Utorok, 22. august, 2017 | Meniny má Tichomír
Pridajte si svoje mesto

Voda mala 2°C, sneh na breh nanosili spred štadióna

Do Nitry prišli Ľadové medvede z celého Slovenska. Vo Veľkej Hangócke ich plávalo 121, najviac - 32 – ich bolo z Nitry.

Na zraze v Nitre sa stretlo 121 plavcov.(Zdroj: (ČE))

Do Nitry prišli Ľadové medvede z celého Slovenska. Vo Veľkej Hangócke ich plávalo 121, najviac - 32 – ich bolo z Nitry.

NITRA. Po druhýkrát sa v nitrianskom parku konal celoslovenský zraz Slovenských ľadových medveďov (SĽM). Účasťou otužilcov aj diváckou kulisou prekonal vlaňajší veľmi úspešný prvý ročník. Kým vo februári 2011 si vo Veľkej Hangócke zaplávalo 95 ľudí, tento rok ich bolo až 121. Najstarším bol 72-ročný Juraj Keleši z Bratislavy, najmladším otužilcom bol 14-ročný Jakub Schovanec z Nitry.

Pódium aj bufet

Hoci v nedeľu 15. januára pofukoval rezký vetrík, slniečko svietilo a povzbudzovalo organizátorov v prípravách akcie. Na brehu sa stavalo pódium, vedľa neho chystali bufet s občerstvením. „Všetko vyzerá OK, len pred chvíľou nastal technický problém. Vypadla nám elektrina - ozvučenie aj bufet súčasne je veľká záťaž,“ povedal nám krátko pred začiatkom akcie organizátor Marek Pozdech z Nitry.

Davy divákov na brehu už boli trochu uzimené aj netrpezlivé, čakanie im pesničkami spríjemňovala nitrianska kapela Everlong. Moderátor Tomáš Dúcky na pódiu spovedal otužilcov, ktorí budú reprezentovať SR na šampionáte v zimnom plávaní v Lotyšsku. Pavol Dinka, jeden zo služobne starších ľadových medveďov, rozprával o význame takéhoto otužovania, vydal o ňom aj niekoľko kníh.

Výborná partia

Po pár minútach už diváci aplauzom vítali prichádzajúcich „medveďov“ z celého Slovenska. Z pódia ich pozdravili primátor Jozef Dvonč, predseda OZ SĽM Ján Vyhnálik a Marek Pozdech.

„Akciu sme zámerne presunuli z februára na január, pretože sme rátali, že bude sneh a jazero bude zamrznuté. Síce počasie vyzerá jarne a sneh sme pre atmosféru krvopotne nanosili spred zimného štadióna, ale voda má zhruba2°Ca verím, že si ju užijeme,“ povedal Marek.

„Vlani bolo na našom 1. zraze 95 plavcov, čo bol ohromný úspech, ale dnes pôjde do vody až 121 otužilcov. Prišli z klubov z Košíc, Bratislavy, Banskej Bystrice, Martina, Bánoviec nad Bebravou, Topoľčian, Prievidze, Senca, Partizánskeho, Trnavy, Hlohovca a ďalších miest. A, samozrejme, z Nitry. A som veľmi rád, že tu opäť nechýba veľká divácka podpora.“

„Keď som tak nazrel Marekovi do papierov, potešilo ma, že je tu dnes najviac plavcov z Nitry – 32, 25 je z klubu v Banskej Bystrici,“ pokračoval primátor Dvonč. „Vlani otužilci plávali medzi kryhami, dnes môžu v celom jazere. Obdivujem ich, som tu v tejto bunde už asi hodinu a je mi zima, do vody by som určite nešiel.“

Predseda OZ SĽM Ján Vyhnálik vyjadril radosť, že nezostalo len pri 1. ročníku nitrianskeho zrazu otužilcov. „Z plavcov sa stala výborná partia, ktorá je aktívna celý rok a darí sa jej získavať nových a nových členov, čo ma ako rodáka z Nitry veľmi teší,“ dodal Vyhnálik.

V plavkách našla rybku

Vzápätí plavci spustili hymnu ĽM a po zvolaní „nitrianskej vode trikrát zdar“ sa vyrojili do vody. Niektorí sa ešte pred vstupom do jazera vyšúchali snehom. Viac ako stovka otužilcov si blažene voľkala v ľadovej vode, niektorí vydržali pár minút, iní viac, rekord bol 22 minút. Plavci si už tradične z vody odniesli dobrý pocit, jedna medvedica dokonca nechcený suvenír – pri prezliekaní našla v plavkách malú rybku.

Vo vode sa mihali čiapky a úbory od výmyslu sveta. V priliehavom odeve morskej panny plávala Erika Mináriková. Medvedicou je už 11 rokov, cíti sa výborne a vraj vôbec nebýva chorá. „K otužilcom ma zlanáril operný spevák Martin Babjak, tak som to vyskúšala. Nahovorila som aj dcéry, tiež si to veľmi pochvaľovali. Teraz však majú bábätká, tak si urobili prestávku,“ povedala päťdesiatnička z Bratislavy.

Zhruba 5 rokov pláva aj náš novinársky kolega Ondrej Sivčák. Inšpirovala ho televízna relácia. „Bolievali ma veľmi kríže, tak som to vyskúšal. A bolesti prestali. To je hlavný dôvod, prečo sa takto otužujem,“ prezradil.

S bratislavským klubom prišiel do Nitry aj Peter z Novej Bane. Ľadovým medveďom je druhý rok. „Otužovanie mi dáva pozitívnu energiu a dobrý pocit po fyzickej i psychickej stránke,“ priznal 33-ročný plavec.

Dvaapolroka pláva aj 34-ročná Denisa. K plávaniu ju prehovorili kamaráti a odvtedy je členkou klubu v Banskej Bystrici. Ako povedala, je to veľmi dobrá vec, treba to vyskúšať.

Sľúbi im výlet za polárny kruh

O svoje dojmy sa podelil aj organizátor akcie Marek Pozdech. „Voda bola dnes brutálna,“ zasmial sa. „Ale nie, bola veľmi príjemná, krásne sme omrzli. Ani vietor sme necítili.“

Nitriansky plavec nám predstavil svoju kolegyňu Annu Kollárovú, ktorá sa ako jediná zástupkyňa ĽM z Nitry so skupinou 14 Slovákov zúčastní šampionátu v zimnom plávaní v Lotyšsku. „Plávam zatiaľ iba rok. Bol to môj celoživotný sen, ale skôr som nenašla sparingpartnerov. Preto som uvítala vznik nitrianskeho klubu, našla som si nových priateľov,“ uviedla sympatická päťdesiatnička. Plávanie jej zdravotne pomáha, nabíja ju energiou, prekonáva sama seba a zároveň uspokojuje aj istú dávku exhibicionizmu. „K otužovaniu sa snažím nahovoriť aj manžela, myslím, že sa mi to v krátkej dobe podarí. Dúfam, že sa pridajú aj deti. O dva roky budú MS vo Fínsku, tak im ako lákadlo sľúbim výlet za polárny kruh.“

Najmladší účastník zrazu Jakub Schovanec z Nitry začal s otužovaním studenou sprchou v 12 rokoch, na jeseň 2010 sa odvážil aj do riek a jazier. Vlani spolu s otcom Richardom nechýbal ani na 1. celoslovenskom zraze v Nitre. Vraj už nebýva toľko chorý ako predtým, po plávaní sa vždy cíti príjemne.

Tak ako vlani, aj teraz vyšiel z vody posledný Ladislav Molnár z Dunajskej Stredy, ktorý 8 rokov pláva za ĽM Bratislava. „Voda bola výborná, trochu vlažná,“ zažartoval si 58-ročný plavec. „Vydržal som 22 minút, to je taký môj štandard.“

Druhý zraz SĽ M v Nitre sa uskutočnil s podporou mesta, ZŠ Tulipánovej, MO Slovenského rybárskeho zväzu a viacerých súkromných firiem.

Najmladším plavcom na zraze bol 14-ročný Jakub Schovanec z Nitry (vľavo pri mikrofóne).

Plavcov v Nitre vítali (zľava) Richard Schovanec, Ján Vyhnálik, Marek Pozdech a Jozef Dvonč.

Po hymne sa plavci vyrojili do vody.

Erika Mináriková plávala v úbore morskej panny.

Peter a Denisa si otužilecké plávanie pochvaľujú.

Voda s teplotou 2°C plavcom ulahodila.

Anna Kollárová s manželom Dušanom. Ako jediná bude Nitru reprezentovať na šampionáte v zimnom plávaní v Lotyšsku.

Ladislav Molnár vyšiel z vody tradične ako posledný. Plával 22 minút.

Rybka ako suvenír v z plávania. FOTKY: (ČE)


  1. Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena 1 467
  2. Hlavami hore, nohami na zemi 877
  3. Casemirov kamoš a El ViOn 729
  4. Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii 573
  5. Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad 474
  6. Bažant Kinematograf sa teší vysokej návštevnosti, príde aj do Nitry 412
  7. Sereď v úlohe profesora 341
  8. Nitrana vyhlásili v Amerike za majstra sveta v tancovaní Video 235
  9. Herec Miloš Kusenda bude na voľnej nohe 210
  10. Náš hygienik by tu vraj skolaboval, napriek tomu nemali žiadne zažívacie problémy 210

Najčítanejšie správy

Nitra

Mladého muža zachránili pred ochrnutím. Bez röntgena

Dvadsaťročnému pacientovi tlačil na miechu roztrieštený stavec. Už sa postaví, sedieť však nemôže.

Hlavami hore, nohami na zemi

Futbalisti Nitry sa dívajú na súperov z najvyššieho poschodia.

Casemirov kamoš a El ViOn

ViOn ide, ViOn ide, ViOn ide hrať futbal vám. Biely balet vie aj sambu, Prešov nemal na parkete miesto.

Marek, ktorého našli dezorientovaného, je mŕtvy. Pomôžte polícii

V pondelok ho našli zraneného pri potoku. Jeho mobil niekto zaniesol na faru o deň skôr.

Stavba ovplyvní chránený pohľad na Nitriansky hrad

Nová budova bude mať o podlažie menej ako jej sused. Zasiahli pamiatkari.

Blízke regióny

August 1968: Trnavské ulice boli plné tankov + FOTO

Mysleli sme si, že nikdy neodídu. Spomínal na inváziu z augusta 1968 Trnavčan Marián Drobný. Jeho rozprávanie sme v MY Trnavských novinách uverejnili v roku 2011, prinášame ho v pôvodnom znení.

Dnešní tínedžeri vidia na internete súlož skôr, než si dajú prvú pusu

Internet zrúcal cenzúru porna, závislosť od sociálnych sietí prirovnala ku gemblerstvu, za jednu z príčin vyhorenia označila sústavný tlak . Primárka oddelenia psychiatrie v Trnave Dana Šedivá tvrdí, že dnešná doba je príliš uvoľnená a mnoho vecí, ktoré ešte pred pár rokmi spoločnosť odsudzovala, sa v súčasnosti bežne tolerujú.

Mladomanželia - Fanklubáci

Fotili sa na novozámockom "zimáku"

Štyri kluby z okresu uspeli v projekte SFZ. Peniaze využijú na skvalitnenie podmienok pre futbal

Štyri kluby z nášho okresu uspeli v projekte SFZ. Žemberovce, Veľké Ludince, Želiezovce a Kozárovce sa dočkajú finančnej pomoci na zrekonštruovanie svojich štadiónov.

Po derby v Trnave zostali zničené toalety + FOTO

Sobotné derby, ktoré skončilo prehrou domácich, malo predohru ešte mimo štadióna. Fanúšikovia Slovana sa predviedli na toaletách.

Všetky správy

Bratislavou prechádzal jedinečný polkilometrový vlak. Takto vyzeral

V osobnej železničnej doprave je taký dlhý vlak výnimočný, vypravila ho firma RegioJet na rumunský festival Banát.

Danko zatiaľ nepovedal ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu. Matečná prísť ani neplánovala.

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To nie sú argumenty, to je výsmech

Príliš často sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje, má akné, nesúmernú či extrémne obéznu postavu, dokonca sa priveľmi potí.

Preplatený? Neymar predvádza v Paríži senzačné veci

Nepotreboval čas na aklimatizáciu. Neymar v Paríži ihneď exceluje. Bol pri všetkých góloch.

Kam vyraziť