Utorok, 26. september, 2017 | Meniny má Edita
Pridajte si svoje mesto

Rómov priblíži analýza. Netreba ju, hovoria niektorí

Mesto vypracuje analýzu o Rómoch. Podľa šéfky sociálnej komisie Uhrínovej je štúdia úplne zbytočná. Vidí za ňou snahu vysťahovať Rómov z mesta.

Rómske bytovky. Niektorí ľudia vravia, že sa po Ulici 1. mája boja prejsť.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Mesto vypracuje analýzu o Rómoch. Podľa šéfky sociálnej komisie Uhrínovej je štúdia úplne zbytočná. Vidí za ňou snahu vysťahovať Rómov z mesta.

ZLATÉ MORAVCE. O tom, kto je Róm a či sú Rómovia vôbec v Zlatých Moravciach, diskutovalo vášnivo mestské zastupiteľstvo s pracovníkom Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Ten prišiel do mesta, aby si pozrel, ako Rómovia žijú.

O Rómoch vedia málo

Radnica chce mať na stole analýzu rómskej menšiny. „Mesto nemá analýzu, ktorá by hovorila, v akom stave sa nachádza táto komunita. Máme len chabé výsledky zo sčítania ľudu. Zámerom mesta je preto zmapovať celkovú situáciu. Je to beh na dlhé trate, ktorý má zistiť, aké sú podmienky bývania, práce a školskej dochádzky u Rómov,“ povedal poslancom Ján Jamrich, prednosta mestského úradu.

Analýzu prišiel do mestského parlamentu obhajovať aj Juraj Kuruc, koordinátor pre oblasť bývania z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. „Koncentrované úsilie mesta, ktoré si bude vyžadovať menšie finančne prostriedky, môže priniesť neuveriteľné výsledky. Bytová otázka v meste nie je úžasná, no videl som aj horšie,“ hovoril Kuruc.

Poslancom povedal, že analýza je okrem iného potrebná aj preto, lebo „nezamestnaný človek s desiatimi deťmi, to nie je Zlatomoravčan, ktorého by si mesto želalo“.

Uhrínová: Je to zbytočnosť

Šéfka sociálnej komisie Denisa Uhrínová označila vypracovanie analýzy za absolútne zbytočné. „Neexistuje tu rómska komunita, k rómskej národnosti sa hlási úplne minimum ľudí,“ upozornila Uhrínová.

To potvrdil aj prednosta. Na otázku poslanca Viliama Rumanka, ktorý sa zaujímal o počet Rómov v meste, Jamrich povedal, že ich je pod tristo.

Napriek tomu mesto analýzu obhajuje. „Bude slúžiť nielen na celkové zmapovanie rómskej komunity v Zlatých Moravciach, ale aj na prípadné podklady na podávanie žiadosti o financie zo štrukturálnych fondov,“ vyhlásil Jamrich. Dodal, že analýza je iniciatívou mesta a nebude stáť ani euro, pretože mesto si ju neobjednalo u žiadnej spoločnosti.

Vysťahujú Rómov mimo mesta?

Poslankyňa a dlhoročná šéfka sociálnej komisie to ale vidí inak. Podľa nej môže byť za analýzou snaha vysťahovať niekoľko Rómov z Ulice 1. mája na okraj mesta. Rómovia by mohli skončiť v Čiernej doline, ktorá je súčasťou tri kilometre vzdialenej mestskej časti Prílepy.

Podľa Uhrínovej sú k tomu viaceré indície. Nasvedčuje tomu napríklad rozdúchavanie vášní medzi Rómami a Nerómami z posledných dní. Všetko sa malo začať silvestrovskou bitkou, pri ktorej údajne desiatky opitých Rómov zbili nevinných ľudí. Prípad vzbudil rozruch pre údajnú nečinnosť polície. Reakciou naň bolo stretnutie extrémistov združených okolo Mariána Kotlebu. Rómovia mali z kotlebovcov strach a poschovávali sa. Účastníci stretnutia ale tvrdili, že ľudia v meste sa boja niektorých Rómov a ich neprispôsobivého štýlu života.

„Nikto sa doteraz nebál prejsť po Ulici 1. mája, obe skupiny nažívali normálne – aj keď uznávam, že určité problémy u Rómov napríklad v súvislosti s bytmi sú. Ale až teraz má niekto potrebu umelo vyvolávať konflikt a dosiahnuť to, aby sa báli aj Rómovia aj iní obyvatelia,“ povedala Denisa Uhrínová.

Zo strachu rómski rodičia zakázali svojim deťom chodiť do škôl. V čase, keď napätie vrcholilo, neprišlo do troch mestských a jednej špeciálnej školy viac ako 120 detí. Podľa nášho zdroja sa niektoré z rómskych detí do škôl vrátili, stále ale mnoho chýba.

Nechodia do škôl

Šéfka školského úradu Danuša Hollá ešte pred vypuknutím problémov v meste poslancov upozornila, že dochádzka rómskych detí pokrivkávala aj predtým. „Nemáme páky, aby sme donútili deti chodiť do školy. Lekár vydá potvrdenie, aj keď dieťa choré nie je. My im môžeme maximálne dať pokutu, ktorú nezaplatia, a čo ďalej? Povedia, že na ňu nemajú,“ skonštatovala šéfka školského úradu.

Čo má zistiť analýza

Analýza o Rómoch má byť hotová v júni. Mesto ňou chce získať celkový obraz o štruktúre rómskej komunity v sociálnej a vzdelanostnej oblasti či v oblasti zamestnanosti. Primátor Peter Lednár už na realizáciu projektu menoval skupinu zloženú z pracovníkov radnice, príspevkovej organizácie aj z poslancov zastupiteľstva a členov komisie.

Tomáš Holúbek

Denisa Uhrínová. Podľa nej je analýza úplne zbytočná, v meste sa k rómskej národnosti hlási minimum ľudí.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK


  1. Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza 2 075
  2. Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy 810
  3. Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou Foto 391
  4. ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO) 375
  5. Zsebi porazil Čeľadice 265
  6. Vrábľania v derby naplno 248
  7. Hokejisti ako deň a noc 216
  8. Proti Macedóncom si trúfajú na postup 190
  9. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 188
  10. V nedeľu bude v Nitre reprezentačná hádzaná 170

Najčítanejšie správy

Nitra

Neznesiteľný smrad. Starosta a občania sa nezhodnú, z čoho pochádza

Malý Lapáš zažíva v poslednom období stavebný boom. Zápach sa podľa obyvateľov začal šíriť, keď napojili na starú čističku desiatky nových domov.

Autá čakajú v dlhých kolónach, meškanie majú aj autobusy

Dramatická situácia zrejme bude trvať až do polovice novembra. Vtedy majú otvoriť križovatku.

Townhill v centre Nitry: Dve podlažia budú pod zemou

Podmienky krajského pamiatkového úradu zrušil odvolací orgán. Výbor mestskej časti má proti zámeru námietky.

ViOnu šestnásty gól Šveca nestačil. Dubnica vyhrala futbalom (+FOTO)

Vráble v sobotu ožili megašlágrom druhej ligy staršieho dorastu.

Zsebi porazil Čeľadice

IV. LIGA JV: Prvá výhra Kozároviec. Na dno klesol Veľký Meder. Čeľadice prehrali tretí zápas v rade.

Blízke regióny

Z polikliniky miznú kľučky aj záchodové dosky + FOTO

Minulý rok išlo do opráv a údržby mestskej polikliniky na Družbe 270-tisíc eur. Hlavnou prioritou sú sociálne zariadenia, tie sú však aj najčastejším terčom vandalov.

Podvod v Topoľčanoch. Na zájazd nešli, aj keď zaplatili

Obvinená môže stráviť za mrežami až desať rokov.

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Letné terasy pri kostole sa budúci rok neotvoria

Úrady vraj terasy pri kostole ticho tolerovali.

Kasai Slovakia plánuje postaviť nový výrobný závod v Leviciach

Spoločnosť Kasai Slovakia plánuje v Géni postaviť závod na výrobu plastových interiérových komponentov pre automobilový priemysel.

Všetky správy

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí, tvrdí jeho šéf

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale napokon to nebolo zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

Merckx: Súperi Saganovi len nahrávajú

Saganovi stačí na to, aby vyhral, získať desať metrov pred súpermi. Pri menej selektívnych pretekoch, je to pre ostatných až ponižujúce, vraví legenda.

Zánický: Sagan nepôjde do dôchodku tak neskoro ako iní pretekári

Petra Sagana musí cyklistika baviť. Nič iné ho v nej neudrží, vraví jeho mládežnícky tréner Peter Zánický.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Radivojevič: Do Slovana som nemal ísť. Zničil ma Krikunov, ktorý bol blázon

Mrzí ma len jedno, že nám ušla medaila z olympiády, priznáva hokejista Branko Radivojevič, od tejto sezóny hráč Dukly Trenčín.

Kam vyraziť