Podľa nitrianského župana Milana Belicu sa v Európskej únii musí zachovať význam regiónov aj do budúcnosti. Prílišná centralizácia pod vplyvom ekonomickej krízy je podľa jeho slov cestou do pekla.
NITRA. V Bruseli si ponechalo svoje zastúpenie päť z ôsmich slovenských krajov – Bratislavský, Nitriansky, Košický, Prešovský a Trenčiansky. Pôvodne tu mali kancelárie všetky regióny, z ekonomických dôvodov ich však postupne zrušili. Budova Domu slovenských regiónov sa stala pre kraje priveľká.
Nové sídlo našli na námestí Meeus 1, v budove, ktorá je v bezprostrednej blízkosti Európskeho parlamentu a Výboru regiónov. Sídlia tu štyri kraje, Bratislavský je kúsok ďalej. Nájomné pre každý z nich je 18 950 eur ročne.
„Práve teraz, v týchto zložitých časoch, keď je nutná okamžitá komunikácia, by to bola nenapraviteľná škoda, keby sme sa rozhodli zrušiť naše zastúpenie, veď náklady sú veľmi malé vo vzťahu k tým výnosom, ktoré nám existencia tohto pracoviska prináša,“ povedal pre agentúru SITA Nitriansky župan Milan Belica, ktorý je zároveň viceprezidentom Výboru regiónov Európskej únie a vedúcim slovenskej delegácie v tomto výbore.
Kraje, ktoré v Bruseli svoje kancelárie zrušili, neurobili podľa Belicu dobre. Trend v Bruseli je totiž presne opačný, svoje zastúpenie sa tu snažia mať aj regióny mimo krajín Európskej únie - napríklad z Chorvátska, Bosny-Hercegoviny, Srbska či z Turecka. Belica zdôraznil, že význam Výboru regiónov narastá.
„Musím vysloviť uspokojenie, že táto naša inštitúcia, ktorá pozostáva z priamo volených predstaviteľov všetkých regiónov Európy, má čoraz silnejší hlas a tento hlas je čoraz viac akceptovaný aj inštitúciami ako je Európska komisia a Európsky parlament,“ zhodnotil nitriansky župan.
Slovensko je podľa neho z hľadiska počtu vystúpení vzhľadom na veľkosť štátu jednou z najaktívnejších krajín v tomto fóre. Nitriansky samosprávny kraj financuje v Bruseli okrem nájomného za kanceláriu ešte plat svojho zástupcu Tomáša Szlávika. Výhodou je, že Szlávik má svoje vlastné ubytovanie, pre kraj pracuje na polovičný úväzok.
Podľa Belicu sa v Európskej únii musí zachovať význam regiónov aj do budúcnosti. „Práve produkty krízy akoby navádzali také predstavy, že treba všetko centralizovať. Princípy subsidiarity a sociálnej kohézie začínajú byť v Európe ohrozované prílišnou centralizáciou, a to je cesta do pekla,“ myslí si Belica.
Na decembrovom zasadnutí Výboru regiónov v Bruseli apeloval na to, aby si aj vlády uvedomili, že postavenie regiónov má svoje miesto v Európe. Zároveň sa stotožnil s názorom slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča, že predpokladom pre vyriešenie ekonomickej krízy je v prvom rade dôvera.
„Riešenie problémov začína u dôvery alebo nedôvery. To znamená, že pokiaľ bude vyššia dôvera, dá sa odstrániť aj ten ťažký balvan, ktorý ťaží v súčasnosti európsku aj celosvetovú ekonomiku. Ale musíme začať dôverou na tej najnižšej úrovni,“ skonštatoval Belica.