ŠAĽA. V šalianskych základných školách, centre voľného času a miestnej jazykovej škole by mali od tohto týždňa pribudnúť nádoby a kontajnery na papier a plast. Budú slúžiť na separáciu odpadu, s ktorou sa malo začať už v novembri minulého roka. Projekt stagnoval pre nedoriešené technické prostriedky, a odsunuli ho aj pre zimné prázdniny.
Zníži sa množsvo odpadu
Celoročne separujú odpad v Šali iba niektoré školy. Ostatné triedia papier a plast jednorazovo pri vyhlásení zberu, kedy sú pristavené pri školách veľkoobjemové kontajnery. V školách sú žiaci teoreticky vedení k separácii odpadu počas hodín etickej výchovy, prírodovedy a na triednických hodinách.
„Tento stav je potrebné zmeniť, pretože len konkrétnym príkladom a celoročnou separáciou odpadu v triedach je možné dosiahnuť pozitívne výsledky v environmentálnej výchove detí,“ hovorí zakladateľ myšlienky separácie odpadu na školách Róbert Andráši.
Separáciou sa podľa neho zmenia postoje žiakov v danej problematike a vytvoria sa u nich návyky, ktoré si prenesú do ďalšieho života a svojich rodín. Triedením papieru a plastov by sa tiež malo znížiť množstvo produkovaného odpadu v školách. Tie by tak mali ušetriť časť financií za odvoz smetí. Najprv mali žiaci umiestňovať papier a plasty iba do kuka nádob na chodbe. Tie budú však aj v triedach.
"Na komisii školstva bola určená za koordinátorku projektu Zita Zaťková, od konca minulého školského roka mi s týmto projekto pomáhala."
Organizačná efektívnosť
„Tam sa dieťa predovšetkým pohybuje, tam si rozbaľuje desiatu a podobne,“ vraví vedúci odboru školstva Michal Vrbovský. Dodal, že celá problematika prešla aj komisiou školstva, všetko konzultovali aj s riaditeľmi škôl. „Projekt sa oddialil aj preto, že v ňom nebolo doriešené technické zabezpečenie - nádoby, aby bola dodržaná bezpečnosť a organizačná efektívnosť. Nádoby museli byť vhodné z hľadiska veľkosti, bezpečnosti a estetiky,“ upresňuje Vrbovský.
Projekt funguje v Seredi
Vyseparovaný odpad zo zberných kontajnerov bude zadarmo vyvážať firma SITA raz za týždeň počas školského roka. Firma bezplatne dodá do škôl aj nádoby na papier a plast do tried (204 kusov) a kontajnery na plast a papier do chodieb (38 kusov). Základné školy si môžu vybrať, či ich použijú s vrecom, alebo bez vreca. Môžu si vybrať aj typ vriec.
„Chceme, aby sme v budúcnosti mali mesto čistejšie, krajšie, preto si myslíme, že je treba začať u najmladšej generácie,“ hovorí Gabriel Sýkora. Dodal, že podobný projekt rozbehli pred rokom už v Seredi. „V Šali by to malo začať fungovať od 1.februára, počkali sme na začiatok druhého polroka, kým prejdú zimné prázdniny,“ uzatvára Sýkora z firmy SITA.