Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric
Pridajte si svoje mesto
PREDSEDA KRAJA MILAN BELICA BIJE NA POPLACH A VARUJE PRED MOŽNÝMI EXEKÚCIAMI.

Krajské nemocnice dlžia za teplo krajskej akciovke 719-tisíc

Pre vysoké dlhy navrhuje župan pristúpiť k opatreniam na zníženie energetickej náročnosti nemocníc. V krajnom prípade pripúšťa aj ďalšie okliešťovanie poskytovaných služieb.

NITRA. Dlhy nemocníc v Leviciach a v Topoľčanoch, ktoré prevádzkuje Nitriansky samosprávny kraj prostredníctvom svojej neziskovej organizácie, sa vyšplhali na približne milión eur. Dcérskej akciovej spoločnosti kraja Energo-SK dlžia nemocnice na energiách 719-tisíc eur.

Župan Milan Belica bije na poplach a varuje pred možnými exekúciami. Vytváranie dlhov treba podľa neho čo najskôr zastaviť a pristúpiť k opatreniam na zníženie energetickej náročnosti nemocníc. V krajnom prípade pripúšťa aj ďalšie okliešťovanie poskytovaných služieb.

„Pokiaľ sa nezmení stanovisko poisťovní k riešeniu tohto problému, budeme musieť pristupovať k radikálnejším opatreniam, lebo lepšie mať nemocnicu v zúženom režime ako nemať žiadnu,“ povedal. Možným riešením situácie je aj prenajatie nemocníc súkromným investorom. Kraj už podľa Belicu rokuje s viacerými záujemcami.

Poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá) poukázala na to, že pred dvoma rokmi poslanci odňali nemocnice Levice a Topoľčany súkromnému prevádzkovateľovi za podobný stav, aký nastáva znova – dlhy a neplatenie faktúr Energu-SK.

„Neviem, či sa mám ísť tomu investorovi ospravedlniť, lebo tá situácia je tu opäť,“ podotkla. Na dnešnom zastupiteľstve kritizovala, že správna rada neziskovej organizácie za dva roky neprijala žiadne systémové opatrenia na zníženie energetickej náročnosti v nemocniciach.

Podľa Marty Eckhardovej, riaditeľky neziskovej organizácie, ktorá spravuje obe nemocnice, sa kraj nemusí báť, že by exekútor siahol na jeho majetok. „Ja pevne verím, že k takej situácii nikdy nedôjde, ale v každom prípade je možné exekvovať len majetok neziskovej organizácie, ktorý pozostáva len z nejakých prístrojov,“ povedala.

Eckhardtová poukazuje na to, že na hospodárskych výsledkoch nemocníc sa negatívne odrazili viaceré legislatívne zmeny. „Zavedenie odvodovej povinnosti na neaktívnu pracovnú pohotovosť v obidvoch nemocniciach predstavuje viac ako pol milióna eur,“ podčiarkla.

Zvýšenie dane z pridanej hodnoty stálo nemocnice 13-tisíc eur a zvýšenie minimálnej mzdy 23 600 eur. V prípade, že by k legislatívnym zmenám nedošlo, tak by obidve nemocnice v porovnaní s rokom 2010 znížili svoje náklady o 629 144 eur, vyčíslila Eckhardtová.

Ďalšie škrty znamenali znížené ceny za ukončené hospitalizácie, keďže nemocnice v lete 2011 prišli o viaceré lôžka. Zároveň doteraz nie je kryté platbami zo zdravotných poisťovní zvýšenie platov lekárov deklarované ministerstvom zdravotníctva. Vylepšiť rozpočet si nemocnice plánovali otvorením lekární. V Leviciach už nemocničná lekáreň funguje štyri mesiace, no v Topoľčanoch sa jej otvorenie stále odsúva, najnovšie na 15. februára.

Eckhardtovej sa nepáči, že v roku 2012 sa zvyšuje cena energií pre nemocnicu Topoľčany za jednu kilowatthodinu o päť eur. Ako povedala, mestskej nemocnici v Zlatých Moravciach, ktorá neberie energie od Energa-SK, sa pritom podarilo znížiť cenu plynu na rok 2012 oproti vlaňajšku o 25 percent. „Myslím si, že Energo-SK by malo špeciálne vybojovať cenu pre nemocnicu, ktorá by mala byť minimálne porovnateľne taká, ako v Zlatých Moravciach,“ skonštatovala.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 11 490
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 985
  3. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 423
  4. Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany 391
  5. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel 377
  6. V Galante zmierlivá dohrávka 315
  7. Tipovacia súťaž - poradie po 6. kole 310
  8. Slovensku hrozí blamáž: Úrady 25 rokov nerozhodli o pozemkoch slávneho rodu Foto 280
  9. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 266
  10. Za zranenie robotníka na stavbe Jaguara uloží inšpektorát sankciu 214

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom

Doplňujúce voľby budú až na jar. Kto dovtedy povedie Žitavany, nie je zatiaľ jasné.

Fotogaléria: Dolné Obdokovce - Kolíňany

Šláger kola sa napokon začal, prerušený bol však v 33. minúte.

Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel

Útočník Bábu sa priznal, že posielal len center pred bránu. Napokon sa však tešil z jedného z najkrajších gólov v kariére.

Blízke regióny

Výškovú budovu v Partizánskom uzatvorili. Pripravujú ju na zbúranie

Primátor mesta pripustil, že bytoviek, ktoré by sa mohli zbúrať, je v meste viac. Bývalí nájomníci nechali po sebe spúšť.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Od polovice septembra je nezvestný, polícia prosí o pomoc

Trnavskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri vypátraní nezvestného muža.

Voľby do VÚC 2017 Topoľčany: Zoznam kandidátov na poslancov

Pozrite sa, kto sa uchádza o poslanecký mandát v Nitrianskom samosprávnom kraji za okres Topoľčany.

Všetky správy

V Banskej Bystrici dnes otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke, majetkom mesta sa stane po zápise na list vlastníctva.

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer oslabil o takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Kam vyraziť