NITRA. Tri roky používala nitrianska firma Incar auto dovezené z Francúzska, ktoré kúpila za 17-tisíc eur od fyzickej osoby. Potom prišiel šok – Renault zaistila polícia. Nový informačný systém, ktorý začala používať, ho evidoval ako kradnuté.
Už vyše dva roky je Renault v policajnej úschove. Nitrianska firma sa medzitým dohodla s pôvodným majiteľom – francúzskou leasingovou spoločnosťou a za auto jej zaplatila. V systéme už nefiguruje ako kradnuté, vyradili ho z pátrania. Napriek tomu ho polícia odmieta vrátiť.
„Pokiaľ nebudeme mať rozhodnutie zo súdu, auto nemôžeme vydať,“ povedala nám policajná hovorkyňa Božena Bruchterová.
Súd: Je to komplikovaný spor
Incar sa ešte v januári 2010 obrátil na okresný súd s návrhom na určenie vlastníckeho práva k autu. Keď sa dohodol s francúzskou leasingovkou a vyplatil ju, požiadal súd o schválenie zmieru medzi spoločnosťami.
Prípad je na súde už takmer dva roky, no rozhodnuté zatiaľ nebolo. Firma Incar si myslí, že sa vec neúmerne naťahuje. „Okresný súd Nitra v uvedenom prípade riadne koná a nariadil termín pojednávania na 21. marca,“ reagoval Oliver Kolenčík, hovorca nitrianskeho súdu.
Dodal, že ide o pomerne komplikovaný spor: „Dôležitú rolu zohráva skutočnosť, že jedným z účastníkov je subjekt zo zahraničia. S jeho účasťou v konaní sú spojené časovo nie jednoduché otázky súvisiace s doručovaním súdnych a iných písomností a zabezpečovaním prekladateľských a tlmočníckych úkonov.“
Právny zástupca Incaru zvažuje, že už nebude žiadať o schválenie zmieru, „ale aby súd určil, že vlastníkom vozidla je Incar“. Predtým, ako auto zhabala polícia, ho totiž firma tri roky užívala, čím ho podľa právnika „vydržala“.
„O vydržaní by mohol súd rozhodnúť aj bez účasti francúzskej spoločnosti. Aj my sme mali problém sa s ňou skontaktovať,“ dodal právnik.
Nedostal auto ani peniaze
O tom, že Renault bol kradnutý, respektíve že bol súčasťou poisťovacieho podvodu, konateľ Incaru netušil: „Auto mi odporučil kamarát, jeho cena nebola prehnane nižšia. Skôr, ako sme vozidlo kúpili a prihlásili, preverili sme si jeho pôvod v medzinárodnej sieti THG a tiež, či nie je v pátraní.“
Krádež vozidla však bola údajne nahlásená až niekoľko mesiacov po tom, ako bolo prihlásené na Slovensku. Teraz nemá firma auto ani peniaze. Osoba, od ktorej Renault kúpili, nemá žiadny majetok, takže si nemajú z čoho nárokovať škodu.
„Keďže auto je už dva roky u policajtov, musel som kúpiť ďalšie auto,“ dodal podnikateľ, ktorý dokonca čelil podozreniu, že u nás legalizoval predmet pochádzajúci z trestnej činnosti.
Paradoxom je, že za zadržané auto musí stále platiť zákonnú poistku, no používať ho nemôže.
Začarovaný kruh
Auto zostáva na polícii, hoci už v systéme nefiguruje ako kradnuté. „Polícia ho teda zadržiava neoprávnene, no nevydá mi ho bez rozhodnutia súdu. A súd stále nerozhodol - napriek tomu že francúzska spoločnosť stiahla vozidlo z pátrania, takže už nie brané ako pochádzajúce z trestnej činnosti. Je to začarovaný kruh,“ zauvažoval podnikateľ.
Dodal, že v podobnej situácii sa môže ocitnúť ktokoľvek: "Aj človek, ktorý si na auto možno šetril celý život."