Mesto sa vlani dočkalo dlhé roky očakávaného južného obchvatu, ktorý je súčasťou novej rýchlostnej cesty. Otvorili ju koncom októbra s mesačným meškaním. Nový 46-kilometrový úsek R1 medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami skrátil vodičom cestu z Bratislavy do Banskej Bystrice. Zároveň odviedol časť tranzitnej dopravy z mesta a odbremenila zlatomoraveckú cestu smrti. Cestu postavila spoločnosť Granvia v rámci verejno-súkromného partnerstva so štátom.
Už po prvom mesiaci sa ukázalo, že po novej R1 jazdí podstatne viac áut ako sa očakávalo. Oproti predpokladanej intenzite 5-7 tisíc vozidiel denne je tu dvoj- až trojnásobne väčšia hustota premávky. Nitrania z Kalvárie, Krškách a Chrenovej sa sťažujú na hluk, ktorý sa šíri z R1 najmä večer z nákladnej dopravy. Žiadajú dobudovať protihlukové bariéry.
V Nitre po 52 rokoch pribudol nový cestný most, ktorý spája Staré mesto s Chrenovou. Otvorili ho v júni. Nahradil lávku pre peších, ktorú po vyše 40-ročnej existencii zbúrali. Vlnu kritiky zožali drevené chodníky na moste, ktoré sa pri prvých mrazoch zmenili na klzisko. Mestské služby na nich preto osadili tabule, ktoré upozorňujú na nebezpečenstvo pošmyknutia. Hlásajú tiež, že chodníky sú bez chemického posypu - poškodil by drevo a znečistil rieku. Chodníky posýpajú len drvinou.
Pred hlavným mestským cintorínom vzniklo nové Námestie kráľovnej pokoja, na jeho okraji postavili kolumbárium so 604 urnovými schránkami. Práce financovalo mesto. Autorom projektu je architekt Viktor Šabík z Nitry, držiteľ viacerých ocenení. „Celé dielo je jeden veľký symbol toho, čo nás všetkých čaká – je úvahou na tému smrť a nekonečno,“ povedal Šabík.
Dokončená bola prestavba bývalej detskej nemocnice na Zobore na mestské zariadenie pre seniorov. Jeho otvorenie sa však oproti plánom posunulo, pretože pri kolaudácii boli zistené vážne nedostatky. Časť novej fasády musela firma Dynamik strhnúť a vymeniť tepelno-izolačný materiál. Bol totiž iný, ako uvádzala projektová dokumentácia. Náklady znášala firma. Kuriózne je, že stavebný dozor na stavbe robil pracovník mestského úradu. Záhadu, prečo sa na problém prišlo až pri kolaudácii, radnica nevedela vysvetliť.
Mesto odovzdalo do užívania 92 nájomných bytov. Postavené boli s podporou štátu v lokalite Diely - Viničky na Rýnskej ulici. Radnica pripravila projektovú dokumentáciu aj na ďalšie nájomné byty, ktoré plánovala postaviť na Dieloch III. Petíciu obyvateľov, ktorí s tým nesúhlasia, vyhodnotil hlavný kontrolór ako neopodstatnenú. Výstavba je napriek tomu ohrozená – ministerstvo vraj nemá tento rok vyčlenené ani euro na štátnu dotáciu.
Nitrianska nemocnica prišla od apríla o lôžka na kožnom oddelení, Nitrania musia cestovať do Nových Zámkov. Rozhodli o tom zdravotné poisťovne. K 1. júlu musela nemocnica zrušiť aj celé doliečovacie oddelenie (na snímke) a radikálne znížila počet lôžok na psychiatrickej klinike.
Riaditeľom nemocnice sa stal Kamil Koleják (na snímke), prednosta neurochirurgie. Jeho predchodcu Jozefa Valockého, poslanca Národnej rady za Smer, minister odvolal. V nemocnici však zostal, dostal novú funkciu námestníka pre stratégiu a rozvoj - zriadil ju 2,5 mesiaca pred svojím odvolaním. Viacerí lekári označili takúto situáciu za neštandardnú.
Mestu sa podarilo na ministerstve dopravy vylobovať, aby bol tzv. severný obchvat Nitry opäť nespoplatnený. Približne 3-kilometrový úsek rýchlostnej cesty (od odbočky na Topoľčany po odbočku na Hlohovec) spoplatnilo ministerstvo v novembra 2010. Mesto namietalo, že ho pri rozhodovaní obišlo a dalo podnet na Generálnu prokuratúru. Ministerstvo nakoniec vyšlo samospráve v ústrety, od marca sa po tzv. severnom obchvate jazdí opäť bez diaľničnej známky.
Mesto dalo odstrániť posledné časti starej lanovky, ktoré zostali v lese. Zároveň avizovalo, že na Zobore bude nová lanovka. Realitou podľa primátora môže byť už v lete 2012. Do obnovenie nitrianskej atrakcie chce investovať spoločnosť Veolia Transport, ktorá prevádzkuje mestskú autobusovú dopravu. Nová lanovka má viesť v rovnakej trase ako jej predchodkyňa, nástupná stanica však bude bližšie k lesu. Dráha sa tak skráti.
Mesto ani vlani nevyužilo časť areálu bývalej kafilérie v Krškanoch, ktorú kúpilo od N-Adova za 497 908 eur bez DPH. Opozičný poslanec Jozef Weber dal preto návrh, aby prednosta preskúmal možnosti odstúpenia od kúpnej zmluvy, no zastupiteľstvo ho neschválilo. Mesto chcelo do Krškán presťahovať Mestské služby, potom si to rozmyslelo. Najnovšie tu plánuje, ak nájde investora, vybudovať akvapark alebo byty.
Krajský súd vyniesol rozsudok v kauze Stará pekáreň, ktorá sa tak po 13 rokoch uzavrela. Dušan Malovec, bývalý krajský šéf polície, ktorý mal blízko k HZDS, sa podľa krajského súdu nepodieľal spolu so SIS na diskreditácii opozičnej politickej strany.
Podľa obžaloby mal Malovec v júni 1998 nariadiť, po predchádzajúcom dohovore s funkcionármi SIS, policajnú akciu Výmetnica v Starej pekárni. V tom čase sa v podniku konala beseda s podpredsedom opozičnej Demokratickej strany Šebejom. Policajti mali podľa prvostupňového rozsudku nájsť v pekárni drogy a výbušniny, ktoré tam rozmiestnili siskári. Podľa krajskej sudkyne bol však skutok, za ktorý Malovca odsúdil okresný súd, len virtuálny a spod obžaloby ho oslobodila. Odsúdení neboli ani dvaja niekdajší príslušníci Slovenskej informačnej služby.
Bývalé kasárne pod Zoborom sú národnou kultúrnou pamiatkou. Definitívne o tom rozhodlo ministerstvo kultúry, ktoré zamietlo odvolanie vlastníkov - mestského úradu, archeologického ústavu a biskupského úradu (patria mu pozemky). Pamiatkou sú budovy šiator tábora, ktorý tu postavili v rokoch 1882-1884. Mesto zatiaľ do svojej časti areálu neinvestovalo, nenašlo na to peniaze.
Ján Vančo (KDH) sa vzdal funkcie zástupcu nitrianskeho župana Milana Belicu. Stal sa zástupcom nitrianskeho primátora Jozefa Dvonča. „Mám silný citový vzťah k Nitre, môj starý otec aj otec pôsobili v mestskom zastupiteľstve a mestskej rade,“ zdôvodnil Vančo.
Gotická priekopa na Nitrianskom hrade mala problémy so statikou. Z tohto dôvodu zrušili divadelné predstavenie, ktoré tu malo mať premiéru 4. júla, v rámci osláv Nitra, milá Nitra. Problém súvisí aj s Vazulovou vežou, na ktorej pred rokom našli trhlinu. Keďže veža stojí nad hradnou priekopou, objavili sa úvahy, že svah je nestabilný.
So šesťmesačným meškaním sa začalo na jar s výstavbou kanalizácie. Dôvodom časového posunu bolo chýbajúce potvrdenie z ministerstva o správnosti verejného obstarávania. Kanalizácia sa robí vo viacerých mestských častiach. Investorom stavby je Západoslovenská vodárenská spoločnosť, kde je väčšinovým akcionárom mesto Nitra. Náklady boli vyčíslené na 12,67 milióna eur, z toho 95 percent získala ZVS z Európskej únie a zo štátneho rozpočtu.
Parkovanie v areáli nitrianskej nemocnice je od leta spoplatnené, samotný vjazd však nie. Ak vodič odíde do pol hodiny, nič neplatí. Automatický závorový systém je inštalovaný pred zadným vchodom nemocnice.
Riaditeľom Agrokomplexu sa v januári stal bývalý prednosta mestského úradu Ľubomír Martinka. Po troch mesiacoch ho minister odvolal. „Ak sa štátny podnik vyberie zlým smerom, ministerstvo ako zriaďovateľ má právo zasiahnuť,“ zdôvodnil minister. Ako prvé na Agrokomplexe prehodnotili Martinkovo rozhodnutie otvoriť areál pre širokú verejnosť počas víkendov. V júni sa stal novým riaditeľom František Ďurkovič z Nitry.
Polícia po rokoch ukončila vyšetrovanie prípadu obchodovania s ľuďmi, ktoré mala organizovať nitrianska agentúra Eli. Podľa polície ponúkala dievčatám prácu hostesky, no v skutočnosti pracovali ako prostitútky. V kauze stíhajú desať ľudí predovšetkým z Nitry a okolia. Zakladateľmi agentúry boli dva manželské páry, pôsobil tu aj syn jedného z nich. Agentúra vznikla v roku 1998, pôvodne sídlila na Mostnej, potom mala centrálu na Ulicu Fraňa Mojtu v Nitre. Zatvorili ju v roku 2004, keď tu polícia urobila raziu.
Analógový vysielač na Zobore skončil. Starý anténny systém vymenili za nový – digitálny. Pomáhal pri tom vrtuľník. „Z lokálneho zoborského vysielača sa stáva kľúčový vysielač, ktorý zabezpečí pokrytie pre celú Podunajskú nížinu. Bude mať dosah až po oblasť Modrého Kameňa a na severe po oblasť Partizánskeho,“ povedal Juraj Zachar z Towercomu.
Špecializovaný trestný súd vyniesol rozsudok v prípade nitrianskeho Družstva vzájomnej pomoci (D.V.P.). V tejto nebankovke prišlo o peniaze vyše 1900 ľudí. Z pätnástich obžalovaných bolo desať oslobodených. Len zvyšných päť uznal súd vinnými. Štyroch odsúdil za neoprávnené podnikanie a jedného za podvod. Všetci dostali len podmienečné tresty.
Najvyšší súd zrušil rozsudok v kauze úverových podvodov. Bývalí bankári z niekdajšej Investičnej a úverovej banky, ktorých nitriansky krajský súd v roku 2006 oslobodil, sú opäť stíhaní. Proces sa začal odznova. Podľa obžaloby pripravili pochybné úvery vtedajšiu Investičnú a úverovú banku (IRB) o stovky miliónov korún. Dostala sa do nútenej správy. Proces je neobvyklý tým, že sú obžalovaní podnikatelia, ktorí úvery čerpali a nesplatili, aj vtedajší funkcionári banky.
Primátor Jozef Dvonč pôvodne zarábal najviac zo všetkých krajských primátor - 4 744 eur. Na výplatnej páse za jún si našiel „len“ 4 171 eur. O nižší plat sa mu postarala novela zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Národná rada ju schválila na podnet SaS.
Vo veži hradnej katedrály pribudol štvrtý zvon, váži 2400 kíl. Nitrianskemu biskupstvu ho darovala miestna kapitula kanonikov pri príležitosti výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie. V katedrále boli pôvodne štyri zvony. Počas bombardovania na konci druhej svetovej vojny však dostala veža zásah a zrútila sa. Tri zvony dalo biskupstvo postupne opraviť. Miesto štvrtého – najväčšieho – bolo celé desaťročia prázdne.
Barokový most, ktorý viedol k Nitrianskemu hradu, začali v auguste rekonštruovať pre problémy so statikou. Odborníci však skonštatovali, že pôvodné murivo už nemôžu obnoviť, preto firma podstatnú časť mosta zbúrala a postavila jeho kópiu. Koncom roka na ňu osadili sochy a vázy. Umelecká výzdoba sa na most vrátila po dvoch desaťročiach.
Zvony v piaristickom Kostole sv. Ladislava sa rozozneli po šesťročnej prestávke. Pribudla aj novinka - odbíjanie času. Zvon začínal odbíjať od piatej ráno, a to každú štvrťhodinu. Po sťažnostiach ľudí čas posunuli na 6.45 h.
Po meste jazdil v lete cyklobus. Veolia dala na tento účel upraviť starší autobus Karosa. Zmestí sa tam 25 bicyklov a cyklistov. Cestujúci platia v netradičnom autobuse cestovné ako v bežnej autobusovej doprave. Preprava bicyklov je bezplatná.
Mesto zrušilo od septembra svoju rozpočtovú organizáciu Správa materských škôl, ktorá sídlila na Vŕšku. Materské školy spadajú priamo pod odbor školstva na mestskom úrade. V uvoľnenej budove by podľa primátora mohli v budúcnosti otvoriť jasle.
Mestskí poslanci schválili prenájom 250 parkovacích miest pred zimným štadiónom pre firmu Euro City park za 2500 eur ročne plus DPH. Materiál predložil primátor Jozef Dvonč ako prípad hodný osobitného zreteľa. Zdôvodnil to tým, že firma chce dostavať skelet City Parku. Do konca roka ale nezískala stavebné povolenie. Na brehu rieky má vyrásť obchodno-zábavné centrum.
Mestský azylový dom na Štúrovej ulici v septembri zbúrali, bol v zlom technickom stave. Nahradí ho nová budova. Výstavba vyjde 1,1 milióna eur, bude financovaná z eurofondov.
Švajčiarsky investor chce prestavať futbalový štadión v Nitre na multifunkčný komplex pre športové a kultúrno-spoločenské účely. Mestskí poslanci už vyjadrili súhlas s týmto zámerom.
Na Klokočine k 1. októbru skončilo obvodné policajné oddelenie. Policajti zatiaľ v prenajatej budove na Čajkovského zostali. Tento rok vo februári sa presťahujú na Nábrežie mládeže, kde je sídlo dnes už jediného policajného oddelenia v Nitre.
V Nitre sa rozbehla petícia za zmenu obyvateľského názvu Nitran na Nitrančan. Jazykovedci hovoria, že je to proti pravidlám slovenského jazyka. Petícia potrvá do jari. Organizátori ju potom predložia Ústrednej jazykovej rade ako poradnému orgánu ministra kultúry a Jazykovednému ústavu Ľudovíta Štúra SAV.
V októbri zomrel mestský poslanec MVDr. Miroslav Bradáč. Vo veku 57 rokov podľahol ťažkej chorobe. Poslancom bol už druhé volebné obdobie. Kandidoval za stranu Smer, zastupoval mestskú časť Klokočina. V zastupiteľstve ho nahradil František Refka.
Nitrianska autobusová stanica je v zlom stave, prístrešky pre cestujúcich boli postavené ešte v roku 1978. Veolia na jeseň zverejnila, že ak nenájde investora, z vlastných zdrojov investuje do rekonštrukcie súčasných priestorov.
Starú budovu železničnej stanice v Nitre nezrekonštruujú. Neďaleko nej postavia novú. V septembri o tom rozhodli Železnice SR. Pôvodnú staničnú budovu chcú ponúknuť mestu, respektíve inému subjektu. Novostavba vyjde podľa železníc menej ako rekonštrukcia. Bude mať kapacitu 1200 cestujúcich. Železnice zároveň urobia elektrifikáciu šiestich koľají. Investovať chcú aj do nástupísk. Termín výstavby zatiaľ nie je známy.
Nitrianska župa si v novembri pripomenula desiate výročie existencie samosprávnych krajov. Po prvý raz rokovali krajskí poslanci v zrekonštruovanej historickej budove Župného domu v Nitre. Oprava trvala tri desaťročia a vyšla na päť miliónov eur.
Fakultná nemocnica v Nitre pracovala od 1. do 6. decembra vo víkendovom režime. Plánované operácie boli až do odvolania zrušené, vykonávali iba akútne zákroky. Dôvodom bol celoslovenský štrajk lekárov. Keďže sa odbory s vládou nedohodli, viacerí lekári 1. decembra nenastúpili do práce. V Nitre ich bolo 47. Hoci v nemocnici nebol vyhlásený núdzový stav, na pomoc pricestovali štyria vojenskí anestéziológovia z Čiech.
Poslanci v decembri neschválili zámer odkúpiť do vlastníctva mesta nadštandardné byty na Klokočine od súkromnej firmy. Materiál, ktorý predložil primátor, len zobrali na vedomie a vrátili ho na dopracovanie. Viacerí poslanci označili transakciu za rizikovú. Kritizovali, že mesto ide zachraňovať firmu Doprastav Development, ktorej sa v čase krízy nedarí byty predať. Mesto by malo za 42 bytov a 43 garáží zaplatiť 4 205 400 eur vrátane DPH. Úver by banke splácalo tridsať rokov z vybratého nájomného.
Na Wilsonovom nábreží otvorili v decembri verejnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Stojí ma mestskom parkovisku a zatiaľ je čerpanie elektriny zadarmo. Je to v poradí štvrtá verejná nabíjacia stanica, ktorú prevádzkuje Východoslovenská energetika.
Koncom roka nemocnica skolaudovala nový liečebný pavilón. Financovala ho Európska únia a štát. Nová budova stojí oproti chirurgickému pavilónu, na mieste, kde bola predtým pristávacia plocha pre záchranársky vrtuľník. Otvoriť ju plánujú v marci.