Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Predávajú park, pohotovosť zrušili

Najdôležitejšie udalosti v regióne juhozápadu sme pre vás zhrnuli v ročenke.

Nemocnica v Galante.(Zdroj: (LAZ))

Spoplatnia extravilán


Ministerstvo dopravy koncom minulého roka odsúhlasilo, že cesta I/75 od Sládkovičova cez Nové Zámky až po Lučenec sa spoplatní. Zmenu by malo zakomponovať v ďalšej novele vyhlášky z roku 2009, ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I.triedy s elektronickým výberom mýta, už v prvých mesiacoch tohto roka.
V poslednej novele vyhlášky, ktorá nadobudla účinnosť 1.januára 2012, sa to podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Krajčoviča nestihlo. K tejto vyhláške začalo ministerstvo dopravy 8. novembra pripomienkové konanie, v ktorom návrh zmeny ale nepočítal so spoplatnením cesty I.triedy I/75. Pripomienkové konanie začalo ministerstvo v skrátenej forme, mesto Šaľa o tom vraj podľa primátora Martina Alföldiho nikto oficiálne neinformoval.

Alföldi vzápätí zaslal ministerstvu hromadnú pripomienku so stovkami podpisov Šaľanov a vyhlásením zastupiteľstva, ktorí žiadali spoplatnenie cesty, ktorá prechádza Šaľou. Intravilán miest sa však nespoplatňuje. Primátor vtedy povedal, že ak s požiadavkou neuspeje, je spolu s niektorými poslancami pripravený spolupodieľať sa na hromadných protestoch proti dopravnej situácii. Tie mesto vlani riešilo niekoľkokrát. Nespokojní Šaľania sa vtedy sťažovali na vysokú frekventovanosť cesty I.triedy. Návaly tranzitnej dopravy spôsobovali na ich domoch praskliny a narúšala sa statika niektorých brán rodinných domov na hlavnom ťahu.

Zmeny v nemocnici

V galantskej nemocnici zrušili v apríli 15 lôžok, 6 na očnom a 9 na ušno-nosno-krčnom oddelení. Jednodňová chirurgia zostala, operačné výkony, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu, lekári postupujú do Fakultnej nemocnice v Trnave. O zrušení lôžok rozhodla podľa hovorkyne nemocnice Drahomíry Bollovej Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá v rámci racionalizačných opatrení odobrala limit na hospitalizácie obom oddeleniam. Podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petry Balážovej obe oddelenia nespĺňali personálne a materiálno-technické vybavenie. Využiteľnosť oddelení z hľadiska hospitalizácie bola podľa jej slov nízka. Išlo o zákroky, ktoré sa štandardne robia v rámci jednodňovej zdravotnej starostlivosti.

Streľba na podnikateľa

V júli strieľali v Galante na šalianskeho podnikateľa Ladislava V., ktorý prechádzal mestom na opancierovanom aute značky Audi. Strela z ručnej protitankovej zbrane - RPG, ktorú útočník vypálil z auta, audi minula a padla do poľa. Nevybuchla a nikto sa nezranil. Za nevybuchnutím mohla byť podľa odborníka napríklad zlá manipulácia alebo zlé skladovanie. Išlo pravdepodobne o vybavovanie si účtov v podsvetí. Útok sa odohral neďaleko miesta, kde zabili Maroša Kováča a obeť útoku s ním mala byť spojená.

Pohotovosťv Seredi skončila

Lekárska pohotovosť v Mestskej poliklinike v Seredi k 1. augustu skončila. Podľa riaditeľky Kornélie Horváthovej dlhodobo vytvárala stratu. Priemerný počet pacientov počas nočných služieb bol deväť, maximálne desať.
Riaditeľka polikliniky sa na júnovom zastupiteľstve obrátila na poslancov so žiadosťou o schválenie dodatku, ktorým by sa zrušilo organizovanie pohotovosti, a Pro-Care by sa vyhla pokute. V zmysle zmluvy potrebovala na to súhlas mestského parlamentu. Väčšina poslancov hlasovala za zrušenie
LSPP sa teraz pre Seredčanov vykonáva v Galante.

Z hotela apartmánové byty

O skelet nedokončeného hotela Arli v Galante prejavila koncom roka záujem galantská stavebná spoločnosť AVA stav, s.r.o. Nový investor plánuje prvé dve poschodia nedokončeného hotela prevádzkovať ako obchodné priestory a zo zvyšných podlaží spraviť apartmánové byty. Ich presný počet ani cenu zatiaľ nechcel konkretizovať. Tiež by zabezpečil podzemné a vonkajšie parkovanie. Na decembrovom zastupiteľstve mu poslanci schválili zmenu účelovosti stavby. So stavbou by začal vo februári-marci, ukončiť by ju mal najneskôr do apríla 2013.

Pôvodným investorom hotela je firma SK Hotel Senica, ktorá s jeho výstavbou začala už v roku 2009. Hotel vraj nedokončili pre problémy vyplývajúce z hospodárskej krízy. Zmluva, ktorú mesto podpísalo s firmou, obsahovala aj harmonogram prác, termín ukončenia a zmluvnú pokutu v prípade, že hotel nepostavia v určenej dobe. Bola stanovená vo výške 25 percent z kúpnej ceny pozemku zastavaného stavbou hotela. Predstavuje zhruba 53-tisíc eur. Poslanci mestského zastupiteľstva v roku 2009 odsúhlasili novú zmluvnú pokutu, ktorá hrozila investorovi v prípade, ak by nedodržal ani predĺžený termín. Schválili ju vo výške 45 percent z kúpnej ceny pozemku. Zmluvu, v ktorej bola zakotvená nová zmluvná pokuta, však investor nepodpísal a vyhol sa tak sankcii.

Mesto prehralo súdny spor

Firma Sates, ktorá vybudovala pešiu zónu, sa súdila s mestom o prvoštvrťročné úroky, ktoré vyplývali zo zmluvy. Spor na prvostupňovom Okresnom súde v Galante vyhralo mesto. Firma sa odvolala na Krajský súd v Trnave, ktorý rozhodnutie prvostupňového zrušil a prípad sa vrátil naspäť na okresný súd, kde mesto naopak už prehralo.
So stavbou sa malo začať bez dodatočného stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia, ktoré pešia zóna nemá dodnes. Sú vydané, ale nie sú právoplatné, pretože účastníci konania sa odvolali. Pešia zóna je tak v skutočnosti čiernou stavbou, staveniskom.
Účastníkmi konania, ktorí sa odvolali, sú Jednota a Allba. S prvou firmou sa mesto pri rokovaniach dohodlo, s druhou nie. Vedenie mesta je spolu s právnym oddelením presvedčené, že Allba má zabezpečené právo prechodu k svojmu majetku. Zakotvilo ho v roku 2007 vo VZN mesta, ktoré hovorí, že majú neobmedzený 24-hodinový prístup cez pešiu zónu k svojej nehnuteľnosti. Tento prístup je len pre majiteľov firmy Allba a BV Group, nie pre ostatné prevádzky a pre návštevníkov. Prístup k budove by mala mať firma zo zadnej strany, z Feketeházyho ulice. Problém je v tom, že pozemok patrí inej súkromnej osobe, ktorá Allbe nechce dať vecné bremeno. Tento prístup môže kedykoľvek zrušiť.

Park predávajú

Najväčšie sklamanie v minulom roku zažilo občianske združenie Petra Bošňáka, ktoré iniciovalo záchranu nemocničného parku. Proti jeho predaju bolo vyše 4 100 ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu. Obávali sa, že ak by park prešiel spolu s budovami do rúk viacerých súkromných vlastníkov, mohol by zaniknúť.
Park je súčasťou areálu bývalej šalianskej nemocnice, ktorý sa nitrianska župa snaží odpredať. Je to jej majetok. Najprv sa ho pokúšala odpredať ako celok, neskôr ho rozdelila na šesť logických častí. Poslanci na decembrovom zastupiteľstve rozhodli vypísať už piatu verejnú obchodnú súťaž. Opäť znížili aj jej cenu o desať percent.

Mesto nedávno ponúklo Nitrianskemu samosprávnemu kraju pozemky pod cestami druhej a tretej triedy ako zámenu za nemocničný park. Poslanci ju podľa hovorcu župy Stanislava Katrinca neprijali ako nevýhodnú. Paradoxne však o nej rokovali až potom, čo odsúhlasili ďalšiu súťaž.
Primátor Martin Alföldi si myslí, že sa nemocnica nepredá ani v tomto kole. Všetko podľa neho nasvedčuje tomu, že je vopred rozhodnutý kupec, len sa čaká na to, kedy sa zastupiteľstvo salámovou metódou dostane na tú cenu, ktorá je pre neho vyhovujúca.


  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 4 271
  2. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 899
  3. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 329
  4. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 282
  5. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 235
  6. Koalícia siedmich strán siaha po Greššovi. Má poraziť extrémistov aj Belicu 229
  7. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 221
  8. Fotogaléria: FC ViOn - Podbrezová 1:0 Foto 197
  9. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 172
  10. V Starom meste bude informačný systém za takmer 50-tisíc Foto 128

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0

Futbalisti Nitry dnes privítali tretí tím z minulej sezóny Fortuna ligy, ktorý úspešne reprezentoval v Európskej lige.

Blízke regióny

Pestuje celý život, no taký obor sa v jej záhrade ešte neurodil

Na dovolenky nechodí, najväčším relaxom pre Helenu Moderdorfskú zo Zavara je jej záhrada. Tento rok vypestovala unikátnu dyňu.

Stánkari s občerstvením budú na miesta na Vianočných trhoch prihadzovať

Po rokoch bude Vianočné trhy v Trnave opäť organizovať radnica.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy v súťaži nevybrali

Ponuka jediného uchádzača, spoločnosti Arriva Trnava, bola pre radnicu neprijateľná.

Voľby do VÚC 2017 Hlohovec: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Hlohovec.

Všetky správy

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

Minúta po minúte: Sociálni demokrati sa pre zlý výsledok rozhodli odísť do opozície

Prvé povolebné odhady hovoria o výhre Merkelovej konzervatívcov.

Trump chce ukázať silu, bombardéry preleteli blízko Severnej Kórey

Donald Trump chcel ukázať, že má viacero vojenských možností, ako sa postaviť hrozbe.

Konzervatívni teológovia obviňujú pápeža zo šírenia herézy

Dožadujú sa opatrenia, ktoré sa proti pápežovi použilo naposledy v 14. storočí.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Kam vyraziť