Slovenský rekord: Hámor vyliezol na najvyššie vrchy všetkých kontinentov

Pri expedíciach hrozilo Petrovi Hámorovi kadečo. Komunikovať musel aj s kanibalmi.

Peter Hámor na najvyššej streche sveta - na vrchole Mount Everestu.Peter Hámor na najvyššej streche sveta - na vrchole Mount Everestu.

NITRA. Koruna zeme. To je názov knihy alpinistu a inštruktora horolezectva Petra Hámora. Znamená to ale aj niečo iné – korunu, ktorá je zložená zo siedmich najvyšších vrchov sveta na všetkých svetadieloch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A práve Peter Hámor je prvým Slovákom, ktorý na korunu dosiahol. V priebehu pár rokov sa mu podarilo stáť na najvyšších kopcoch všetkých kontinentov.

Šesť svetadielov, sedem vrcholov

Prečo sa hovorí o siedmich vrchoch, keď kontinentov je len šesť? „Lebo Amerika sa delí na severnú a južnú,“ vysvetľuje Hámor.

SkryťVypnúť reklamu

A s Európu je to tiež onakvejšie. Kým mnohí považujú za najvyššiu horu Mont Blanc na francúzsko-talianskej hranici, lezci (ale aj niektorí geografi) označujú za najvyšší kopec Európy ruský Elbrus.

„Je tesne na hranici Európy a Ázie. Pre mňa víťazí jednoznačne Elbrus pred Mont Blancom. Nielen preto, že je o tisíc metrov vyšší, ale aj preto, lebo je pekný. Dá sa tam vyšantiť aj na lyžiach, aj na padáku,“ povedal Hámor.

Od samoty a ľadu po exotiku a rebelov

Alpinista stál na Aconcague v Južnej Amerike. Horolezecká obec nepovažuje tento kopec za veľmi príťažlivý. Jedným z dôvodov je technicky nenáročné, ale zdĺhavé stúpanie kamenným terénom vulkanického pôvodu, ktorý pripomína ozrutánsku haldu stavebného odpadu.

V Severnej Amerike to bolo o niečo záživnejšie. Mount McKinley na Aljaške vie byť mimoriadne nepríjemný. A to aj napriek tomu, že na prezentácii, ktorú mal Hámor počas festivalu Vysoké hory Nitra, to všetko vyzeralo nesmierne ľahko až idylicky. „V reáli sme tam mali ťažké sneženie,“ priznáva alpinista.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššia hora sveta – ázijský Mount Everest – patril medzi prvé strechy sveta, ktoré Hámor vyliezol. Hovorí sa, že na žiadnom inom kopci nie je hranica medzi triumfom a tragédiou taká nejasná, ako tu.

Logisticky aj finančne najťažšia bola expedícia do Antarktídy na Mount Vinson. Len za servis zaplatil zhruba 30-tisíc dolárov. Nehovoriac o tom, že 98 % územia tu leží pod trojkilometrovou vrstvou ľadu, teplota prakticky nevystúpi nad krutých mínus dvadsať a vietor fučí až tristokilometrovou rýchlosťou.

Zaujímavý bol tiež výstup na jeden z najvyšších samostatne stojacich kopcov, na Kilimandžáro v Afrike.

O niečom úplne inom bol ruský Elbrus. Hoci výstup naň patrí medzi najrýchlejšie spomedzi všetkých siedmich vrcholov, netreba ho podceňovať. Vďaka výške, ale aj blízkosti Čierneho mora, zvyknú byť na Elbruse extrémne výkyvy počasia.

SkryťVypnúť reklamu

No a asi za najväčšiu exotiku Hámorovho zdolávania striech sveta je považovaná Carstensz Pyramid. Viac ako kopec samotný dal členom expedície zabrať 'boj' s povstalcami aj kanibalmi.

Od najzložitejšej po najdrahšiu výpravu

Príprava projektu Seven Summits trvala asi rok. Tím si určil poradie, v akom sa budú dosahovať kopce: začali organizačne najťažším, čo bol jednoznačne Carstensz Pyramid a ako posledný zaradili finančne najnáročnejší, čo bol Mount Vinson. Spoliehali sa na to, že ak expedícia bude prebiehať úspešne, priláka väčší počet sponzorov, ktorí vrazia peniaze aj do nesmierne nákladného výstupu v Antarktíde plánovaného na záver.

„Keď funguje tím, ktorý robí prípravy, úlohou expedície je iba vymeniť si batoh, prebaliť si bielizeň, preskočiť do iného lietadla a letieť inam. To je všetko,“ hovorí s úsmevom Peter Hámor.

Prevrat

Až také jednoduché to ale nie je, alpinistom sa nevyhli ani komplikácie rôzneho druhu. Napríklad komunikácia s Novou Guineou v čase, keď tam mali revolúciu, nebola vôbec ľahká.

„V krajine bol prevrat a krachovalo tam všetko. Agentúra, ktorá nám mala zabezpečovať niektoré veci, neexistovala. Úrad, ktorý nám mal pomôcť vybavovať povolenia na kopec neexistoval fyzicky, lebo ho vypálili, a tak nemal kto vydať povolenie. Nejakí ľudia odcestovali do Jakarty so všetkými našimi dokladmi aj peniazmi vybavovať povolenia a my sme na nich desať dní čakali bez toho, aby sme vedeli, či sa vôbec vrátia. Nevedeli sme ani to, ako doletíme na miesto, lebo nebolo kde pristáť – povstalci tam zostrelili lietadlo a priamo na letisku ležal vrak. Vtedy som cítil bezmocnosť. Keď sme nakoniec prišli pod kopec a do základného tábora, hovoril som si, že najhoršie máme za sebou a toto vylezieme, aj keby sekery padali,“ spomína si na dobrodružné chvíle z džungle Peter Hámor.

Šťastie, že neskončili v hrnci

A to nebolo všetko. Na Novej Guinei totiž podľa Petra Hámora žijú ľudia inak ako sme zvyknutí. „Je ťažko presvedčiť človeka, ktorý je lovec a nie nosič, aby niečo niesol, lebo nepoužíva peniaze. A ako motivujete človeka, ktorému zbytočne budete podsúvať peniaze? On síce vie, že existujú, no vôbec nepozná ich hodnotu. Za fľašu vody si pokojne vypýta sto dolárov. Poviete mu – sto dolárov je veľa peňazí, a on vám odpovie – tak mi daj tričko. Musíte s nimi veľmi zložito jednať. Navyše, je tam aj rečová bariéra. Indonézia, to je krajina, kde je na tých rôznych ostrovoch stále ešte 2 400 živých jazykov. Každý ostrov má svoje dialekty a niekedy je ten dialekt aj samostatný jazyk,“ hovorí Hámor. Jeho spoločník Rudo Švaříček síce indonézsky trochu vedel, ale ani to niekedy nepostačovalo.

„Počas treku idete na nich niekedy aj dvojhláskovými vetami, aby sa tá karavána hýbala. Lebo oni sú takí, že mne sa nechce, ten batoh je ťažký, idem domov. A je ťažké ich presvedčiť – funguje tam aj kanibalizmus, takže je nebezpečné nepohodnúť sa s človekom, s ktorým ste sami v džungli a viete, že je schopný urobiť všeličo. Na Guinei už zmizlo niekoľko expedícii, no niektoré sa zachránili, a potom vysvetľovali, aké mali šťastie, že neskončili v hrnci.“

Peter Hámor sa v Nitre stretol s fanúšikmi. Na snímke podpisuje svoju knihu počas nedávneho festivalu Vysoké hory Nitra.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Ľadová Antarktída

K najnáročnejším expedíciám jednoznačne patrila tá na Antarktídu. A nielen preto, že na odlet tam musel Peter čakať dva týždne, kým sa počasie v čilskom Punta Arenas umúdrilo. V krajine ľadu zažil jedno z najzaujímavejších pristátí lietadla na snehu.

V Antarktíde je mimoriadne prísna ochrana prírody. Znamená to aj to, že po lezcoch a členoch rôznych výskumných tímov tam nesmie ostať nič. Akékoľvek odpady musia putovať naspäť do Čile alebo Austrálie. Platí to aj pre moč či špinavú vodu z riadov.

Grandslam dobrodruha

Peter Hámor začínal ako každý chlapec – s futbalom a hokejom. V kritickom pubertálnom veku sa mu ale kolektívne športy prestali páčiť. Podľahol vášni zvanej hory a vypracoval sa na špičkového alpinistu.

Napriek tomu, že dnes je jediným Slovákom a len 75. človekom na svete, ktorý stál na strechách všetkých kontinentov, s horolezectvom nekončí. Existujú totiž ďalšie výzvy, aj keď Peter si nie je istý, či chce dosahovať len samé rekordy. Tí, čo za nimi bažia, však okrem koruny zeme vidia pred sebou napríklad aj korunu Himalájí. Znamená to vystúpiť na všetkých štrnásť osemtisícoviek. A existuje ešte aj niečo ako grandslam dobrodruha. „To je koruna zeme, koruna Himalájí a oba póly dokopy. Je to to naj, čo akýkoľvek dobrodruh môže urobiť. Snažil sa o to kórejský horolezec, ktorý ale prednedávnom zahynul na Annapurne.“

Či sa o to niekedy pokúsi aj Peter Hámor, nevedno. V každom prípade však tvrdí, že keď človek neurobí fatálnu chybu alebo nemá preveľkú smolu na počasie, dá sa vystúpiť na všetky kopce sveta. Paradoxne väčšina úrazov sa pritom stáva na ľahších cestách, ktoré lezci podceňujú.

Seven summits

Čo vlastne v projekte Seven Summits (Sedem vrcholov) Peter Hámor dokázal? Ako prvý Slovák stál na najvyšších vrchoch všetkých kontinentov sveta. Na internete už tieto Hámorove kopce dostali aj prívlastky:

■ podceňovaný – Aconcagua, Argentína, Južná Amerika, 6960 m

■ exotický – Carstensz Pyramid, Nová Guinea, Austrália a Oceánia, 4884 m

■ zákerný – Elbrus, Rusko, Európa, 5642 m

■ fascinujúci – Kilimandžáro, Tanzánia, Afrika, 5894 m

■ extrémny – Mount Vinson, Antarktída, 4892 m

■ ľadový – Mount McKinley, Aljaška (USA), Severná Amerika, 6194 m

■ mystický – Mount Everest, Nepál / Tibet, Ázia, 8850 m

Tomáš Holúbek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 498
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 959
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 293
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 560
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 551
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 466
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 429
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  5. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Ivan Mlynár: Kostlivec vypadnutý z fašistickej skrine - Tomáš Taraba vs. slovenská príroda.
  8. Lenka Mužilová: Podpora učiteľov na školách: luxus alebo nevyhnutnosť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 526
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 259
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 132
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 601
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 276
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 581
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 634
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 800
  1. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Ján Herák na súde s obhajcom a jeho asistentkou.

Herák je obžalovaný zo šiestich skutkov.


6

Laboratóriá Nitra a Dunajská Streda Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s., ponúkajú v mesiaci marec, apríl a máj základný chemický rozbor vody z domových studní v akciovej cene 48 €.


Základnou hodnotou každej firmy, obzvlášť tej z maloobchodu, sú zamestnanci. Pre Lidl však nejde iba o prázdne klišé, ale dlhodobé poznanie a záväzok súčasne.


Nový tréner Vrábeľ Ján Škreňo po víťazstve nad Levicami (4:0) zaznamenal prehru 0:1 s Prievidzou.

Škreňo koketoval aj s FC Nitra.


1

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  5. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Ivan Mlynár: Kostlivec vypadnutý z fašistickej skrine - Tomáš Taraba vs. slovenská príroda.
  8. Lenka Mužilová: Podpora učiteľov na školách: luxus alebo nevyhnutnosť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 526
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 259
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 132
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 601
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 276
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 581
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 634
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 800
  1. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu