Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor
Pridajte si svoje mesto

Všetky lekárne v kraji sú v noci zatvorené

Lieky, ktoré vám predpíšu v noci na pohotovosti, si vyberiete až ráno. Krajský lekár sa s týmto stavom nestotožnil.

Pohotovstná lekárenská služba je v Nitre do 22. hodiny.(Zdroj: MIRIAM HOJČUŠOVÁ)

NITRA. Pohotovostná lekáreň v Nitre už nie je otvorená po celú noc. Od januára sa k liekom dostanete od 7. do 22. hodiny. Rozhodla o tom farmaceutka Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Lekárska pohotovosť funguje bez zmeny. Lieky, ktoré vám v noci predpíšu, si teda nemáte kde vybrať. Viacerí oslovení lekári vyjadrili obavy najmä o deti, ktoré potrebujú antibiotiká. Môže sa stať, že na ne budú čakať deväť hodín.

Pacienti musia čakať

„Lieky predpísané po 22. hodine si pacient vyberie nasledujúci deň o 7. hodine v príslušnej službukonajúcej lekárni,“ povedala krajská farmaceutka Andrea Žáková.

Dodala, že ak je pacient v stave, ktorý ohrozuje jeho život, „tak určite zostáva v starostlivosti lekárov a je prijatý do nemocnice“.

„Nie vždy je to také jednoznačné. Pacient môže byť v stave, ktorý nie je život ohrozujúci, no pritom potrebuje antibiotiká. Ak na ne bude čakať do rána, jeho stav sa môže rapídne zhoršiť,“ zhodli sa viacerí oslovení lekári.

Za zachovanie celonočnej lekárenskej služby sa vyjadril aj krajský lekár Ľubomír Ševčík. „So zmenou nie som stotožnený. Výhoda, ktorú mala Nitra, mala zostať zachovaná. Túto službu využívali aj pacienti z okolitých okresov,“ povedal Ševčík.

Lekáreň Dami sídli oproti nemocnici, neďaleko je aj lekárska pohotovosť. Foto: (MH)

Ide o peniaze

„Úprave predchádzali mnohé podnety, analýzy a opätovné žiadosti o skrátenie poskytovania pohotovostných lekárenských služieb zo strany Slovenskej lekárnickej komory a miestnej regionálnej lekárnickej komory. Poukazovali na neefektívne využívanie pohotovostných služieb po 22. hodine, kedy návštevnosť prudko klesá a je takmer nulová,“ povedala krajská farmaceutka.

Aj v tomto prípade ide o peniaze. „Náklady, ktoré vznikali poskytovaním tejto služby – teda náklady na energie a odborný personál si hradili držitelia povolenia z vlastných zdrojov,“ pripomenula Žáková.

Poznamenala, že zmena je v súlade s legislatívnymi snahami ministerstva zdravotníctva, ktoré smerujú ku skráteniu lekárskej služby prvej pomoci do 22. hodiny. Pôvodne sa tak malo stať už od apríla, po páde vlády sa ale situácia zmenila, rozhodnúť by mal parlament až po voľbách.

„Ak aj LSPP bude raz končiť skôr, v noci pôjdu pacienti na urgentý príjem nemocnice. Aj tam im môžu predpísať lieky - kde si ich vyberú? V každom prípade si myslím, že lekárne mali počkať minimálne dovtedy, kým budú ambulancie LSPP otvorené len do 22. hodiny,“ povedal nám lekár, ktorý si neželá byť menovaný.

Zákon to nerieši

„Zákon nehovorí nič o nepretržitej prevádzke lekární. Ale podľa môjho názoru by mala byť ich prevádzka zosúladená s lekárskou službou prvej pomoci, ktorá zatiaľ funguje po celú noc,“ myslí si krajský lekár Ľubomír Ševčík.

Krajská farmaceutka argumentuje aj tým, že lekárne v Nitre boli jednými z posledných na Slovensku, ktoré poskytovali celonočnú lekárenskú pohotovostnú službu.

Mnohí z ľudí, ktorých sme oslovili, lekáreň v noci nikdy nepotrebovali. Napriek tomu nám povedali, že by sa cítili istejšie, keby bola táto služba zabezpečená nepretržite.

„Fungovať by mala aspoň jedna lekáreň v celom kraji, zvlášť, keď po celú noc funguje aj lekárska pohotovosť,“ zhodli sa.

Možno vzrastie počet hospitalizovaných detí

Hlavne u detí sa zdravotný stav môže meniť veľmi rýchle. Ak mu na pohotovosti predpíšu o 22. hodine antibiotiká, dostane sa k nim až ráno po 7. hodine. Môže to ohroziť jeho zdravotný stav.

„Choroba môže za deväť hodín pokročiť bez antibiotika do takej miery, že bude ráno nutná hospitalizácia dieťaťa,“ povedal nám detský lekár Peter Visolajský. Ako príklad uviedol zápal stredného ucha: „Bez včasného podania antibiotík sa môže rozvinúť do zápalu mozgových blán.“

Momentálne existujú len dve riešenie: buď budú rodičia čakať do rána, kým otvoria lekáreň, alebo ich dieťa hospitalizujú v nemocnici, kde mu podajú antibiotiká. „Rozhodnúť sa medzi týmito dvomi riešeniami môže byť niekedy veľmi náročné, zodpovednosť je veľká.“

„Na pohotovosti máme lieky od teploty, od bolesti. Ale antibiotiká nie. Rodičia si ich vyberú ráno v lekárni. Ak je stav dieťaťa vážny, pošleme ho do nemocnice,“ povedala nám zdravotná sestra, ktorú sme telefonicky zastihli na detskej pohotovosti.

Podobne je to na pohotovosti pre dospelých. „V podstate je zbytočné chodiť sem v noci napríklad so zápalom hrdla, aj tak sa dostanete k liekom až ráno,“ povedal nám nahnevaný pacient, ktorý v noci odchádzal z pohotovosti s receptom na antibiotiká. O tom, že lekáreň je po 22. hodine zatvorená, sa dozvedel od zdravotnej sestry.

(mh)
Pohotovostná lekárenská služba v Nitrianskom kraji

Pohotovostnú lekárenskú službu počas pracovných dní a sobôt zabezpečuje v Nitre lekáreň DAMI na Špitálskej 13. V nedeľu a počas štátnych sviatkov sa striedajú všetky nitrianske lekárne - na základe rozpisu služieb. Pohotovostná lekárenská služba je v Nitre denne zabezpečená od 7. do 22. hodiny.

V ďalších mestách Nitrianskeho kraja funguje táto služba nasledovne: * Zlaté Moravce - v pracovných dňoch do 21. h, cez víkendy a sviatky od 8. do 20. h * Topoľčany - denne do 21. h * Nové Zámky - denne do 22. h * Šurany - cez víkendy a sviatky od 8. do 16. h * Šaľa - denne do 22. h * Štúrovo - cez víkendy a sviatky od 7.30 do 21. h * Levice - v pracovných dňoch od 8. do 22. h, cez víkendy od 8. do 20. h * Komárno - v pracovných dňoch, vo sviatok do 21. h, cez víkendy do 20. h.

ZDROJ: ÚNSK

  1. Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží Foto 2 068
  2. Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd Foto 417
  3. Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila 335
  4. Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov 318
  5. Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1 Foto 279
  6. Fotogaléria: FC Nitra - Ružomberok 0:0 Foto 258
  7. Zo Smeru odišlo hromadne 22 členov, nepáčila sa im politika strany 246
  8. Dievčatá zo západu sú najlepšie 185
  9. Voľby do VÚC 2017 Šaľa: Zoznam kandidátov na poslancov 130
  10. Hrať v nitrianskom divadle je môj splnený sen, hovorí Ján Koleník 96

Najčítanejšie správy

Nitra

Firma chce zameniť pozemky a zastavať zelené parkovisko na nábreží

Obetujú poslanci pozemky so stromami pri rieke, aby zachránili zelenú plochu na Podzámskej ulici?

Mesto vymenilo starú budovu za novú. Zmluvu už roky skúma súd

Bývalý dom opatrovateľskej služby chátra a stáva sa nebezpečným pre okolie. Na liste vlastníctva ho má stále mesto.

Smrť trojročného dieťaťa: Nemocnica pochybila

Úrad pre dohľad už uzavrel vyšetrovanie. Nedostatky zistil aj vo vedení zdravotnej dokumentácie.

Voľby do VÚC 2017 Nitra: Zoznam kandidátov na poslancov

Vo volebnom obvode Nitra si zvolíme 13 poslancov. O 13 poslaneckých kresiel sa uchádza 82 kandidátov. Prinášame vám ich mená, vek, povolanie a politické zaradenie.

Fotogaléria: Šaľa - Prievidza 2:1

Futbalisti Dusla dnes dosiahli prvé víťazstvo na domácej pôde v tejto sezóne. Hostia z Prievidze dohrávali bez troch vylúčených hráčov.

Blízke regióny

Voľby do VÚC 2017 Trnava: Kandidáti na poslancov

Pozrite si kompletný zoznam kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC 2017 v obvode Trnava.

Gymnazista z Levíc je najmladším tanečníkom televíznej šou

Filip Buránsky (18) získal základy v levickom klube Junilev. S tancom začínal ako osemročný.

Heroín, kokaín, extáza a vedrá marihuany. V Maduniciach bola razia

Drogy má ešte potvrdiť expertíza. Pán „domáci“ všetko dobrovoľne vydal a nekládol odpor. Z marihuany mal vyrábať rôzne masti a ponúkať ich na sociálnych sieťach.

Na hradby použili asi 20 miliónov tehál, ich záchranu ocenili

Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá za rok 2016 získalo v kategórii „Obnova“ mestské opevnenie v Trnave.

V Bratislave víťazstvo hostí

Topoľčianski hokejisti vyhrali i druhý zápas na ľade súpera, nováčikovi z Bratislavy nadelili šesť gólov.

Všetky správy

Z KĽDR hlásili slabé zemetrasenie, už nehovoria o výbuchu

Otrasy najprv pripisovali ďalšiemu možnému testu.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou. Už nemám čo stratiť, hovorí.

Zarába rekordne veľa, ale žije ako vojak. Stačilo, hovorí Madonna

Trvá dvadsať minút, kým jej po koncerte prestane pískať v ušiach.

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Mnoho vlajok, hluk i emócie. Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

Kam vyraziť