Spolu s historickými kostýmami šiel do Maďarska aj kuchár z mojmírovského kaštieľa, aby v Gödölö predstavil slovenskú kuchyňu.
NITRA. Využívanie významných historických udalostí a osobností na rozvoj cestovného ruchu bolo cieľom projektu Po stopách Grasalkoviča, ktorý od augusta až do decembra realizovalo Regionálne združenie Váh-Dunaj-Ipeľ (RZ VDI). Jeho aktivity nadviazali na predchádzajúci projekt obce Mojmírovce, vďaka ktorému vznikli presné repliky historického korunovačného odevu Márie Terézie a šľachtické šaty Antona Grasalkoviča a grófa Huňadyho.
"Tieto odevy mohli vidieť turisti už koncom augusta, keď sme v rámci projektu zorganizovali v kaštieli Mojmírovce takzvaný Barokový deň. V rámci neho symbolicky navštívili obec všetky tri osobnosti práve v týchto historických kostýmoch. Využili sme to, že Grasalkovič sa narodil v Mojmírovciach, ktoré boli zároveň sídlom rodu Huňadyovcov," povedal riaditeľ RZ VDI Daniel Balko.
Vďaka projektu mohli vidieť kostýmy aj v ďalších mestách. "Zapožičali sa do múzea v Nových Zámkoch a do kaštieľa v Gödölö v Maďarsku, kde sú vystavené od októbra až do konca decembra, keď sa vrátia späť na Slovensko. Len pre porovnanie, návštevnosť kaštieľa v Gödölö je niekoľko miliónov turistov ročne. Takže takýmto spôsobom sa podarilo naozaj veľmi dobre urobiť reklamu kaštieľu v Mojmírovciach tam, kde turisti naozaj chodia. Treba si uvedomiť, že kaštieľ v Gödölö uvidí ročne viac turistov ako pamiatky v celom Nitrianskom kraji dokopy," uviedol Balko.
Súčasťou projektu Po stopách Grasalkoviča bolo aj množstvo kultúrnych, zábavných a vzdelávacích podujatí. Boli medzi nimi napríklad odborné semináre venované barokovej móde či životu v barokových parkoch a záhradách, výstava fotografií stavieb, ktoré dal po celom Uhorsku vystavať práve Grasalkovič a ďalšie aktivity.
"Naším cieľom bolo využiť túto významnú osobnosť našich dejín na zvýšenie turistickej atraktívnosti vybratých lokalít v Euroregióne Váh-Dunaj-Ipeľ. Zároveň chceme zvýšiť aj povedomie o významných osobnostiach žijúcich a pôsobiacich na území euroregiónu," vysvetlil Balko.
Tohtoročný Barokový deň nadviazal na minuloročný Turecký deň, počas ktorého si v Mojmírovciach pripomenuli časy, keď bola obec súčasťou osmanského novozámockého Ejalátu. "V nasledujúcom období by sme sa mali v histórii posunúť viac k súčasnosti. Na budúci rok si možno pripomenieme Jozefa II.. Budeme pokračovať tak, aby sme si v roku 2014 mohli pripomenúť 200. výročie prvých dostihových pretekov v strednej Európe, ktoré sa konali v roku 1814 práve v Mojmírovciach," vysvetlil Balko.