NITRA. Na Kolíňanskom vrchu nacvičovali vojaci strieľanie sálv. Išlo o generálku pred novoročnými oslavami 19. výročia vzniku Slovenskej republiky, ktoré sa konali v Bratislave.
Cvičenie sa uskutočnilo 29. decembra dopoludnia. Hoci o ňom boli obyvatelia okolitých dedín vopred informovaní a armáda ich požiadala o zhovievavosť, intenzita výbuchov viacerých zaskočila. Obyvateľ Pohraníc dokonca vyjadril obavu o stabilitu domov. Armáda takéto riziko vylučuje.
Len zvukový efekt?
Príslušníci raketometného oddielu z Rožňavy vystrelili na Kolíňanskom vrchu dvadsať sálv, použili 40 kusov cvičnej munície.
„Silné otrasy boli citeľné všade v zastavanom území, domy sa triasli, pôda chvela a akustický efekt bol neprimerane silný. Nie sú nám známe štúdie, v rámci ktorých by boli vojaci preskúmali možné dopady takýchto potenciálne deštrukčných fyzikálnych polí na priestor v obci, hoci prvé obývané domy sú asi jeden kilometer od zvukového a seizmického zdroja,“ upozornil docent Alexander Fehér z Pohraníc.
„Zvukový efekt je veľmi podobný streľbe reálnou muníciou. Ale tento je bez seizmického efektu,” reagoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.
Podľa armády sú pri cvičných streľbách otrasy zeme už pri vzdialenosti 30 metrov za kanónom zanedbateľné. „Je cítiť tlakovú vlnu, ale vzhľadom k tomu, že dedina Pohranice je pod kopcom a vo vzdialenosti približne 1 kilometer, je vplyv na statiku budov absolútne zanedbateľný,” píše sa v oficálnom vyjadrení.
Armáda argmentuje aj tým, že vedľa palebných postavení húfnic D-30 stoja na Kolíňanskom vrchu vojenské budovy, na ktorých sa narušenie statiky neprejavilo.
Hluk majú zmeraný
V decembri pri nácviku sálv použili vojaci špeciálnu muníciu s polystyrénovým projektilom.
„Streľba nebola vedená do priestoru intravilánu obce. Prachová náplň pri odpálení vymrští horiaci projektil z hlavne do vzdialenosti maximálne 10 až 15 metrov,” povedal hovorca Vanga.
Dodal, že v roku 2010, počas skúšania cvičnej munície, merali na Záhorí hladinu intenzity zvuku. Použili vraj muníciu, aká sa používa pri salvách. Protokoly podľa armády dokazujú, že nebol zistený žiadny negatívny vplyv na okolie.
Ľudia sa sťažovali
Kolíňanský vrch zasahuje do katastrov obcí Pohranice, Kolíňany a Hosťová. Na obecných úradoch nám potvrdili, že o cvičeniach ich armáda vopred informuje. Starostovia sa zhodli, že už nebývajú tak často ako v minulosti.
Po cvičení, ktoré sa konalo 29. decembra, zaznamenali sťažnosti len v Pohraniciach. „Ľudia telefonovali na úrad, mysleli si, že ide o streľbu v kameňolome,” povedal nám starosta Ladislav Hajdu. V mene obce sa chce obrátiť na armádu s požiadavkou, aby v budúcnosti používala slabšiu muníciu.
„My sme sťažnosti nezaznamenali, chráni nás kopec,” povedal starosta Kolíňan Róbert Balkó.
Ostrú nepoužívajú
Posádkové cvičisko Kolíňanský vrch využívajú vojaci minimálne od 60. rokov 20. storočia. V minulosti tu pôsobili vojenské vzdelávacie zariadenia, ktoré pripravovali profesionálnych vojakov pre celú československú armádu. V súčasnosti sa tu cvičia aj vojaci, ktorí sú vybraní na plnenie úloh v mierovej misii UNFICYP.
„Z dôvodu blízkosti obcí k Posádkovému cvičisku Kolíňanský vrch je zakázané používať imitačnú muníciu v pracovných dňoch od 11.30 do 14.30 hodiny a od 22. do 6. hodiny, ako aj počas víkendov a štátnych sviatkov,” informoval hovorca. Ostrá munícia sa v priestore nepoužíva.
Písali petíciu, neuspeli
Ľudia z Pohraníc ešte v roku 2002 spísali petíciu za zrušenie výcvikového priestoru Kolíňanský vrch v katastri Pohranice. Pre takýto krok sa rozhodli po vojenskom cvičení, keď sa nad dedinu vzniesol oblak dymu údajne z dymovníc. Ľudia sa sťažovali na bolesti hlavy, mali problémy s dýchaním, privolali aj požiarnikov.
Armáda vtedy možnosť, že by sa mrak dostal nad dedinu, spochybnila. Vtedajší veliteľ vojenského útvaru 4405 Nitra plukovník Milan Dovalovský reagoval: „Nevidím objektívne faktory, ktoré by zhoršovali kvalitu života miestnych obyvateľov. Skôr to vnímam ako partikulárne záujmy obce.“
Argumentoval tiež, že výcvikových priestorov je menej než málo. Najbližší je až Turecký vrch na Záhorí: „Máme k dispozícii aj Lešť, avšak štát by to vyšlo podstatne drahšie.“