Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto

Záhradu manželom bombardujú lopty futbalistov

Spor občana s obcou sa ťahá už mesiace. Doterajšie a ani plánované opatrenia dôchodcovi nestačia, žiada protihlukovú stenu.

Imrich Dékaň. Sťažuje sa, že ihrisko rovno za hranicou jeho pozemku ho ruší.(Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

Spor občana s obcou sa ťahá už mesiace. Doterajšie a ani plánované opatrenia dôchodcovi nestačia, žiada protihlukovú stenu.

VÝČAPY-OPATOVCE. Sto až stodvadsať lôpt pozbieral za pár mesiacov Imrich Dékaň zo svojho pozemku.

Dôchodca tvrdí, že až takéto množstvo lôpt mu preletelo do záhrady z multifunkčného ihriska, ktoré postavili pri miestnej základnej škole. Obec oponuje, že je to nezmysel – znamenalo by to, že počas každého užívania ihriska by občan musel vyzbierať až dve lopty.

Dékaň: Ihrisko nás ruší

Odkedy ihrisko v lete 2010 spustili, pokojný život občana Výčap-Opatoviec sa podľa jeho vlastných slov úplne skončil. Koniec ihriska je v tesnej blízkosti jeho pozemku. Dékaň hovorí, že o jeho výstavbe ani len netušil – o ihrisku sa dozvedel až od stavebníkov. Starosta Jozef Holúbek ale tvrdí presný opak. „Geodeti zameriavali pozemok a v tejto súvislosti existuje aj geometrický plán, vtedy pán Dékaň bol pri tom,“ povedal starosta.

Dôchodca sa sťažuje na ruch z ihriska. „Obytná časť mojej nehnuteľnosti je od hracej plochy vzdialená len asi desať metrov. S manželkou máme už vyšší vek a ihrisko preto rušivo zasahuje do nášho súkromia ako aj do súkromia našej nevyliečiteľne chorej dcéry Janky počas jej pobytu u nás,“ napísal Imrich Dékaň obecnému úradu.

Ničia futbalisti úrodu?

Lopty z hracej plochy ho už mali pripraviť o úrodu. „Mali sme tam krásne broskyne a pestujeme tam aj zeleninu,“ opisuje pán Dékaň ako mu strely z ihriska zničili plodiny.

Sťažuje sa tiež na to, že futbalisti sa v minulosti nezdráhali cez schátralú ohradu vkročiť aj na jeho pozemok a tiež na to, že niektorí z mužov sa chodia k jeho pozemku vymočiť.

V liste starostovi detailne opisuje, ako ho športovci častovali nadávkami najhrubšieho zrna a vyhrážali sa, že ho zmlátia. „Už som sa bál, že príde k fyzickému ataku. Keď futbalistov upozorňujem, sú agresívni,“ hovorí pán Dékaň. Tento psychický tlak sa údajne podpísal pod zhoršený zdravotný stav manželského páru.

Holúbek: Oplotenie sme zvýšili

Starosta tvrdí, že dedina už urobila skoro všetko, aby problém s loptami v záhrade pána Dékaňa vyriešila. Postavila trojmetrovú zábranu pozostávajúcu z mantinelov a dvojmetrovej siete. Táto výška však nepostačovala, preto v roku 2010 vybudovali po obvode celého ihriska šesťmetrové oplotenie. „Keďže pán Dékaň avizoval, že ešte občas lopta preletí k nemu do záhrady, koncom jesene minulého roku sme sa s ním dohodli, že natiahneme ešte trojmetrovú sieť nad hraciu plochu ihriska, aby lopty padali späť na hraciu plochu. Okrem toho chystáme na spomínané šesťmetrové oplotenie natiahnuť nepriehľadnú zábranu, aby nedošlo ku kontaktom s pánom Dékaňom,“ povedal Holúbek. S protihlukovou bariérou požadovanou dotknutou rodinou pritom obec vôbec nepočíta.

Dedina verí, že dvojitá bariéra pomôže problém vyriešiť. Sťažovateľovi po rokovaní zastupiteľstva oznámili, že opatrenia sa spravia v tomto roku a peniaze na ne pôjdu z rozpočtu.

Iné miesto nemali

Holúbek zdôraznil, že obec nemala inú vhodnú plochu na postavenie ihriska. Jeho vznik pri škole považuje za prirodzený, keďže ho využívajú hlavne žiaci. V škole a ani v iných obecných objektoch žiadna telocvičňa totiž nie je.

„Vždy sú určité obmedzenia v súvislosti s takýmito objektmi. Aj pri kultúrnych domoch, aj pri ihriskách býva hluk, futbal sa predsa nehrá potichu. No nemôžeme kvôli tomu stavať kultúrne domy či ihriská za dedinami, to jednoducho nejde. Rozumiem tomu, že Dékaňovci sú starší ľudia a aj my keď budeme starí, budeme chcieť mať svätý pokoj. No musia jednoducho rešpektovať fakt, že ich dom je vedľa školy, ktorá existuje na svojom mieste už od roku 1942,“ povedal starosta.

Postavenie ihriska okrem toho podľa neho znižuje šance toho, že mladí sa budú len tak potĺkať po uliciach, popíjať alkohol a robiť neporiadok.

Starosta Holúbek zdôraznil, že obec nemala inú vhodnú plochu na postavenie ihriska.

FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK

Podnet na stavebný úrad

Okrem žiakov školy, žiackeho a dorasteneckého družstva nehrá momentálne na ihrisku nik. Starším športovať na ploche dočasne neumožnili, výnimkou sú len dvojice na tenis. Dedina tak chce predísť konfliktom športovcov s manželmi Dékaňovcami.

Športovanie pre verejnosť by sa malo obnoviť až po natiahnutí ďalších bariér.

Sporné ihrisko okrem toho skúma stavebný úrad. Imrich Dekáň podal podnet pre podozrenie, že neprešlo riadnou kolaudáciou. Obec to ale odmieta, stavbu podľa starostu riadne ohlásili.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 14 444
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 721
  3. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 556
  4. V Galante zmierlivá dohrávka 369
  5. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 366
  6. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 333
  7. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel 306
  8. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 292
  9. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 216
  10. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 179

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

V Galante zmierlivá dohrávka

Gabčíkovo sa po včerajšej treťoligovej dohrávke dostalo o skóre do čela tabuľky tretej ligy.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

FOTOGALÉRIA: Pozri si bábätká z levickej pôrodnice, ktoré sme privítali v 35. týždni

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v levickej nemocnici a ich fotky sme zverejnili aj v regionálnych novinách MY Týždeň na Pohroní.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Armádny generál: Termíny sú šibeničné, zmluvu na migy budeme musieť predĺžiť

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Realitný trh sa zbláznil, byty sa predávajú za rekordné ceny

Za trojizbový byt v paneláku na Terase sú ľudia ochotní zaplatiť 105-tisíc.

Kam vyraziť