LEVICE, TOPOĽČANY. Dlhy krajských nemocníc v Leviciach a Topoľčanoch dosahujú zhruba milión eur. Významná časť z nich je za teplo. Akciová spoločnosť Energo-SK eviduje pohľadávky za dodávku energií obom nemocniciam vo výške až 719-tisíc eur.
Nemocnice sú ovládané neziskovkou, ktorú zriadil kraj. Tomu pritom patrí aj spoločnosť Energo-SK.
Exekúcie?
Narastajúce dlhy za teplo sa nepáčia vedeniu kraja. Župan Milan Belica (nominant Smeru-KDH-SDKÚ) povedal, že tvorbu dlhov treba zastaviť, a to znižovaním energetickej náročnosti v oboch zariadeniach. V opačnom prípade by podľa predstaviteľov župy mohlo prísť k exekúciám majetku.
To si ale nemyslí Marta Eckhardtová, šéfka krajskej neziskovky, ktorá nemocnice spravuje. Podľa nej sa kraj nemusí obávať, že by exekútor siahol na jeho majetok. Zákon totiž neumožňuje exekvovať niečo, čo je v nájme. „Exekútor by mohol siahnuť len na majetok neziskovej organizácie, ktorý pozostáva len z nejakých prístrojov. Ja však pevne verím, že k takejto situácii nikdy nedôjde,“ povedala riaditeľka.
O päť eur za kilowatthodinu viac
Na to, aby nemocnice na energiách skutočne ušetrili, sú potrebné investície do budov. Prostriedky na to však zatiaľ nemocnice nenašli, a tak sa zdroje na šetrenie musia hľadať inde.
Riaditeľka Eckhardtová spomenula zlatomoravskú nemocnicu, ktorej kedysi šéfovala. Tá si oproti vlaňajšku dokázala na tento rok vyrokovať 25-percentné zníženie ceny za dodávky plynu. Pre nemocnicu v Zlatých Moravciach ale Energo-SK energie nezabezpečuje.
„Energo-SK by malo pre krajské nemocnice vybojovať minimálne porovnateľné ceny ako sú tie pre nemocnicu v Zlatých Moravciach,“ povedala Eckhardtová. Podľa nej sa cena energií napríklad pre nemocnicu Topoľčany paradoxne zvyšuje - o päť eur za jednu kilowatthodinu.
Energo má zľavy na množstevných odberoch
Podžupan Vladislav Borík (Smer), ktorý je súčasne aj predsedom predstavenstva Energo-SK povedal, že krajská akciovka dokáže stále dodávať teplo za výhodnejšie ceny, ako by to bolo v prípade, že by si nemocnice mali zabezpečovať teplo samostatne.
Borík upozornil na skutočnosť, že Energo kupuje od Slovenského plynárenského priemyslu plyn až pre takmer osemdesiat krajských organizácií. Keďže množstevný odber plynu znamená zľavnený odber, cenové relácie sú potom celkovo nižšie.
Poslankyňa Ľubica Burdová (nezávislá) v tejto súvislosti pripomenula, že pre dlhy a neplatenie faktúr pred dvoma rokmi odobral kraj nemocnice súkromnému prevádzkovateľovi a dal ich do správy krajskej neziskovky. „Neviem, či sa mám ísť tomu investorovi ospravedlniť, ale tá situácia je tu opäť,“ vyhlásila poslankyňa.
Podľa nej správna rada neziskovky za dva roky neprijala jediné systémové opatrenie na zníženie energetickej náročnosti budov krajských nemocníc.