo podobné. Nad graffiti len každý hodil rukou, mali nás za vandalov. Teraz sa karta obracia. Som obyčajný sprejer bez vyštudovanej školy a začínam predávať obrazy drahšie ako vyštudovaní maliari.“
Aj takéto výtvory vyrába René Šurda, ktorý sa so skupinou Old School Brothers stal v prvom ročníku šou najväčším talentom Slovenska.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK