Takmer 40 malých bábik v krojoch vystavujú manželia Bellovičovci. Materiály na výrobu zohnali na Slovensku, ale najmä v Írsku – v secondhandoch a na blších trhoch.
NITRA. Najmä milovníci ľudového umenia si v Ponitrianskom múzeu prídu na svoje. Môžu tu obdivovať originálne slovenské kroje na bábikách. Výstava s názvom Slovenský ľudový odev v miniatúrach potrvá do 11. marca.
Krojované bábiky vyrobili Rastislav a Anna Bellovičovci. Manželia z Lukáčoviec sa tejto záľube venujú pomerne krátko – necelé dva roky – pričom výstava v Nitre je ich prvou.
Inšpirácia v skanzene
K výrobe miniatúrnych krojov Bellovičovcov motivovala návšteva v skanzene v Zuberci, kde sa im jedna pani posťažovala na nedostatok takýchto ľudovoumeleckých výrobkov. Od myšlienky nebolo ďaleko k činu – podoby a formy jednotlivých krojov hľadali v literatúre a na internete. Fotky im však nestačili, pre zistenie detailov potrebovali vidieť aj originály.
„V Nitre vystavujeme spolu 39 krojov z mnohých regiónov Slovenska. Sú tu zastúpené rôzne varianty trnavského kroja, ku ktorým patrí aj náš lukáčovský. Chýbajú mi ľudové odevy hlavne z východného Slovenska a Hontu,“ hovorí Rastislav Bellovič. Bábiky majú na sebe kroj piešťanský, liptovský, tekovský, zemplínsky, kroj z Čajkova, Krakovian, Solčian, Heľpy, zo Ždiaru, Kubrej, Detvy, Rejdovej, Čičmian či Očovej.
Návštevníka udiví dokonalosť vypracovania a krása ozdôb na dievčenských i ženských krojoch, na letných či zimných formách. Výnimočné sú bohato zdobené svadobné kroje, ktorých súčasťou je parta na hlavu nevesty.
Lacné nákupy
Návrhy ľudových odevov vypracoval pán Rastislav, manželka mu pomáhala so šitím. Väčšinu vyrobili v Írsku, kde boli pracovne takmer sedem rokov a na Slovensko sa vracali len sporadicky na návštevy. Doma v galantériách nakupovali najmä stuhy a flitre, v Írsku väčšinu materiálov – látky a čipky aj samotné bábiky. Kroje šili po príchode z práce – večery sú tam vraj dvakrát dlhšie ako u nás.
„Snažili sme sa vždy použiť také materiály, aby sa kvalitou a vzormi čo najviac približovali k pôvodných krojom. Zohnali sme ich najmä v írskych sekáčoch a na blších trhoch – v porovnaní so Slovenskom sme tu nakúpili za smiešne ceny – napríklad bábiky po eure-dvoch. A v normálnych obchodoch boli dvakrát lacnejšie ako v slovenských,“ zhodnotil pán Bellovič.
Vyrobia aj mužské kroje
Výstava približuje len ženské a dievčenské kroje, mužské chýbajú. „Plánujeme vyrobiť aj tie, je to však zatiaľ hudba budúcnosti. Problém je najmä s bábikami. V Írsku som ich niekoľko zohnal, potrebujem ich však viac. Keď vyrobíme krojované páry, bude to zaujímavejšia výstava,“ dodal Rastislav Bellovič. Jeho zámerom je vytvoriť čo najväčšiu kolekciu slovenských krojov, neplánuje ich predávať, ale zopár bábik už daroval.
Súčasťou výstavy sú aj skutočné časti najmä trnavských ľudových odevov – ručníky, košele, zlatými niťami vyšívané stuhy. Na výstavu ich zapožičal Lukáčovčan Samuel Cok, neprofesionálny etnograf, ktorý má vraj podobných pokladov doma plné skrine a truhlice.
Dievčenský kroj zo Šumiaca.
Kroj družice z Kubrej.
Kroj ženy z Polomky, v pozadí tekovský kroj z Čajkova.
Zimná forma zemplínskeho kroja z obce Úpor, v pozadí zimný kroj z Rejdovej.
Kroje vydatých žien z Ábelovej, vzadu Vlachovo.
Nevesty zo Solčian, v pozadí z Paty. FOTKY: (ČE)