NITRA. Unikátne nálezy z 1600 rokov starej hrobky neznámeho kniežaťa objavenej v Poprade bude môcť verejnosť uvidieť niekedy na jar. Podľa pôvodných plánov Archeologického ústavu (AÚ) v Nitre mali byť prezentované už koncom roka 2011. Náročné konzervačné práce realizované v špičkových zahraničných laboratóriách sa však o niekoľko mesiacov predĺžili. Prvýkrát budú nálezy, ktoré patria k európskym unikátom, vystavené v Slovenskom národnom múzeu alebo na Bratislavskom hrade.
"Nálezy sú už zakonzervované, časť z nich sa nám už vrátila na Slovensko. Žiaľ, opäť sme museli riešiť problémy s financiami. Časť prác nám spravili nemeckí kolegovia grátis, tí však tiež musia šetriť, preto sa tie konzervačné práce predĺžili," hovorí riaditeľ AÚ Matej Ruttkay.
Na výstave bude predstavený celý inventár z hrobky neznámeho veľmoža. Podľa riaditeľa AÚ bude vďaka jeho konzervácii v špičkových európskych laboratóriách vo veľmi dobrom stave. "A to vrátane nábytkov a všetkých ich súčastí. Zatiaľ ešte nie je ukončený výskum podkladových blokov, ktoré sme zobrali z interiéru sarkofágu. Tam čaká kolegov, ktorí ich skúmajú pod mikroskopom, stále kus práce," uviedol Ruttkay.
Dúfa, že sa vďaka využitiu moderných metód vedci dozvedia viac aj o pochovanom kniežati. Pomôcť by mohla chemická analýza jeho zubov. "Tá sa robí v Dánsku. Na základe výskytu ťažkých kovov v zuboch budeme vedieť, či tento človek pod Tatry prišiel z iného územia, alebo tu prežil celý život," uviedol Ruttkay.
Nálezy z kniežacej hrobky by mali byť neskôr prezentované tam, kde sa našli, teda pod Tatrami. Popradské múzeum už má vypracovanú projektovú dokumentáciu výstavy. Do roku 2016, kedy by mal byť výskumný projekt ukončený, by však podľa Ruttkaya mohlo vzniknúť aj samostatné múzeum.
"Ja by som bol radšej, keby sa nám podarilo získať zdroje na vybudovanie aj keď maličkého, ale špecializovaného múzea tejto hrobky. Lebo je to tak unikátny nález, ktorý by si to zaslúžil, aby človek mohol cítiť to miesto, kde bol ten človek pochovaný. To znamená nejaké miesto s výhľadom na Tatry, s expozíciou celého výskumného a rekonštrukčného postupu. Naozaj metóda toho spracovania je úplne novátorská. Výsledok v tom roku 2015-2016 bude určite fantastický a verím, že dovtedy sa nám podarí aj zabezpečiť zdroje na toto múzeum," dodal Ruttkay.
Hrobku v Poprade-Matejovciach objavili v roku 2005 a podľa odborníkov je európskym unikátom. Datovaná je do prelomu 5. a 6. storočia nášho letopočtu a podľa predbežných teórií by mohlo ísť o miesto posledného odpočinku germánskeho kniežaťa z kmeňa Vandalov.
Unikátna je tým, že sa tu našlo množstvo organických nálezov, ktoré sa zvyčajne rozkladajú v pôde ako prvé. Vďaka vhodným geologickým podmienkam však v tejto hrobke zostali drevené, textilné či kožené materiály zachované. Archeológovia tak získali množstvo informácií o konštrukcii hrobky, jej inventári či dávnych odevoch.