Sobota, 23. september, 2017 | Meniny má Zdenka
Pridajte si svoje mesto

Proti vodnej elektrárni spísali poľovníci petíciu

Ľudia sa obávajú aj toho, že odstránením časti lužných lesov a brehových porastov sa zničia hniezdiská pre zver a vtáky.

Na zhromaždení v Eliášovciach.(Zdroj: ADRIÁN LŐRINZ)

NOVÝ ŽIVOT.Výstavba malej vodnej elektrárne v časti obce Nový Život vyvolala negatívne ohlasy ľudí. Spísali proti nej petíciu, ktorú za necelé dva dni podpísalo 850 ľudí.

Na Malom Dunaji dve elektrárne

O vybudovanie elektrárne prejavila minulý rok záujem Prvá Produkčná. Investora sme spolu so starostom oslovili ešte vlani, vec nechceli vtedy ešte medializovať.

Bratislavská firma sa obnoviteľnými zdrojmi energie zaoberá od roku 2008. Zatiaľ neprevádzkuje žiadnu vodnú elektráreň ani žiadnu nevybudovala.

Spolupracuje so spoločnosťou Hydrotechnológia, s.r.o, ktorá už má za sebou malé vodné elektrárne vo Zvolene, Málinci, Demänovej, Nezbudskej Lúčke, Kraľovanoch a Ivachnovej.

Prvá Produkčná podpísala v roku 2009 so Slovenským vodohospodárskym podnikom, ako správcom toku, zmluvu o uzatvorení budúcej zmluvy na prenájom vodného toku.

Na Malom Dunaji v súčasnosti fungujú už dve malé vodné elektrárne, v Čiernej Vode a Novej Dedinke.

Eliášovská by mala byť umiestnená medzi nimi. Eliášovce (časť Nového Života) sú jednou z lokalít, ktoré spadajú do vládou schváleného riečneho kilometra. Podľa koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu slovenských vodných tokov sa má totiž do roku 2030 postaviť 368 malých vodných elektrární.

„Ich vplyv na životné prostredie je minimálny. Nevidíme dôvod na to, aby mala iný vplyv na životné prostredie,

ako tieto existujúce, teda prakticky žiadny,“ hovorí Martin Paták z Prvej Produkčnej. Toto konštatuje v rozhodnutí aj prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Dunajskej Strede Gabriela Csériová. V zisťovacom konaní nenašla žiadne vplyvy, ktoré by viedli k zastaveniu konania.

Malá vodná elektráreň by mala veľkosť menšieho rodinného domu. Súčasťou diela by bol rybochod, riešenie by umožnilo aj prejazd člnkárov. Výstavba elektrárne by trvala dva roky, vyžiadala by si zhruba 4 milióny eur. Návratnosť investície je 15 rokov.

„Predpokladaný výkon elektrárne v Eliášovciach je 0,7 MGW, takže pri priemernom prietoku 28 m3/s, spáde 2,5 m a pri prevádzke 8 400 hodín vyrobí približne 5-tisíc megavatthodín energie ročne,“ vysvetlil Paták.

Ďalšie zhromaždenie v utorok

Prvá Produkčná vlani plánovala vybudovať malú vodnú elektráreň najprv v katastri obce Janíky. Mali o nej rozhodnúť obyvatelia v referende, ktoré sa však nekonalo. Starosta ho vyhlásil po spustení petície, v ktorej ľudia protestovali proti výstavbe elektrárne.

„Keďže sme nemali ani podpísané zmluvy o budúcich zmluvách na odkúpenie pozemkov, tak sme v procese nepokračovali,“ povedal Paták.

V Eliášovciach Prvá Produkčná už pozemky, na ktorých by mala elektráreň stáť, má zazmluvnené. Tiež sa však v obci našli niektorí obyvatelia, ktorí elektráreň nechcú. Petíciu v Eliášovciach rozbehlo Poľovnícke združenie Fehér-ág hneď potom, ako obec zmenila územný plán, v ktorom schválila zmeny a doplnky.

Obyvatelia svoje námietky v petícii zhrnuli do siedmich bodov. Obávajú sa napríklad, že odstránením časti lužných lesov a brehových porastov sa zničia hniezdiská pre zver a vtáky.

Paták vraví, že firma neplánuje žiadny rozsiahly výrub. „Chceme pripraviť súpis toho, čo bude nevyhnutné a budeme postupovať zákonom stanoveným spôsobom.“

Podľa poľovníkov je tiež neštandardné, že bez ukončenia pripomienkového konania k zámeru elektrárne a bez jeho výsledkov sa začalo územné konanie.

„Aj to iba s obmedzeným okruhom účastníkov so 7- dňovou lehotou na pripomienkovanie. Vzhľadom na charakter výstavby, ako aj z hľadiska počtu dotknutých osôb, bez verejného ohlásenia,“ píše vo svojej petícii poľovnícke združenie.

Oboznámia obyvateľov

Starosta pripustil, že „niektoré kroky zamestnanci úradu možno predbehli“ tým, že vyhlásili začatie územného konania skôr, ako bol zámer ukončený.

„Hneď ako som sa to dozvedel, prerušil som konanie. V každom prípade, oznámenie bolo vyvesené na úradnej tabuli viac ako 30 dní, počas tej doby mohol ktokoľvek vec pripomienkovať,“ povedal Fehér.

V blízkej dobe by mal podpísať územné rozhodnutie, vec chce predtým ešte raz odkomunikovať s poslancami. Tí boli nedávno na zhromaždení terčom nahnevaných obyvateľov obce, ktorí ich obviňovali z korupcie.

Investor sa k prezentácii, ktorou chcel detailnejšie priblížiť svoj zámer, vôbec nedostal. Ďalšie stretnutie bude pravdepodobne v utorok 31.januára.

„Chceme na ňom podrobnejšie oboznámiť obyvateľov o projekte. Postupovali sme v ňom podľa zákona, ľudia mali na vyjadrenie k zámeru viac ako štyri mesiace,“ dodal Paták.


  1. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 1 218
  2. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 942
  3. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 416
  4. Rumanová na hody s Nitrou 290
  5. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 255
  6. Gól jesene č. 5: Peter Grobarčík a jeho nečakaný veterný vinkel (+VIDEO) 203
  7. Voľby do VÚC 2017 Zlaté Moravce: Zoznam kandidátov na poslancov 186
  8. Rodičia sa sťažujú na podmienky v triede a škole 158
  9. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 155
  10. Naraz odstúpilo celé vedenie dediny. Starosta hovorí o šikanovaní podnikateľom 141

Najčítanejšie správy

Nitra

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov

O funkciu poslanca v obvode Šale sa uchádza 19 kandidátov, z toho sú dve ženy.

Rumanová na hody s Nitrou

Futbalových prvoligistov pohostia v ďalšej obci v regióne.

Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany

V obci Rišňovce sa prakticky rozpadla miestna organizácia strany Smer-SD. Z jedného z najsilnejších klubov v Nitrianskom okrese odišlo 22 členov.

Blízke regióny

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Voľby do VÚC 2017 Nové Zámky, Komáro: Zoznam kandidátov na poslancov

O zložení krajského zastupiteľstva a predsedovi samosprávneho kraja rozhodnú občania vo voľbách 4. novembra. Pozrite si, ktorý kandiduje v okresoch Nové Zámky a Komárno.

Auto nechajte doma. Cestovanie bude v Leviciach a Šahách zajtra zadarmo

V autobusoch MHD v tento deň revízora nestretnete. Vyhrať môžete kredit na čipovú kartu.

Medializácia zabrala, nezvestného muža už našli

Polícia pátrala po Igorovi Tvaroškovi, naposledy ho videli v polovici septembra.

Všetky správy

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny čoskoro zmizne.

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Okresný súd v Bratislave odsúdil bývalého poslanca a ministra Daniela Lipšica.

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Kam vyraziť