NITRA. Vďaka projektu financovanému z eurofondov získal Archeologický ústav (AÚ) v Nitre zdroje na rôzne analýzy objavených predmetov či ľudských pozostatkov.
"Bonus toho projektu je napríklad to, že si teraz bez nejakých väčších problémov môžeme dať zanalyzovať rôzne vzorky, čo bol doteraz problém. Môžeme to využívať napríklad pri presnejšom datovaní, pri ktorom nám teraz pomôže či už rádiokarbónová metóda, alebo dendrochronológia. Analyzovať môžeme aj rôzne materiály, z ktorých sú nájdené predmety vyrobené," uviedol riaditeľ AÚ Matej Ruttkay.
Pri rozboroch keramiky alebo kovových nástrojov tak vedci vďaka využívaniu moderných chemických a fyzikálnych metód vedia zistiť nielen to, z čoho sa skladajú, ale napríklad aj to, odkiaľ kov či ruda pochádzajú.
"Zahraničné laboratóriá takéto analýzy dokážu robiť už dávnejšie, sú však finančne príliš náročné. Cena za rozbor jednej vzorky sa často pohybuje v stovkách eur. Napríklad analýza 'C14' stojí okolo 500 eur. Ak chceme dospieť k nejakým záverom, musí byť tých skúmaných vzoriek viac a to sme si doteraz nemohli dovoliť. Teraz už áno," hovorí Ruttkay.
"Moderné metódy dokážu odhaľovať aj stopy ťažkých kovov v kostrových pozostatkoch. Vďaka nim sú vedci v mnohých prípadoch schopní zistiť, odkiaľ pochovaný človek pochádzal. Tieto metódy sme doteraz tiež veľmi nemohli využívať. Na zisťovanie ťažkých kovov sa používajú najmä zuby. Vďaka týmto analýzam sa dá veľmi dobre určiť, či ten, kto bol pochovaný v hrobe, v danom priestore aj žil celý život, alebo či prišiel z nejakej vzdialenejšej oblasti. To nám pri archeologických teóriách doslova otvára oči a možno sa aj mnohé skostnatené teórie zásadne zmenia," myslí si Ruttkay.