Nedôstojné miesto, na ktorom sú verejnosť a novinári na úrovni nôh úradníkov a poslancov, vypovedá podľa Transparency International veľa o vzťahu kraja k verejnosti.
NITRA. Oprava historického Župného domu, ktorá trvala tri desaťročia a stála päť miliónov eur, priniesla prvé problémy.
Nitriansky samosprávny kraj akosi pri oprave pamiatky pozabudol na verejnosť.
Občania nie sú na rokovaní samozrejmosť
Od decembra krajskí poslanci rokujú v historickej zrkadlovej sále Župného domu. Je v nej stupňovité pódium, na ktorom sú stoly a stoličky pre poslancov a úradníkov župy. Medzi dverami a pódiom je úzky priestor, do ktorého sa má podľa predstáv kraja vpratať verejnosť aj médiá.
Iné župy berú pritom účasť občanov a médií ako úplnú samozrejmosť a rátajú s nimi aj patričným priestorom. Štandardom je stolička a stôl, v mnohých prípadoch aj napojenie na elektrinu – aby si novinári mali kde nabiť svoje notebooky.
Nitriansky samosprávny kraj sa však ani len neunúva zabezpečiť stoličky pre občanov. Na poslednom rokovaní boli pre verejnosť len tri stoličky, ktoré ale pochopiteľne obsadili predstavitelia krajských nemocníc, o ktorých zastupiteľstvo hneď na začiatku rokovalo.
Rokovacia sála.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Vidno nohy úradníkom a poslancom
Problém je tiež v tom, že priestor hneď za dverami je nedôstojný a neprehľadný – a to nenapravia ani prípadné stoličky. Vojde ich tam len zopár.
Ak sa občanom ujde miesto vzadu, zníži sa tým ich šanca, že uvidia čokoľvek z rokovania – vzhľadom na vyvýšené pódium dovidia akurát tak na nohy niektorých úradníkov a poslancov.
Zo zadnej časti priestoru, ktorý má byť podľa župy pre občanov, navyše nevidieť na predsednícky stôl ani na rokovaciu tabuľu, kde sa zobrazujú hlasovania či mená diskutujúcich poslancov.
Nedôstojným miestom vedenie kraja veľa hovorí o vzťahu k verejnosti.
IVAN RONČÁK, Transparency International Slovensko
Transparency: Je to neúcta k verejnosti
Zákon takéto situácie vôbec nerieši. Ten hovorí len toľko, že zastupiteľstvo musí byť verejné.
Súčasný stav sa nepáči ani Transparency International Slovensko. „Problém by mohol byť s vystúpením verejnosti v rámci rokovania. Rokovací poriadok Zastupiteľstva NSK hovorí, že ktokoľvek sa môže do rozpravy prihlásiť, a potom poslanci hlasujú, či mu umožnia vystúpiť. Technicky teda musí predsedajúci vidieť na verejnosť, aby videl hlásiaceho sa z radov neposlancov. Toto nie je v súčasnosti možné,“ hovorí Ivan Rončák z Transparency International Slovensko.
„Druhá vec je akási úcta k verejnosti, respektíve k novinárom ako osobám, ktoré verejnosti informácie z rokovania sprostredkúvajú. Nedôstojným miestom vedenie Nitrianskeho samosprávneho kraja veľa o tomto vzťahu k verejnosti hovorí,“ dodal Ivan Rončák.
Účasť verejnosti na rokovaniach krajského zastupiteľstva je nedôstojná.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
ODZ: Kraj ľudí znechucuje
Priestory, ktoré kraj verejnosti vyhradil, tvrdo kritizuje aj mimovládna organizácia Občan, demokracia a zodpovednosť (ODZ). „Kraj obmedzuje právo ľudí zúčastňovať sa na správe vecí verejných a právo na informácie tým, že nevytvára primerané podmienky na ich realizáciu. Účasť verejnosti na rokovaniach krajského zastupiteľstva je tak stresujúca a nedôstojná. Samospráve zjavne nezáleží na tom, aby informovala ľudí a zapájala ich do svojho rozhodovania. Naopak, mnohých takto znechucuje a odrádza od aktivity,“ povedala Ľubica Trubíniová z ODZ po vzhliadnutí fotografií rokovacej sály.
Podľa nej kraj nechápe základný zmysel svojho fungovania – spravovať kraj tak, aby ľudia mohli spolurozhodovať o dôležitých veciach. „To vedenie kraja – zodpovedné za organizáciu rokovaní -, aj zastupiteľstvo – spokojné s takýmto priestorom pre verejnosť,“ obmedzuje až znemožňuje,“ vyhlásila Ľubica Trubíniová.
„Okaté ignorovanie svojej základnej zodpovednosti spojené s aroganciou voči verejnosti preto zákonite vyvoláva otázku, či ide len o ľahostajnosť kompetentných, alebo aj o zámer nepripustiť verejnosť k dôležitým informáciám a rozhodnutiam. Obe možnosti sú veľmi zlé a dlhodobo neudržateľné,“ vyhlásila mediálna manažérka ODZ.
Problém skôr ako o rok nevyriešia
Župan Milan Belica (nominant Smer-KDH-SDKÚ) tvrdí, že problém dočasne vyriešia stoličky pre verejnosť.
V skutočnosti sa však problém vyrieši najskôr o rok. Župa totiž plánuje postaviť nové sídlo pre svoj úrad. Vzniknúť má v priestore medzi Chrenovským mostom a Univerzitou Konštantína Filozofa. Stavať sa však začne zrejme až v roku 2013. „Tam sa pripravuje väčšia a komfortnejšia miestnosť na zasadania. Zrkadlová sála bola pôvodne myslená iba na slávnostné zastupiteľstvá,“ povedal Belica. Krajský parlament v nej však rokuje naďalej.
Pred ukončením rekonštrukcie Župného domu sa poslanci schádzali v aule Spojenej školy na Slančíkovej ulici. Ani tie priestory veľmi nevyhovovali. Škola nie je v centre mesta, a tak mal župný úrad vždy na starosti presun techniky na rokovanie.
Poslancom nevojdú nohy pod stôl
Nové rokovacie priestory v zrkadlovej sále kritizujú aj samotní poslanci, ktorí sa sťažujú na nepohodlie pri rokovaní. „Nielen novinári, ale ani nohy poslancov pod stôl sa tu nezmestia. Je tam tak strašne málo priestoru, že už sme z toho nervózni. Mne osobne sa nerokuje dobre, sála mala byť veľká,“ povedala poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá).
Pripustila, že sála je historická, preto aj pri jej rekonštrukcii musel byť zachovaný historický ráz miestnosti. „Je to tu krásne, ale nie je to vhodný priestor na rokovania.“
Tomáš Holúbek